Náhoda? Britové před 50 lety předpověděli Putinův „syrský průlom“
Britské zpravodajské služby analyzovaly a vymodelovaly pravděpodobné akce Moskvy v syrském konfliktu už koncem 50. let.
Tyto dokumenty byly až do nedávné doby přísně tajné.
Speciální historické informace z těchto let podrobně popsaly nejen současnou strategii Ruska, ale i rétoriku, kterou nyní používá Putin, uvedly překvapené The Financial Times. Britská rozvědka a diplomaté předpovídali scénář v Sýrii a ruské akce už před více než půl stoletím, napsal Sam Jones v článku pro Financial Times. Ukázalo se, že ve zprávě, která byla připravena v září 1957 nejvyšším členům britské vlády, se popisují mnohé z nedávných událostí, krvavá občanská válka v Sýrii, do níž minulý měsíc zasáhlo Rusko, uvedl autor.
Hromadné dodávky zbraní a vojenské techniky režimu v Damašku, tvrdá demonstrace možnosti ruského vojenského letectva, bombardován nepřátelských sil na území Sýrie, psychologická válka s Tureckem, posilování válečných lodí ve Středomoří, způsobila nervózní reakci Západu, vznik bojových jednotek tajuplných ruských „dobrovolníků“ - takový scénář je popsán v tomto historickém dokumentu, který vypracovali diplomaté a šéfové tajných služeb pro britského premiéra Harolda Macmillana. Navíc je zvláštní pozornost věnována možné reakci Kremlu na možný pokus USA změnit režim v Damašku, píše se článku.
„(Rusko) bude jistě vnímat svržení syrského režimu jako událost, která by znamenala prudké oslabení svých pozic a vážné selhání své politiky na Blízkém východě. Tomu se pokusí zabránit všemi způsoby, kromě těch, které by podle jeho názoru, mohly velmi pravděpodobně vést k válce se Západem,“ citoval The Financial Times část dokumentu, kde jsou uvedeny možné reakce Moskvy.
To lze považovat za jasnou známku toho, že Moskva již dlouho považuje Sýrii za strategicky důležitou oblast, a jak vážně Rusko se staví proti „zasahování" Spojených států do této země, poznamenal autor. Kromě toho tento archivní materiál jasně ukazuje, jak je důležitá v geopolitice schopnost vést „dlouhou hru" a čekat na svoji hodinu, a udělat ve správnou chvíli to, co druzí neočekávají.
Americký novinář: Rusko v Sýrii není dobrodružstvím USA v Iráku!
Autor článku připomíná, že právě v roce 1957 Rusko podepsalo dohodu se Sýrií a tyto vtahy pokračují dodnes.Naopak Spojené státy se v té době se pokoušely svrhnout syrský režim pomocí Západem podporovaných revolucí, převraty a vojenskými intervencemi na Blízkém východě. Proto také diplomaté a zpravodajci analyzovali situaci a snažili se předvídat možné reakce na mezinárodní vojenskou intervenci do Sýrie, a zejména pravděpodobnou odpověď Moskvy.
Ačkoliv se tehdejší rovnováha sil na Blízkém východě nepodobá dnešní situaci (například Írán byl spojencem Západu), je dokument v mnohém až překvapivě relevantní, konstatovaly Financial Times.
Materiál například dospívá k závěru, že „reakce na americkou politiku v Sýrii bude dramatická a rozhodná": Rusko bude provádět aktivní kroky, aby „napravilo situaci" ve svůj prospěch, a „způsobí problémy" Západu, kde to jen bude možné. Autoři tohoto historického dokumentu rovněž předpověděli, že by Rusko „zahájilo mezinárodní propagandistickou kampaň, aby zobrazilo Sýrii jako nevinnou oběť možného agrese ze strany Spojených států, Británie a Francie", a ve skutečnosti tak předvídali projev prezidenta Vladimira Putina na Valném shromáždění OSN minulý měsíc, zdůrazňuje se v článku.
Zdroj: prvnizpravy.cz