Rozhovor s kandidátem geologických věd: „Čeká nás neviditelné břidlicové peklo“

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 14833

Pracuji jako geolog více než 40 let, avšak termín „břidlicový plyn“ je pro mě nový, tak jako pro většinu výzkumníků. To znamená, že Ukrajinci vědí o tomto plynu málo, a proto nastal čas dozvědět se o tom víc.

Kdysi jsem si myslel, že tento plyn – metan – se hromadí v pórovitých horninách. Takový názor má většina lidí, ale není tomu tak. Revoluce v těžbě břidlicového plynu začala na začátku roku 2000. Břidlicový plyn se získává z rudy, která se skládá z břidlice a kerogenu. U nás je ho velmi málo.

Co se týče plánované těžby břidlicového plynu při Olesku, podle environmentální legislativy Ukrajiny, přesněji řečeno, podle státních sanitárních norem týkajících se zpracování průmyslového odpadu, je potřeba místo pro stovky tun odpadu.

Na proražení vrtu je potřebný roztok s činidly II. a III. třídy nebezpečnosti, v množství více než 20 000 tun. Po vytěžení břidlicového plynu se tento použitý chemický roztok musí zlikvidovat. To vyžaduje skládky, kde pásmo hygienické ochrany nesmí být blíže než 3 km od obydlených oblastí. U nás je taková hustota zalidnění, že není kde takové místo vytvořit.

Na západní Ukrajině, a to zejména v oblasti Oleska, se nacházejí stovky odvodňovacích vrtů i vodních přehrad, vedoucích do Lvova. Podle rozhodnutí kabinetu ministrů č. 2024 z roku 1994 o právním režimu zón vodních objektů, se v jejich blízkosti nesmí nacházet skládka odpadu ani chemikálií. Proto u nás prostě nikde nelze dělat vrty.

Zástupci firem, které mají provádět těžbu, přišli loni v létě do obce Zděné Starosambirského regionu a udělali speciální průzkum, zvláště seismický – metodou vibrace. Známý mi zavolal a řekl: „Všichni jsou vyděšení, země se třese.“ Obrovské stroje hučely za obcí, ale bylo je slyšet v každém dvoře.

Také je zde vážná hrozba pro lidské zdraví. Během těžby břidlicového plynu budou podzemní vody (studny, vrty, vodní nádrže) i povrchové vody kontaminovány chemickými látkami, všechny budovy a stavby budou zničeny v důsledku výbuchů, které mohou způsobit zemětřesení o velikosti více než 5 stupňů Richterovy stupnice a vzduch bude kontaminovaný metanem.

Pokud budou vrty hluboké, bude se muset provést jaderný výbuch, a to je ještě horší. Například v Anglii byly výbuchy slabé, ale přesto vzniklo hnutí odpůrců těžby břidlicového plynu. Někdy se vrtná díra zapálí, tedy metan po výbuchu uniká skrze praskliny, proto ho zapalují, aby neznečišťoval ovzduší. Plamen vzniká zapálením vrtu, když se v něm nacházejí průmyslově nepoužitelné (lehké) plyny. Toto palivo se nehodí pro průmyslové použití, je levnější ho spálit než těžit.

Nazval bych to břidlicovým peklem, které má tu zvláštnost, že je neviditelné. Abychom zjistili, zda je v blízkosti vrtu kontaminovaná voda, je potřeba udělat analýzu a zjistit maximální přípustnou koncentraci chemických látek. Připomínám, že do vrtu napumpují 20 000 tun roztoku, který obsahuje 2 % (400 tun) benzolu. Je to obrovská koncentrace, takže se nachází i ve studnách. Nemá žádnou chuť, tedy tak to nezjistíte, pouze prostřednictvím chromatografie, a takových přístrojů není mnoho. A nejstrašnější je, že státní sanitární normy nevyžadují od hygienických stanic zjišťovat jeho přítomnost a hladinu (norma – 0,5 na litr). Proto nebezpečí nadále trvá.

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.