Americký investor staví prasečí farmu, která bude produkovat 100 tisíc lidských srdcí ročně

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 5261

Lidské orgány se v budoucnu mají chovat (pěstovat) na zvířecích farmách.

Americký investor staví továrnu, kde se každý rok bude chovat 100 000 srdcí a plic na transplantace. Orgány mají růst v geneticky upravených prasatech. Farmaceutická magnátka Martine Rothblatt si dala za cíl, vypěstovat každý rok na prasečí farmě srdce a lidské plíce v počtu 100 000 kusů a další transplantabilní orgány.

,,Pokud chcete vypěstovat plíce, třeba 100 000 kusů, budete na to potřebovat místo bez patogenů.“ řekla Rothblattová na biotechnologické konferenci DARPA v New Yorku. Tam také odhalila obraz vepřína, jak informuje časopis Vice. Potom Rothblattová řekla: ,,Používám technologii k vytvoření neomezené zásoby transplantovatelných orgánů. Bez odkladu, to teď udělám.“

Na orgánové farmě plánuje firma Rothblattové United Therapeutics, že lidské orgány porostou v geneticky upravených prasatech. Srdeční chlopně z prasat se již lidem pravidelně transplantují. Transplantace celých prasečích orgánů lidem, kterému se také říká xenotransplantace, byla již dlouho snem medicíny.

,,Orgány dárcovských prasat se hodí dobře, pokud jde o velikost a funkci, ale nehodí se tak dobře pokud jde o to, jak molekuly na sebe navzájem navazují“ řekla Rothblattová. ,,Je to takový nápad, jako když umělec dlátem tvoří sochu z kamene. Možná je potřeba vytvořit dostatek prasat, která budou kompatibilní s lidským genomem.“ Vytvořením od osmi do dvanácti genů se umožní implantovat prasečí orgány do člověka, aniž by bylo nutné užívat medikamenty, které potlačují imunitní systém.

Podle Rothblattové bude do roku 2020 taková transplantace možná pro pacienty v konečném stadiu onemocnění plic. Potom továrna na orgány zahájí produkci na plný výkon. ,,Chceme spousty prasat s homozygotně změněnými geny, aby se zachránily desítky tisíc (lidských) životů.“

Zdroj: [1][2]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.