Bouře v Calais? Otevřeme hranici a pustíme migranty do Británie, vyhrožuje starostka
V minulých týdnech přicházely z přístavu v Calais zprávy o tom, jak se do eurotunelu snažily denně dostat stovky uprchlíků.
Situace se v tomto směru postupně zklidňuje, neznamená to ale, že by v přístavu zavládl úplný klid. Starostka města teď začala vyhrožovat, že otevře hranici a uvolní uprchlíkům cestu do Velké Británie.
„David Cameron se nám vysmívá, opovrhuje naším územím a zavádí v Calais jeho vlastní zákony," zlobí se starostka Calais Natacha Bouchartová. Jeho výroky o uprchlících jsou prý zesměšňující a pohrdavé. I proto na konci týdne podle deníku The Telegraph pohrozila, že otevře hranice a umožní migrantům volný průchod do Británie.
I proto se slovně obrací na prezidenta Hollandea, který by podle ní měl problém, který sama Bouchartová označuje za diplomatický, řešit osobně. „V případě, že s námi Britové nebudou chtít usednout ke stolu a diskutovat o bezpečnosti, humanitárních otázkách a ekonomické solidaritě, pak budeme muset otevřít hranice," navrhuje ráznou protiakci na britský nedostatek zájmu starostka.
Deník také připomíná, že mezitím se v táboře u Calais, známém jako Džungle, rozmáhá byznys pašeráků, kteří si za svoje služby účtují až 7 tisíc eur. V tomto směru ale Británie zřejmě spolupracovat chce. Mluvčí britského ministerstva vnitra už potvrdil, že země bude i nadále úzce spolupracovat s francouzskou vládou na řešení problému. „Musíme ale odstranit také příčiny problému, ne se jen vypořádávat s důsledky. To je také důvod, proč Velká Británie tlačí na EU a OSN, aby začaly řešit důvody ilegální imigrace a organizovaného obchodu s lidmi," uvedl britský úřad.
Kromě toho pak mluvčí poukázal i na fakt, že Británie už na posílení hranic a zajištění bezpečnosti od loňského roku utratila více než 15 milionů liber.
Mezitím se také objevily zprávy, že ti, kteří nemohou pašerákům zaplatit za cestu do Británie, se uchylují k prostituci. Jeden z pasáků údajně také zbraní vyhrožoval zbraní europoslanci za britskou stranu UKIP Miku Hookemovi, který danými místy projížděl.
Čtyři muži už byli u francouzsko-belgických hranic zadrženi kvůli podezření z napojení na síť pašeráků, která pro přepravu migrantů využívala auta s britskými poznávacími značkami. Ti byli posláni do vazby poté, co bylo jejich auto zastaveno při francouzsko-belgické policejní operaci. S nimi bylo zatčeno i 20 migrantů z tábora v Teteghemu.
Bouchartová zároveň apeluje na britskou policii, aby odváděla svou práci na britské straně hranic. Zastal se jí i starosta Téteghemu Frankc Dhersin, který uvedl, že „britská policie selhala, když nepřevzala svůj podíl zodpovědnosti za ozbrojené 'anglické mafiány', kteří sídlí v uprchlickém táboře jen pár kilometrů od jeho města".
Obyvatelé okolních vesnic pro deník The Telegraph také uvedli, že si pořizují psy nebo stavějí zdi, aby pašeráky a migranty odradili. „Britská policie nás nikdy neinformuje na rozdíl od té belgické. Ti jsou s námi neustále v kontaktu a často překračují naše hranice, aby zastavili vozy převaděčů a pokusili se řešit problém," postěžoval si Dhersin. Je podle něj důležité, aby britská a francouzská policie začala spolupracovat. „Místo toho nám po městě jezdí tato auta bez jakéhokoliv studu a nikdo není schopen je zatknout. Takhle to prostě nemůže jít dál," dodává starosta.
Zdroj: euroz.cz
Komentáře: