Rusové se své děsivé létající letadlové lodě jen tak nezbaví

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 7619

Ruská armáda postupně nahrazuje zbraně ještě z dob sovětské éry.

V poslední době však hovoří o tom, že některé zbraně ještě do šrotu nepůjdou, naopak se modernizují – například strategický bombardér Tu-22M-3.

Tu-22M-3 dovede srovnat horu se zemí 23.září 2015 - 01:15 Ačkoli dalekonosný nadzvukový bombardér-raketový nosič Tu-22M-3 byl zrozen v konstrukční kanceláři Tupolev v roce 1975 (jeho předchůdci byly Tu-22 a Tu-16), je i nyní schopen „orat novou brázdu“, tvrdí ruští vojenští experti. Mimochodem, známý americký bombardér B-52 „pluží“ vzdušný prostor více než 50 let, a počítá se s ním pro dalších 30 let. V tomto kontextu je ruský Backfire (název podle klasifikace NATO) více než bojeschopný vzdušný bitevník, píše ruský tisk.

„Současná modifikace Tu-22M-3 se výrazně liší od svých předchůdců," tvrdí expert ruského letectva Alexander Drobyševskij. Podle něj se jedná se o zcela jiný stroj, ve skutečnosti, nové letadlo s novými motory a výzbrojí. K dnešnímu dni, bombardovací letectvo, spolu s "kolegy" Tu-160 a Tu-95, poskytuje ohromující výhodu ruskému strategickému dalekonosnému letectví. Zde Rusové narážejí právě na americké zastaralé B-52 a nijak zvlášť povedený, byť extrémně drahý projekt bombardéru F-35, který stál americké daňové poplatníky přes 400 miliard dolarů.

Analytik: USA budou bez nového letadla vůči Rusku a Číně bezmocné!

Co je to Tu-22M-3? Rychlost v nadmořské výšce je 2 300 kilometrů za hodinu. Výška letu - 13 tisíc metrů. Letový dosah - až šest tisíc kilometrů, respektive zóna bojového použití tvoří polovinu pro návrat na domovské letiště, ale i tak je to dva a půl nebo dokonce tři tisíce kilometrů.

Tu-22M-3 je úctyhodně děsivý stroj. Rozpětí křídel letadla je přibližně 35 metrů šířky, téměř polovina fotbalového hřiště. Nese při startu 50 tun paliva. Plus vybavení a zbraně. Ve skutečnosti se jedná o létající letadlovou loď. Je vybaven špičkovým navigačním a zaměřovacím systémem s možností fungovat za světla i za tmy. Dále má obranná zařízení (radarové rušičky, systém proti tepelně naváděným střelám atd.)

Bombardér Tu-22M-3 nese řízené střely určené k ničení velkých námořních a pozemních cílů ve vzdálenosti 500 kilometrů. Rovněž tak rakety krátkého doletu k ničení stacionárních pozemních cílů stacionární nebo nepřátelských radarů. Šest rakety může být umístěno v trupu, čtyři rakety zavěšeny pod křídlem a trupem. Bombové úložny se nachází v trupu a na čtyřech externích uzlech. Součástí výzbroje jsou i přesné samonaváděcí pumy.

„Tento letoun byl produkt své doby a neměl konkurenci,“ tvrdí bývalý velitel letectva dlouhého doletu Peter Dejneko. „Tu-22M-3 může chirurgicky zničit velké nepřátelské cíle. Mohl ale i srovnat hory se zemí." Celkový ekvivalent konvenčních bomb se rovná explozi atomové bomby.

Při nedostatku financí je zřejmé, že se Rusko svých dobře sloužících „oldies“ nechce jen tak zbavit. Nyní má ruská armára asi 130 kusů Tu-22M-3. Většina je zakonzervována a ostatní po upgradu úspěšně létají. Nicméně experti tvrdí, že i tak je příprava postupné záměny těchto „staříků“ nutná.

„Požadavky na nové letadlo jsou velmi jednoduché,“ říká Alexander Drobyševskij. „Neviditelnost (stealth), dolet a přesnost. Nové funkce by měly překonat možnosti Tu-22M-3 a TU-160 a Tu-95MS. Vývoje se účastní prakticky veškeré letecké a konstrukční kanceláře, včetně Tupoleva ASTC, kde se nyní pracuje na další modernizaci Tu-22M-3."

Zdroj: [1][2]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.