Satelitní snímky v Africe odhalily tajnou americkou základnu pro bezpilotní letouny

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 5244

Satelitní snímky odhalily tajnou expanzi americké základny pro drony na africkém území Džibútí, podle nové zprávy.

Satelitní snímky, které jsou k dispozici online na mapových službách Google Earth, spolu s dokumenty oddělení americké obrany ukazují, že Pentagon změnil letiště Chabelley v Džibútí na technologicky vyspělé vojenské zařízení, uvedl ve čtvrtek deník Intercept.

Letiště se nachází vedle izolované rozjezdové dráhy, asi 9.5 km jihozápadně od města Džibútí. Na satelitních snímcích pořízených před několika lety se letiště podobá pruhu asfaltu uprostřed rozlehlé pouště.

Nicméně dnes, snímky ukazují, co se zdá být jako mnoho hangárů, satelitních antén a bezpilotních letadel, které Spojené státy umístily v regionu jako součást svého tajného expanzního plánu.

Jeden dokument Pentagonu, který se datuje až do června, ukazuje, že američtí vojenští úředníci požádali americkou Sněmovnu reprezentantů o finanční prostředky ve výši 7,6 miliónů dolarů, za účelem „vybudování obvodové hranice“ v regionu.

Americká armáda nikdy nehovořila o základně v Chabelley, a odmítá uvést ji na veřejném seznamu zámořských základen a tím se vyhnout otázkám o její existenci. Letiště Chabelley umožňuje americkým dronům pokrýt Jemen, jihozápad Saúdské Arábie, velkou část Somálska, části Etiopie a jižní Egypt, podle Tima Browna, vedoucího pracovníka společnosti GlobalSecurity.org a odborníka na analytiku satelitních snímků.

„Tato základna je nyní velmi důležitá, protože se jedná o hlavní uzel pro většinu dronových operací v severozápadní Africe,“ uvedl Brown. Expanze základny na letišti Chabelley a růst jejího významu pro americkou armádu začal v roce 2013, kdy Pentagon přesunul letku dálkově řízených letadel z jejich jediné přiznané „hlavní vojenské základny pro drony“ v Africe, tábor Lemonnier, který se také nachází v regionu Džibútí.

Tábor Lemonnier byl rovněž dramaticky rozšířen od jeho postavení v roce 2001. Počet zaměstnanců umístěných na základně vzrostl z 900 na 5.000 do roku 2002. V únoru 2013, Pentagon požádal Kongres, aby rychle poskytl finanční prostředky „nutné pro dočasné operace na letišti Chabelley.

Oficiální dokumenty získané deníkem Washington Post v té době uvedly, že „stavba není prováděna na vojenském zařízení, kde Spojené státy očekávají dlouhodobou přítomnost.“ Nicméně, navzdory údajné dočasné povahy zařízení v Chabelley, USA podepsaly „dlouhodobou realizační dohodu“ s vládou v Džibútí, zřídit letiště Chabelley jako „trvalou“ základnu, podle dokumentů předložených Pentagonem na začátku letošního roku.

Toto nové odhalení přišlo krátce poté, co několik uniklých dokumentů odhalilo globální atentátní program, který USA spustily za pomocí bezpilotních letounů.

Dokumenty, uniklé v médiích díky bezpečnostnímu informátorovi zvaného „Nový Snowden“, popisují mechanismus cílení na podezřelé osoby navržených pro vraždu a podrobné rozsahy Washingtonu skrýt civilní oběti v důsledku útoků dronů v zemích , jako je Jemen a Somálsko.

Zdroj: svobodnenoviny.eu

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.