Tohle mrzačení ženských pohlavních orgánů bylo donedávna v Nigérii legální, nyní je zakázané
Nigerijská vláda nedávno udělala obrovský krok kupředu, když zakázala ženskou obřízku. Proces zahrnuje celkové odstranění vnějších ženských pohlavních orgánů, a to ne z lékařských důvodů. Odstupující prezident tak podepsal jeden ze svých posledních zákonů. Dalším novým zákonem je zákaz pro otce opustit rodinu bez ekonomické podpory.
Legální změna však neznamená změnu kulturní. Podle statistik WHO je na světě obřezáno více jak 125 milionů žen a nejvíce z nich pochází z Afriky a Blízkého Východu, celá čtvrtina pak z Nigerie.
Jelikož je Nigerie nejlidnatější zemí v Africe, tento zákaz má velkou váhu. Zákon přichází v naději dominového efektu i na ostatní země jako je Súdán, Mali nebo Libérie.
Obřízka nemá žádné zdravotní výhody, ale spíše naopak, přináší spoustu komplikací. Už jenom operace může přivodit silné krvácení, problémy s močením, cysty, infekce, neplodnost, komplikace při porodu a ztrátu jakéhokoli sexuálního požitku. Většinou se provádí na dívkách ve věku 15 let.
Podle WHO jsou důvody obřízky zejména kulturní, náboženské a společenské. Považuje se za část správné výchovy žen – přesněji pak jako záruka spořádaného sexuálního chování. Snižuje totiž ženské libido a tím zaručuje odolání „zakázanému“ styku. Po provedení zákroku jsou navíc dívky vnímány jako „čisté“ a „krásné“, protože už nemají „mužské“ a „špinavé“ části těla. V poslední době jde ale spíš o společenský faktor přijetí, protože ve spoustě komunit jsou neobřezané dívky vyloučeny ze společnosti.
Jde tedy nejen o legální cestu, ale také o cestu osvěty. Je důležité poskytnout nové informace, nabídnout možné alternativy a zorganizovat veřejné dodržování této nové společenské normy. I když pořád ještě spousta žen obřízku schvaluje, v 19 z 29 zemí, kde je praktikována, ji ženy odmítají. Jde však o to, že i když si jeden člověk nebo celá rodina myslí, že to není správné, stejně tomu nakonec podlehne, protože by dívka byla jinak odstrčená.
Jde o pluralistickou ignoraci, která je způsobena nedostatkem osvěty, vzájemné komunikace a tolerance odlišných názorů a postojů Je proto třeba o ženské obřízce více mluvit prostřednictvím médií a sociálních skupin a neustále upozorňovat na tuto problematiku, protože samotná legislativa problém nevyřeší.
Komentáře: