Vědci bijí na poplach. Tato „super potentní“ GMO novinka se dostala z laboratoří
Výkonná nová technika pro vytváření „super potentních“ geneticky upravených organismů, které se mohou šířit rychle v divočině, způsobila poplach mezi vědci, kteří se bojí, že může být zneužita, náhodně či záměrně, a způsobit zdravotní problémy nebo katastrofu v prostředí.
Vývoj tak zvané technologie „genového drivu“ (obtížně přeložitelný pojem. „Drive“ znamená řídit, jet, ale také pohánět, vrazit, hnát, valit se, zde nejspíše ve smyslu genový popoháněč, poznámka editora) slibuje revoluci v medicíně a zemědělství, protože může teoreticky zastavit šíření nemocí přenášených komáry, jako malárie a žlutá zimnice, jakož i eliminovat plodinové škůdce a invazivní druhy, jako krysy a ropuchy.
Nicméně vědci stojící v popředí vývoje věří, že ve špatných rukách představuje technologie genového drivu vážnou hrozbu pro životní prostředí a lidské zdraví, pokud budou výtvory náhodně či záměrně vypuštěny z laboratoře bez patřičných bezpečnostních opatření. Někteří věří, že může být použita dokonce jako teroristická biologická zbraň namířená proti lidem nebo dobytku, neboť genové drivy – které umožňují GM genům šířit se v populaci rychle jako virová infekce – bude nakonec snadné a levné vytvářet.
„Stejně jako mohou genové drivy učinit komáry nevhodnými hostiteli a šiřiteli malarického parazita, mohou také být navrženy s genovými drivy nesoucími náklad pro šíření smrtících bakteriálních toxinů mezi lidmi,“ řekl David Gurwitz, genetik univerzity v Tel Avivu v Izraeli. Skupina genetiků vyzvala, aby byly na výzkumníky chtějícími vyvinout genové drivy uplatněny mezinárodní bezpečnostní opatření, s přísnými opatřeními v laboratořích, aby se zabránilo náhodnému úniku „super nabitých“ GM organismů, které jsou schopny se šířit v divočině rychle. Minulý týden americká Národní akademie věd zahájila široké vyhodnocování technologie genového drivu u „ne-lidských organismů“, a tento týden skupina 27 předních genetiků časopisu Science vyzvala komunitu, aby byla otevřená a transparentní jak u rizik, tak u prospěšnosti genových drivů. „Mají obrovský potenciál vypořádat se s globálními problémy u zdraví, zemědělství a konzervace, ale jejich schopnost měnit divoké populace mimo laboratoř si vyžaduje opatrnost,“ říkají vědci.
Výzkumníci navrhli minimální sadu bezpečnostních pravidel pro ochranu před úniky z laboratoří a vyzvali k veřejné debatě o potenciální prospěšnosti, jakož i rizicích technologie, která umožňuje genetikům rychle urychlit dědičnost GM vlastností v celé zvířecí populaci během pouhých několika generací. Výzkumníci přirovnali technologii genového drivu k jaderné řetězové reakci, protože umožňuje GM genům být zesíleny u šlechtěné populace hmyzu nebo jiných zvířat, bez jakéhokoliv dalšího zásahu poté, co byly vlastnosti na počátku zavedeny. Je tomu tak dokonce i u vlastností pro organismus neprospěšných.
Laboratorní experimenty na ovocných muškách ukázaly, že modifikované geny vložené do jednotlivých much mohou během několika generací „infikovat“ prakticky všechny ostatní mouchy v chované populaci, v rozporu s normálními pravidly genetiky, které diktují mnohem pomalejší šíření.
Normální dědění vlastností: Při změně genu v jednom chromosomu existuje 50 % pravděpodobnost, že vlastnost bude potomkem zděděna. To vede v první generaci k poměru mutantů k ostatním 3:1 a v dalších generacích ještě méně. Dědění vlastností v genovém drivu: Přidáním elementu Crispr vyvoláme řetězovou reakci, při které je mutace předávána chromosomy stejného organizmu. Následkem je 97 % pravděpodobnost, že potomek bude mutovaný. Kevin Esfeldt, expert na genový drive na Wyssově institutu Harvardské lékařské fakulty v Bostonu, řekl, že tato technologie byla vyvinuta teoreticky asi před 10 lety, ale v laboratoři se stala možnou teprve až v minulých dvou letech, po objevu komplexního nástroje pro editování genů Crisps/Cas9. Dr. Esfeldt vysvětlil, že genové drivy se spoléhaly na „kazetové“ genetické prvky, které umožňují geneticky upravenému genu přeskočit z jednoho chromozómu na jiný ve stejném jedinci, takže nakonec všechny spermie nebo vajíčka zvířete přenášela GM vlastnost, místo pouhé poloviny. To znamená, že prakticky ani jeden potomek nakonec nepostrádá vloženou GM vlastnost.
Genové drivy mohou být prospěšné lidskému zdraví tím, že mění hmyzí populaci, která šíří lidské nemoci, jako komáři přenášející malárii, dengue, chikungunya a limskou nemoc, takže by již nepředstavovaly hrozbu. Debata o geneticky upravených potravinách stále vře, i po téměř 20 letech Mohly by být také použity k obrácení mutací, které činí škůdce odolnými vůči zemědělským pesticidům, nebo mohou být použity k šíření genetických vlastností u populace invazivních druhů, aby je pomohly vyhladit, jako u kůže ropuch zavlečených do Austrálie, kdy by ji učinily netoxickou pro predátory.
„Máme-li v tomto pravdu, je to velký pokrok, který by mohl učinit svět mnohem lepším místem, ale jen pokud to budeme používat moudře,“ řekl dr. Esfeldt. Nicméně někteří vědci se bojí, že snadnost, s jakou lze genové drivy vytvářet, je učiní cílem zlovolných jedinců nebo organizací, majícím přístup k modernímu laboratornímu vybavení. Dr. Gurwitz řekl, že přesné pokyny pro vytváření genových drivů by měly být utajeny, stejně jako technologie pro výrobu jaderných zbraní. Nicméně dr. Esfeldt a dalších 26 vědců, kteří psali do Science, nesouhlasí a tvrdí, že naprostá otevřenost a transparentnost je nejlepší obranou proti použití genových drivů jako biologických zbraní, protože utajování informaci by bylo technicky neúčinné a politicky kontraproduktivní.
Komentáře: