Americké tajné impérium základen dronů a jejich celý rozsah

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 5054

Průlomové vyšetřování odhalilo nejtajnější aspekty temné Americké války dronů a mapu tajných základen pokrývající zeměkouli. Čím dál víc zaplňují planetu. Je zařízení u Las Vegas, kde “piloti” pracují v přívěsech s klimatizací, další v prašném táboře v Africe dříve využívaném Francouzskou zahraniční legií, třetí na velké letecké základně v Afghanistánu, kde personál letectva sedí před několika monitory, a čtvrtá, o které skoro nikdo nemluví je na letecké základně ve Spojených Arabských Emirátech.

A to zanechává nezmíněnými dalších 56 zařízení v rozšiřujícím se Americkém impériu bezpilotních základen dronů postavených po celém světě.

I přes neustálé zprávy o zabijácké kampani dronů prováděné na podporu Amerických rozšiřujících nevyhlášených válek a přívalu příběhů o základnách dronů v Africe a Středním východě, většina těchto zařízení zůstala nepoukázána, nepočítána a význačně anonymní – až do teď.

Vedené armádou, CIA a jejich náhradami, tyto základny – některé trochu víc než na odlehlých přistávacích dráhách, další složité velitelské a kontrolní centra plná obrazovek a high-tech vybavením – jsou páteří nového Amerického robotického způsobu válčení. Jsou také posledním vývojem v dlouho vyvíjející se ságy odhadu Americké síly v zahraničí – v tomto případě dálkově ovládané útoky kdekoliv na světě s minimálním zahraničním “otiskem” a malou zodpovědností.

Využíváním armádních dokumentů, tvrzení tisku a další otevřených zdrojů informací, hluboká analýza AlterNet našla nejméně 60 základen součástí operací Americké armády a CIA. Může jich být víc, když velký závoj tajemství o bitvě dronů nechává plný rozsah těchto základen ve stínech.

Galaxie základen

Během poslední dekády se Americké využití bezplilotních letadel (UAV) a bezpilotních vzdušných systémů (UAS) rozšířilo exponenciálně, když média o jejich využítí hovoří. 21.září Wall Street Journal uvedl, že armáda nasadila střelami vyzbrojené drony MQ-9 na “ostrovní národ Sejšely, aby zesílila útoky na pobočky Al-Kájdy, zvláště v Somálsku.” O den dříve, článek Washington Post také zmínil stejnou základnu v maličkém souostroví v Indickém oceánu, stejně tak v Africkém státě Džibouti, další ve výstavbě v Etiopii a tajnou přistávací dráhu CIA stavěnou v nejmenované zemi Středního východu (podezřívá se Saudská Arábie).

Novináři Postu Greg Miller a Craig Whitlock uvedli, že “Obamova administrace dává dohromady konstelaci základen dronů pro protiteroristické operace v Africkém rohu a Arabském poloostrově jako součást nové agresivní kampaně k útoku na pobočky Al-Kájdy v Jemenu a Somálsku.” Během dalších dnů Post také uvedl, že drone z nové základny CIA v neidentifikované zemi Středního východu provedl zabití radikálního řečníka Al-Kájdy a Amerického občana Anwara al-Awlakiho v Jemenu.

Se zabitím Awlakiho Obamova administrace rozšířila svou ozbrojenou kampaň dronů do šesti zemí, ačkoliv CIA, která Awlakiho zabila, odmítá oficiálně přiznat svůj vraždící program dronů. Letectvo je méně diskrétnější o svých operacích dronů, i když je tu spousta aspektů, které zůstávají zahaleny. Mluvčí letectva nadporučík John Haynes nedávno AlterNet řekl, že “z důvodů operační bezpečnosti nemluvíme o celosvětových umístění dálkově ovládaných letadel, včetně počtu lokací po celém světě.”

Pořád ale 60 vojenských základen a základen CIA po celém světě spojených s programem dronů nám hodně říká o Americké válečné budoucnosti. Od velení, ovládání a pilotování po údržbu a ozbrojování tato zařízení provádí klíčové funkce, které dovolí kampaním dronů pokračovat v rozšiřování, jak už to dělají deset let. Další základny jsou už ve výstavbě nebo v plánování. Když jsme prezentovali naš seznam míst Letectva v Americké galaxii dronů, nadporučík Haynes odpověděl: “Nemám nic, co bych řekl k tomu, co jsem už říkal.”

I ve tváří vládního tajemství může být spousta odhalena. Tady je pro záznam počet základen dronů po celém světě od AlterNetu.

Poblíž

Zprávy se často zaměřovaly na Leteckou základnu Creech u Las Vegas jako na základ Americké armádní kampaně dronů. Sedící v potemněné místnost s klimatizací 7500 mil od Afghánistánu, piloti oblečení v uniformách dálkově ovládají MQ-9 Raper a jejich praotce, těžce ozbrojené MQ-1 Predator. Kromě nich, senzoroví operátoři ovládají televizní kameru, infačervenou kameru a další high-tech senzory na palubě. Jejich tváře vidí digitální záběry z bojové zóny, stlačením tlačítka na konzoli těchto pilotů může poslat střelu Hellfire na osobu, která je o půlku planety dál.

Zatímco Creech dostáva hlavní pozornost – dokonce má i vlastní drony – několik dalších základen na Americké půdě hraje kritickou roli v Amerických válkách dronů. Stejná bitva ve stylu videohry je prováděná Americkými a Britskými piloty nedaleko letecké základny Nellis v Nevadě, domovu 2.zvláštní operační letky SOS. Podle přehledu poskytnutém AlterNetu Letectvem, 2.SOS a jejich operátoři dronů mají být v následujícíh měsících přesunuti do Operačního střediska zvláštních operací Letectva na Floridě.

Reapery nebo Predátory také létají z letecké základy Davis-Monthan v Arizoně, z letecké základny Whiteman v Missouri, ze základny March Air Reserve Base v Kalifornii, ze letecké základny Springfield Air National Guard Base v Ohiu, z leteckých základen Cannon a Holloman v Novém Mexiku, z letiště Ellington v Houstonu, ze základny Air National Guard ve Fargo v Severní Dakotě, z letecké základny Ellsworth v jížní Dakotě a z letecké základny Hancock Field Air National Guard Base v Syracuse v New Yorku. Nedávno bylo oznámeno, že Reapery ovládané piloty z Nacocku začnou létat tréninkové mise z armádní Fort Drum, která je také v New Yorku. V letecké základně Langley ve Virginii, podle článku New York Times ze začátku tohoto roku, tým kamuflovaných analytiků Letectva sedí v tajném výzvědném a sledovacím zařízení monitorující telefony, fotografie z velké výšky a několik obrazovek živého videa z dronů v Afghanistánu – čemuž říkají “Death TV” – neustále posílají zprávy velitelům, aby jim poskytli aktuální informace o pohybu nepřátelských vojáků.

Operátoři CIA také údajně pilotují svá letadla z místa blízkého sídlu agentury v Langley. Odtud analytici sledovali záznam Bin Ládinového domu v Pákistánu díky videu zaslanému RQ-170 Sentinel, pokročilému dronu s přezdívkou Beast of Kandahar.” Podle dokumentů Letectva, Sentinel létá z Letecké základny Creech a Tonopah Test Range v Nevadě.

Predatory, Reapery a Sentinely jsou jen část příběhu. V letecká základně Beale v Kalifornii personál Letectva pilotuje RQ-4 Global Hawk, bezpilotní drone pro dlouhé a vysoké sledovací mise, některé z nich pochází z letecké základny Anderson v Guam (staví půdu pro lety nad Asií). Další Global Hawky jsou umístěné na letecké základně Grand Forks v Severní Dakotě, zatímco Aeronautické systémové centrum na letecké základně Wright-Peterson v Ohiu Global Hawky zvládne také, stejně tak programy Predátorů a Reaperů pro Letectvo.

Další základny byly zapojeny do výcviku operátorů dronů, letecká základna Randolph v Texasu, letecká základna Kirtland v Novém Mexiku a Armádní Fort Huachuva v Arizoně, která je podle magazínu National Defense domovem “největšího výcvikového centra UAV na světě.” Tam stovky zaměstnanců obranného giganta General Dynamics cvičí personál k letu s malými taktickými drony jako jsou Hunter a Shadow. Fyzické testování dronů probíhá na sousední přistávací dráze Libby Army Airfield a “na dvou ranvejích UAV umístěných asi 4 míle západně od Libby,” podle Global Securtiy, online sběru pro vojenské informace.

Malý výcvik dronů pro armádu je prováděn ve Frot Benning v Georgii, zatímco ve Fort Rucker – “v domově Armádního letectva” – program bezpilotních leteckých systémů koordinuje doktrínu, strategii a koncepty týkající se UAV. Nedávno Fort Benning také viděl testování pravých robotických dronů – které létají bez lidského navádění nebo bez konzole. Tohle je považováno, jak napsal Washington Post, jako další krok k budoucnosti, ve které drony budou “lovit, identifikovat a zabíjet nepřítele na základě výpočtů učiněných programem, a ne lidskými rozhodnutími.”

Armáda také provádí výcvik UAV v Dugway Proving Ground v Utahu a začátkem tohoto roku Námořnictvo vypustilo svůj X-47B, polonezávislý stealth drone nové generace na letecké základně Edward v Kalifonii. Létající robot – vytvořený k operování z podpalubí leteckých transportérů – byl odeslán na Leteckou námořní základnu Patuxent River v Marylandu na další testování. V blízké Webster Field, Námořnictvo vytvořilo smyčky ve svých bezpilotních helikoptérách Fire Scout, které byly testovány ve Frot Rucker, Yuma Proving Ground v Arizoně, Námořní stanici Mayport na Floridě a Námořní letecké základně v Jacksonsville. Posledně jmenovaná byla místem, kde byl vytvořen námořnický bezpilotní systém Broad Area Maritime Surveillance (BAMS) a kde je teď spolu s námořní leteckou základnou Ahidbey Island ve Washingtonu helikoptéra umístěna.

Zahraniční královské šperky

Námořnictvo teď hledá vhodné místo v západním Pacifiku po základnu BAMS a v současné době jedná s několika státy z Perského zálivu kvůli jedné základně v tomto regionu. Globa Hawky už má usídlené v Sigonella v Itálii.

Letectvo teď vyjednává s Tureckem k přemístění některých Predátorů, kteří pořád operují v Iráku na obrovskou leteckou základnu v Incirlik příští rok. Spousta různých UAV byla umístěna v Iráku od Americké invaze, včetně malých taktických modelů jako Raven-B, který vojáci vypouštějí z regionální letecké základny Kirkuk, Shadow UAV, které létají z operační základny Normandy v provincii Baqubah, Predátory operují z letecké základny Balad, miniaturní drony Desert Hawk létají z letecké základny Tallil a Scan Eagles jsou na letecké základně Al Asad.

Jinde ve velkém středním východě, podle Aviation Week, armáda posílá Global Hawky z letecké základny Al Dhafra ve Spojených Arabských Emirátech, pilotovány jsou personálem umístěným v Námořní letecké základně Patuxent River v Marylandu, aby sledovali “přepravní dopravu v Perském zálivu, v Hormuzském průlivu a Arabském moři.” Jsou nepotvrzené zprávy, že CIA ovládá drony přímo z té země. V minulosti další UAV očividně létaly z Kuvajtské letecké základny Ali Al Salem a Al Jaber, stejně tak z letecké základny Seeb v Ománu.

Na letecké základně Al-Udeid v Kataru letectvo vede vzdušné operační velitelství a kontrolní zařízení kritické válkám dronům v Afghanistánu a Pákistánu. Nová tajná základna CIA na Arabském poloostrově využitá k zavraždění Anwara al-Awlakiho může a nemusí být přistávací dráhou v Saudské Arábii, jejiž existenci vyšší Americký armádní úředník nedávno potvrdil FOX News. V minulosti CIA také operovala z Tuzelu v Uzbekistánu.

V sousedním Afghanistánu létají drony ze spousty základen, včetně letecké základny Jalalabad, Kandahar Air Field, z letecké základny v Bagramu, Camp Leatherneck, Camp Dwyer, Combat Outpost Payne, Forward Operating Base (FOB) Edinburgh a FOB Delaram II, to je jen pár příkladů. Afghánské základny jsou nicméně ale více než místa, odkud drony létají a vzlétávají.

Je běžně špatně vnímáno, že operátoři v USA jsou jediní, kdo s drony létají. V a okolo Amerických válečných zón UAV začínají a ukončují své lety pod kontrolou místních pilotů. Vezměte si Afghánskou základnu Bagram. Po provedení předletových kontrol s technikem, který se zaměřuje na senzory dronů, místní letec sedí před počítačovou věží Dell a před několika monitory, dvěma klávesnicemi, konzolí, plynem, myší a různými tlačítkami a vidí vzlet letadla než ho předá americkému protějšku s podobným elektronickým zařízením. Po dokončení mise jsou tlačítka převedeny zpět místním operátorům pro přistání. Posádka v Afghanistánu provádí generální údržbu a opravy dronů.

Po devastujícím sebevražedníém útoku dvojitým agentem Al-Kájdy, který zabil úředníky CIA a kontraktory v Forward Operating Base Chapman v Afghaniské východní provincii Khost v roce 2009, vyšlo na světlo, že zařízení bylo těžce zapojeno ve vybírání cílů pro útoky dronů přes hranici s Pákistánem. Samotné drony, jak v tu dobu uvedl Washington Post, byly “vedeny z různých základen v Afghanistánu a Páksitánu.”

Jak Letectvo, tak i CIA prováděli operace v Pákistánském leteckém prostoru, některé mise měly původ v Afghanistánu a jiné v Páksitánu. V roce 2006 se na Google Earth objevily obrázky Predátorů na letecké základně Shamsi v Pákistánské provincii Balochistán a později byly publikovány. V roce 2009 New York Times uvedl, že operativci z Xe Services, dříve známé jako Blackwater, převzali úkol ozbrojení dronů na “tajných základnách CIA v Pákistánu a Afghanistánu”.

V květnu, když Navy SEAL provedli zásah v Pákistánu, při kterém byl zabit Usáma bin Ládin, lídři země údajně nařídili Spojeným státům opustit Shamsi. Obamova administrace to očividně odmítla, vyšlo najevo, podle Washington Post, že základna byla vlastněna a pronajímána Američanům Spojenými Arabskými Emiráty, které vybudovaly přistávací dráhu “jako výchozí bod pro sokolnictví a další lovící expecide v Pákistánu.”

Od té doby Americká a Pákistánská vláda tvrdily, že Shamsi už není využívána pro útoky dronů. Ať už je to pravda nebo ne, USA evidentně používají další základny dronů v Pákistánu, včetně možné základny PAF Base Shahbaz, blízko města Jacocobad a další základny blízko Ghazi.

Nové dobývání Afriky

Když příjde na expanzi impéria základen dronů, tak hlavním nedávným tématem byla Afrika. Posledních deset let Americká armáda operuje z Camp Lemonier, v bývalé Francouzské zahraniční legii v maličkém Džibouti. Ne dlouho po útocích z 11.září se stala základnou pro Predátory a od té doby byla využívána pro mise nad sousedním Somálskem.

Už nějakou dobu se také povídá o tajné Americké základně v Etiopii. Nedávno Americký činitel Washington Post odhalil, že diskuze o místní základně dronů je tu už 4 roky, “ale plány byly zpožděny, protože Etiopané nejsou všichni nadšení”. Teď je výtavba evidentě na cestě, jestli ne už kompletní.

Pak je tu samozřejmě základna dronů na Sejšelách v Indickém oceánu. Malá letka dronů Námořnictv a Letectva začala operovat v roce 2009, aby sledovala piráty v regionálních vodách. Tajné diplomatické depeše získané Wikileaks odhalují, že tyto drony také tajně provádí mise v Somálsku. Post uvedl: “Umístěné v hangáru asi čtvrt míle od hlavního terminálu na letišti jsou Reapery s asi 100 lidmi z Amerického personálu, podle depeší. “

USA také poslaly nedávno čtyři malé taktické drony do Afrických národů Ugabdy a Burundi pro využití armád těchto zemí.

Zdroj

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.