Ostrý vzkaz ze zámoří: Obamo, ty jsi tomu zase dal. Víš vůbec, co jsi provedl?
Komentátor Micah Halpern v britském týdeníku Observer poukazuje na to, že ruské vojenské angažmá v Sýrii značně oslabuje vliv Spojených států v regionu.
Prezident Barack Obama by si prý měl uvědomit, co může nečinnost jeho administrativy nakonec způsobit. „Srovnávat moc a vliv Spojených států s Ruskem je zdánlivě nesmyslné. Přesto tak činíme. HDP Spojených států je se svými 18 biliony dolarů devětkrát větší než ruské HDP.
Obamovo vystoupení bylo mistrovským kouskem. Americký prezident šel přímo k jádru pudla. Zatímco Putinovo vystoupení bylo plné klišé. Ptáte se ale, který z těchto projevů bude mít větší dopad na světové dění? Bude to právě Putinův. K čemu je vám vaše síla, když se ji rozhodnete nepoužívat? Necháváte ji odpočívat na vavřínech minulosti, což z vás velmoc rozhodně neudělá,“ konstatuje Halpern, podle kterého se státy Blízkého východu dívají na Američany jako na tyrany. „Vždy chtěly americkou pomoc, zbraně a přízeň, ale ne, aby se u nich Spojené státy jakkoli osobně angažovaly.“
V současnosti je tomu dle Halpernova mínění jinak. „Nyní je to Rusko, kdo je na Blízkém východě hodně vidět a jeho aktivity jsou široce vítány. Spojené státy potom nechtějí, aby byly považovány za tyrana a toho, kdo se pořád někam montuje. Místo toho se z nich stal outsider, který v regionu ztrácí svůj vliv. Otěže ve svých rukou nyní třímají Rusové. Jejich parlament jednomyslně schválil použití vojenských sil v Sýrii. Moskva investuje miliardy v námořním přístavu Tarisis a řídí přestavbu několika syrských vojenských letišť. V zemi již také Rusové umístili výsadkové jednotky a bojové letouny,“ vysvětluje Halpern s tím, že v diplomatické rovině je na tom Rusko dokonce ještě lépe.
„Rusové tvrdí, že Syřané je požádali o pomoc a jejich zásadou je pomáhat svým spojencům. Jestli si myslíte, že tímto prohlášením chtěli Rusové urazit USA a jejich zahraniční politiku, hádáte správně. Nicméně tady jde ještě o mnohem více. Tam, kde Spojené státy v diplomatické a vojenské rovině jednají s nižší aktivitou, Rusové naopak mocně posilují. Moskva zcela obešla Washington a nyní se chystá společně s Íránem porazit Islámský stát. Budou se pokoušet o to, do čeho Spojené státy investovaly miliardy dolarů, ale neuspěly,“ píše Halpern a dodává, že když se jim to podaří, nahradí Spojené státy v jejich roli na celém Blízkém východě. „Tohle není o tom, kdo pronese lepší řeč na půdě OSN. Jde o to, kdo se odhodlá k akci, jak a s kým ji potom realizuje.“
Jak Halpern upozorňuje, počítá se především vítězství. „Islámský stát se stále rozpíná a ochotno postavit se mu je jen Rusko a Írán. Výměnou za tuto pomoc si Rusko bude nepochybně nárokovat rozhodující vliv v regionu a podíl na zásobách ropy. Spojené státy utrpěly vzhledem ke své nečinnosti tvrdý políček. Dnešní rozhodnutí bude mít obrovský dopad v blízké i vzdálené budoucnosti. Nejenom na Blízkém východě, ale po celém světě. Vliv Spojených států se rapidně sníží. Ale na druhou stranu, Obama na půdě OSN přednesl skvělý projev a Putin nikoli,“ uzavírá Halpern v ironickém duchu svůj komentář.
Zdroj: eportal.parlamentnilisty.cz