Průzkum: řada zemí NATO je připravena porušit hlavní princip aliance
Nedávný průzkum Pew Research ukázal, že obyvatelé mnohých zemí NATO jsou připraveni vzdát se jednoho z hlavních paragrafů Severoatlantické smlouvy, podle něhož se ozbrojený útok na jednu ze zemí aliance považuje za útok na celý blok, píše The Wall Street Journal.
Centrum Pew Research se zaměřilo na hypotetickou situaci, která by byla spojena s útokem ne prostě ledajaké země, ale s útokem z Ruska. Z pohledu řady zemí NATO se Rusko chová velice agresivně a může klidně zaútočit na jednu ze sousedních zemí.
Výsledky průzkumu ukázaly, že v případě napadení Ruska na jednoho ze členů NATO by většina dotázaných občanů z řady zemí aliance nechtěla reagovat na hypotetický útok vojenskou cestou. Ačkoliv by podle pátého paragrafu Severoamerické smlouvy měli právě toto udělat.
Nejvíce jsou připraveni řešit důležitý vojenský konflikt Ruska s nějakou členskou zemí NATO násilnou cestou právě Američani. Okolo 56% dotázaných souhlasilo s takovýmto scénářem. Většina Kanaďanů, Britů i Poláků byla také pro.
Avšak většina dotázaných ve Francii, Itálii i Německu by nesouhlasila s použitím vojenské síly v případě napadení na jednu ze zemí NATO. V Německu bylo konkrétně proti tomu 58% dotázaných.
„Považujeme to za skutečný problém pro budoucnost NATO. Kromě toho také vidíme, jak v Německu klesla podpora NATO za poslední dva roky z 59% na 55%," cituje WSJ jednoho z autorů výzkumu Kathy Simmons.„Může to být určitým způsobem také výzva pro lídry, kteří se snaží nějakým způsobem smazat rozdíly mezi svými zeměmi. Budou muset opravdu hodně zapracovat na tom, aby přivedli veřejnost k jednotnému názoru," dodává Simmons.
The Wall Street Journal dělá následující závěry, nehledě na zvýšené napjetí mezi Ruskem a Západem, nálada lidí má v současné době daleko od smrtelně nebezpečné nenávisti z dob studené války.
Pew Research v rámci tohoto průzkumu vyjasnil, kdo z obyvatel zemí NATO podporuje dodávání zbraní na Ukrajinu. Nejvíce tuto variantu vývoje událostí přivítali v Polsku (50% dotázaných) a v USA (46% dotázaných), nejméně pak v Německu (19% dotázaných).
Zdroj: cz.sputniknews.com
Komentáře: