Dánská centrální banka přestává tisknout bankovky
Placení kartou? To by nesměl být občan pod kontrolou velkého bratra a obětí zadlužených států, které hledají všechny cesty, jak okrást občany ještě o to málo, co jim zbývá.
Reuters hlásí, že další vláda v Evropě zahájila útok proti placení v hotovosti. Restaurace, obchody a benzínové čerpací stanice již nebudou povinny přijímat hotovost. Odůvodnění? Prý enormní náklady, které představují hotovostní platby u obchodníků. Jistě, nyní budou stačit automaty a bude možné propustit ty zbytečné darmožrouty, tedy pokladní. A také nebude nutné zaměstnávat pracovníky bezpečnostních služeb. Skutečná úleva z hlediska úspor nákladů! Ale pozor. Jedna výjimka přece zatím zůstane. Platit hotovostí budou moci lidé ve velkých supermarketech.
V Dánsku v současnosti platí 1/3 obyvatel přes Mobile Pay prostřednictvím chytrých telefonů. Švédové, Finové a Dánové vedou v Evropě, co se týká počtu plateb kartou na jednoho obyvatele. Dánská centrální banka oznámila, že od 1. ledna 2016 zastavuje tisk bankovek a vydávání mincí.
Že nejde o náklady, ale o zcela jinou strategii, pro kterou plédují harvardský ekonom K. Rogoff a W. Buiton – hlavní ekonom Citigroup, jsme rozebírali v předchozích článcích. Viz článek Švédsko začalo trestat vkladatele za to, že spoří a také heslo "hotovostní peníze". Buiton tlačí dokonce na vydávání pouze bankovek v hodnotě 5 eur. Že je placení kartou praktické? Může být, ale to by nesměl být občan pod kontrolou velkého bratra a obětí chapadel nenasytných zadlužených států, které hledají všechny cesty, jak okrást občany ještě o to málo, co jim zbývá. Represe ze strany vlád vůči občanům je v plném proudu. Viz aktuální zavedení centrálního registru bankovních účtů v Rakousku, aby měl stát přehled, kolik která babička spoří vnoučkovi na vkladní knížce.
Že by zakázali daňové ráje? To bychom chtěli od pánů politiků příliš. A ačkoliv rakouský ministr financí a předseda Rakouské lidové strany včera na sjezdu euforicky hřímal, že je na čase, aby strana v příštích volbách získala pozici kancléře, jde o čirou naivitu. Protože nedůvěru, kterou komunikuje tato strana směrem k občanům platícím poctivě daně, zaplatí v nejbližších volbách pravděpodobně další ztrátou hlasů. Zajímavé je, že tento pán, který včera tak bědoval nad stavem rakouské ekonomiky, byl posledních 8 let ministrem hospodářství (zdroj zde).
Centrální banky chtějí stáhnout hotovostní peníze z oběhu. V květnu proběhne na toto téma velké zasedání v Londýně. Hlavními aktéry, kteří přijdou ke slovu budou pánové Rogoff a Buiter, hlásí Neue Zürcher Zeitung, hlásná to trouba bank. To nejsou zrovna noviny, vyvolávající alarm u veřejnosti, ale měly by. Cílem zasedání je nalezení „řešení“ pro případ nouzového stavu. To znamená: „omezení práv občanů“. Občané však nejsou zcela hloupí, jak je vidět z diskuse pod výše uvedeným článkem.
Komentáře: