Situace v jaderné elektrárně Fukušima 1 se neobejde bez pomoci všech

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 3290

18. října byl na území jaderné elektrárny Fukušima 1 v Japonsku dvakrát zaznamenán prudký vzestup úrovně radiace ve vzorcích spodních vod.

Koncentrace tritia například převyšovala přípustnou hranici šestapůltisíckrát.

Je to prozatím nejzávažnější případ z těch, co byly v okolí jaderné elektrárny zaznamenány. I nadále je v elektrárně Fukušima 1 ožehavý i problém úniku radioaktivních vod, píše Hlas Ruska.

JAPONSKÁ VLÁDA VOLÁ O MEZINÁRODNÍ POMOC PRO FUKUŠIMU

JAPONSKO PŘIZNÁVÁ PRAVDU: „PRÁVĚ TEĎ MÁME VE FUKUŠIMĚ STAV NOUZE.“

Velmi vysoká úroveň radiace už byla zaznamenána na několika úsecích v blízkosti cisteren, v nichž je v elektrárně Fukušima 1 uskladněna voda – nahromadily se tam stovky tun vody s různou úrovní radioaktivity. Prostor, kde došlo k roztavení aktivní zóny reaktorů, je i nadále otevřen. Toto pásmo se chladí průtokovou vodou. Toto řekl na vysvětlenou expert v oblasti atomové energetiky Igor Ostrecov:

Voda neustále proudí a je třeba ji někam odklidit. Stojí tam spousta kontejnerů, neustále sem přivážejí další a další a ty také naplňují. Sousta vody se samozřejmě rozlije. Nedávno došlo k incidentu, kdy dělníci něco udělali špatně, a došlo k velkému úniku vody. Byla postavena hráz hluboká sto metrů, spodní vody ale tečou ještě níž a všechno se dostane do oceánu. Japonci si prostě se situací nedokážou poradit. Takže je třeba požádat o pomoc mezinárodní společenství.

Operátor elektrárny, společnost TEPCO nemůže regulovat a kontrolovat to, co se děje v jaderné elektrárně, je přesvědčen spolupředseda mezinárodní ekologické skupiny Ekozaščita (Ekoochrana) Vladimir Slivjak:

V podstatě pracuje společnost v režimu reagování. Když se něco stane, pak začínají přemýšlet, co dělat. Situaci nemají pod kontrolou. Může se tam stát cokoli, mohou vzniknout i závažnější problémy než doposud. A prudký vzestup radiace, to je nejspíš další únik radioaktivní vody.

Společnost TEPCO hodlá pokračovat v dezaktivaci půdy, aby zabránila dalšímu zamoření spodních vod. Problém dezaktivace radioaktivní vody a půdy, likvidace radioaktivního odpadu, kterého je v jaderných elektrárnách velké množství, je i nadále velice složitý, zdůrazňuje Igor Ostrecov:

Jedinou metodou je odpařování, to ale není radikální způsob, protože i pak toho ještě zůstane spousta. Spolehlivé technologie zatím neexistují. Prozatím se zkoumají technologie dezaktivace s pomocí urychlovačů.

Vědci vidí řešení problému v rozvoji tak zvané toriové energetiky. Je to spalování jakýchkoli těžkých prvků za pomoci urychlovače. Otázky budoucnosti atomové energetiky se budou stejně jako problémy likvidace následků havárie v jaderné elektrárně Fukušima podle očekávání projednávat koncem října na mezinárodní konferenci v Evropské organizaci pro jaderné výzkumy.

Lijáky způsobily únik radioaktivní vody v jaderné elektrárně Fukušima-1

V dešťové vodě, jež vytekla za hranice ochranných bariér kolem nádrží na znečištěné tekutiny jaderné elektrárny Fukušima-1, bylo zjištěno radioaktivní stroncium-90. Sdělila to provozující elektrárnu společnost TEPCO.

Únik byl zjištěn hned na 11 různých místech. Nejvyšší zjištěná úroveň stroncia-90 činí asi 710 Bekerelů na jeden litr tekutiny. Převyšuje to normál přibližně 70 krát. Příčinou úniku byly silné lijáky v okolí elektrárny po celý minulý týden, jež o víkendu zesílily.

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.