V 21 zemích OECD nestačí 40hodinový pracovní týden s minimální mzdou udržet rodinu nad hranicí chudoby, v Česku by nestačil ani 80hodinový

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 7981

Minulý týden jsme zde psali, že demokratičtí zákonodárci v USA prosazují to, čemu říkají „12 dolarů v r. 2020“, což, jak ukazuje název, znamená snahu zvýšit v příštích letech minimální mzdu na 12 dolarů za hodinu.

Republikáni argumentují, že kdyby se demokratům splnilo jejich přání a zvýšila by se hladina mezd téměř o 70%, Američanům s nízkými příjmy by to spíše uškodilo než pomohlo, protože počet zániků pracovních míst, která by se ztratila kvůli šetření zaměstnavatelů na příliš vysokých výdajích na pracovní sílu, by smazal výhodu, která by připadla pracovníkům, kteří by měli to štěstí a nepřišli o práci.

Bez ohledu na to, kdo má či nemá pravdu v předpovědích, co se stane s pracovními místy o minimální mzdě, když se tato výrazně zvýší, jedno je jisté: Mnoho pracujících rodin závisí na státní pomoci, aby vyšlo s příjmy, což napovídá, že žít s minimální mzdou je při dnešní ekonomice těžké; nová studie OECD ukazuje, že ve 21 z 26 zemí, které mají minimální mzdu, není dostačující pracovat 40 hodin denně, aby rodina žila nad prahem chudoby.

Organizace OECD (Organizace pro ekonomickou kooperaci a rozvoj) se sídlem v Paříži vykreslila pochmurný obraz situace ve členských zemích na různých kontinentech. Tato organizace o 34 členech zjistila, že v 26 zemích existuje zákonná minimální mzda, a pohráli si s čísly, aby je mohli porovnat.

Zde je více z Bloombergu:

V uvedené tabulce modrá čára u 21 zemí ukazuje, že ani práce na plný úvaze 40 hodin týdně nedostane rodiny z relativní chudoby. V seznamu je zahrnuta i Francie, domov 35hodinového pracovního týdne, která se téměř dostala na práh. Pracovníci s minimální mzdou, kteří živí manželku a dvě děti, tam musejí pracovat 40,2 hodin, aby dostali rodinu nad hranici chudoby. (Hranice chudoby je definována jako 50% průměrné mzdy ve státě.)Zapomeňte na siestu ve Španělsku. Tam byste museli pracovat více než 72 hodin týdně, abyste unikli pasti chudoby. Ukazuje se, že je to spíše norma a ne výjimka.

Zdroj: [1][2]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.