Captagon®: tajná zbraň ISIS

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 11347

Propaganda ISIS prosazuje velmi specifický obraz přísného dodržování zákona šaría.

Tento zákon obsahuje náboženské a morální kódy chování pro stoupence islámu. Islámský stát tyto kódy brutálně vymáhá a věci označované jako haram (hříšné nebo zakázané) nejsou tolerovány. Do kategorie haram patří i intoxikující látky, jako alkohol, tabák a drogy.

Islámský stát předvádí velice intenzívně světu, jak provádí protidrogovou politiku. Videa na youtube vystavená bojovníky ISIS ukazují hořící zabraná pole marihuany, ničení lahví alkoholu, nádobí na výrobu drog, a tak dále.

Tento obraz je však v konfliktu se zprávami přicházejícími ze Sýrie, v nichž se Islámský stát jeví jako jeden z největších spotřebitelů a distributorů silných narkotických drog. Z Kobani v Sýrii (2014) přišly zprávy, že u mrtvých rebelů ISIS byly nalezeny pilulky. Ekram Ahmet, Kurd, který se svou rodinou prchl z Kobani, řekl pro článek Mirroru: „Jsou špinaví, s divokými vousy a dlouhými černými nehty. Mají u sebe spousty pilulek, které stále berou. Zdá se, že právě ty je činí stále šílenějšími. Jsou nervózní a rozčilení, a zoufale touží mstít se všem, i dětem, i za tu nejmenší věc.“

Kurdové se domnívají, že tyto pilulky jsou amfetaminy, a mohli by nám toho říci ještě více, proč členové ISIS jsou tak maniakální a bojují se sebevražedným odhodláním. International Bussines Times informuje, jak analýza hlasu ukazuje, že zabiják ISIS Jihadi Johns má zvláštní vzorec hlasu, který může naznačovat, že byl „sjetý“ amfetaminy, když stínal zajatce Davida Hainese.

Je nanejvýš pravděpodobné, že tyto amfetaminy se prodávají pod značkou léku Captagon. V lednu tohoto roku Reuters informoval, jak se Sýrie stála velkým konzumentem a vývozcem amfetaminů, z nichž je nejpopulárnější Captagon. Podle Reuters Captagon „generuje v Sýrii stamilióny dolarů ročních příjmů, čímž potenciálně financuje zbraně, zatímco droga sama pomáhá bojovníkům vydržet v dlouhých vyčerpávajících bojích.

V roce 2013 libanonská vláda zadržela v blízkosti hranice Libanonu a Sýrie 12,3 miliónu pilulek Captagonu, a turecká policie zachytila 7 miliónů pilulek na cestě ze Sýrie do Saudské Arábie. Dubajské úřady informovaly, že v prosinci minulého roku zabavily 4,6 miliónu pilulek Captagonu.

Captagon je obchodní značka pro lék Fenethylline, vynalezený v roce 1961 společností Degussa AG pro léčbu „hyperkinetických dětí“, neboli dětí s diagnózou ADHD. Ve většině zemí světa je dnes tento lék zakázán. Fenethylline je v těle metabolizován na složky amfetamin a theofylin. Theofylin je chemkálie ze třídy xantinů, do níž patří i kofein.

Smarter Nootropics (web o látkách posilujících činnost mozku) uvádí, že „Captagon se v těle mění na d-amfetamin a theofylin; tyto dvě nové složky jsou absorbovány krevním řečištěm, a mohou tak překročit krevní mozkovou bariéru a stát se centrálně aktivními. Avšak studie, kterou v roce 2005 provedl Alabdalla MA pro časopis Forensic Science International, prozkoumala 124 dávek zadrženého Captagonu, a zjistila, že neobsahoval vůbec žádný fenethylin.

Tyto tablety pašovaného Captagonu však obsahovaly amfetamin, metamfetamin, efedrin, metronidazol, kofein, teofylin, chlofenamin, prokain, trimetroprim, chlorokvin a chinin. Čili, jde o lékový koktejl obsahující kromě stimulantů i antihistaminikum, anestetikum, antibiotikum, antimalarikum, antiamoebikum, atd. (viz tabulka), zcela jiného obsahu než jeho původní verze s obchodní značkou Captagon. (Pozn. Orgonet: lék na míru potřebám teroristů.)

 

Další zprávy uvádějí, že syrské povstalecké skupiny berou daleko více druhů dalších silných drog, známých jako Baltcon, Afoun, Zolm, Opium, heroin, kokain a hašiš. Jak píše Frank Limb v CounterPunch: „Zdrogovaní džihádisté se zjevně cítí nepřemožitelní a nepřátelští, a nebojí se smrti. Mnozí z nich jsou opravdu divocí a nebojácní bojovníci ve dne, jak informují mnohé mediální zdroje. Ale jak padne noc, když droga vyprchá, bojovníci jsou vyčerpáni a někdy usnou na místě, z něhož bojovali.“

Zázračná pilulka džihádistů

Prý se stal nejlepším spojencem bojovníků ISIS. Captagon, lék na bázi amfetaminů, pomáhá zapomenout na bolest a strach. Bojovníci Islámského státu, stejně jako obyvatelé států Zálivů, prý jsou dnes závislí na této malé bílé pilulce. Ale to není všechno. Členové al-Nusry a Syrské svobodné armády ji polykají, aby si dodali odvahu.

Captagon je skutečný magický elixír pro bojovníky, kteří v něm vidí prostředek, jak vydržet boje. „Nakopne tě to, bojuješ bez únavy, jdeš přímo vpřed, neznáš strach. Bojovníci ho užívají, aby neusnuli, aby měli kontrolu nad svými nervy a aby zvýšili svou sexuální výkonnost.“ To sdělil jeden z překupníků zprávám Arte. Ještě pozoruhodnější je, že po Captagonu necítíte bolest. Jeden důstojník z protinarkotické brigády v Homsu popisuje chování vězňů pod vlivem drogy: „Mohli jste je bít, a necítili bolest. Většina z nich se chechtala, když dostávali rány.“ řekl pro Reuters. Podle Khaleda, závislého mladíka, jdou účinky ještě dále: „Zapomeneš na lidi, máš halucinace, všechno je lepší, máš spoustu nápadů, lépe uvažuješ. Je to jako kdyby lidé neexistovali.“ sděluje pro National.

Velmi lukrativní byznys

Captagon nebyl vždy drogou. Byl vytvořen v roce 1963 jako lék proti poruchám soustředění, proti depresi a narkolepsii. V roce 1986 byl lék dán na seznam psychotropních látek Světové zdravotnické organizace. Od té doby je ve většině zemí zakázán, včetně Francie.

Dnes se stal Captagon prostředkem k financování války. Sýrie se stala význačným místem obchodu s Captagonem, podle informací v Observateur. V roce 2014 bylo údajně prodáno více než 50 miliónů tablet. Jeho pašování je velmi lukrativní byznys. Specialista na džihádistická hnutí Radwan Mordada na svém webu vysvětluje: „Bojovníci v Sýrii ho část zkonzumují, ale vyvážejí ho také do ciziny, zejména do států Zálivu. Zisky jim umožňují financovat nákup zbraní a vojenské operace“. Obchodování je o to výnosnější, že na výrobu 200 000 tablet Captagonu stačí pouhých „několik tisíc dolarů“, ale toto množství vynese 1,2 miliónu dolarů, jakmile se dostane ke spotřebiteli“, zdůrazňuje Radwan Mortada.

Zdroj: orgo-net.blogspot.cz

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.