Inženýr dokázal vyřešit klíčový problém s odpadky. Solární čistička loví tuny odpadu denně

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 4279

Inženýr John Kellet pracoval přes 20 let jako zaměstnanec přístavní správy města Baltimore. A celou tu dobu marně přemýšlel jak pobřežní vody vyčistit od záplavy městských odpadů.

V roce 2007 na to ale s kamarádem Danielem Chasem konečně přišli: vytvořili solární plovoucí čističku, která dokáže za jeden den sesbírat z hladiny až 25 000 kilogramů odpadků!

Baltimorský přístav na východním pobřeží USA je oblíbenou atrakcí turistů, kteří tu bohužel při pohledu na znečištěnou vodu zažívali až dosud spíš zklamání. To ve výsledku trápilo nejen zástupce cestovního ruchu, ale i městskou radu.

Dopracovat se k řešení ale nebylo právě snadné. Nejrůznější náčrtky a varianty, které Chase a Kellet během let vypracovali, by prý naplnily celou garáž.

Zapotřebí totiž bylo takové zařízení, které by se s minimální náročností obsluhy dokázalo vypořádat s rozmanitým odpadem unášeným na hladině. Současně muselo být svým konstrukčním provedením co nejjednodušší.

A tak se zrodil Water Wheel Trash Inceptor, plovoucí vodní kolo se sběrným pásem, zastřešené solárními panely.

Jedná se o originál, na který bychom ve světě těžko narazili. Ostatně, to byl jeden z největších problémů v bance, když žádali o půjčku na jeho výrobu: neměli se totiž o co opřít.

Zařízení Water Wheel Trash Inceptor k provozu využívá obnovitelnou energii, takže náklady na palivo klesají na nulu. Efektivně sbírá a třídí odpad unášený po hladině a sbírá jej i z menší hloubky.

Místo vlečných sítí dává šanci starým kontejnerům a popelnicím, umístěným na zadní části paluby. Těží z výhod silné a nenáročné konstrukce, čímž snižuje náklady na vlastní údržbu.

Jak to celé funguje? Třicet solárních panelů na střeše vyrobí za den dostatek elektřiny k napájení pásového posuvníku, sběrníku a třídičky. A hlavně vodní pumpy, která saje vodu s odpadky na třídičku.

Vypouštěná nasátá voda – za hodinu asi 60 000 litrů - následně roztáčí vodní kolo a sune loď přístavem dál. Jakmile se naplní všech šestnáct kontejnerů, vyrazí plavidlo do nedalekého zařízení RESCO, spalovny, kde jsou sesbírané odpadky energeticky zhodnoceny.

Water Wheel Trash Inceptor se podařilo zkonstruovat za sedm měsíců a k jeho provozu jsou zapotřebí čtyři lidé. Pokud vše půjde podle plánu, měl by být do roku 2020 baltimorský přístav zcela zbaven odpadků. A pak, kdo ví? O konstrukční řešení má zájem řada pobřežních měst nejen v USA.

Zdroj: ekobonus.cz

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.