Vědci varují, že Internet se blíží hranici svých možnosti

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 4237

Britská vláda investuje do vysokorychlostního internetu ... z pohledu nás, kteří vidíme za vším spiknutí, to lze vidět asi takhle: Když už je čím dál těžší lidi zabavit novinami a televizí (hodně lidí už je nevnímá, v USA např. pouhá 2% mladších čtenářů věří médiím), internet je ještě nějakou může bavit... odborníci však namítají, že zrychlovat a rozvíjet Internet nejde donekonečna...

Na druhou stranu, málokdo asi zapochybuje, že tento technologický problém by byl v budoucnu neřešitelný...

Vědci však varují: Internet směřuje ke „kapacitnímu zhroucení“, kdy nedokáže naplnit naši poptávku po stále rychlejších datech. Významní inženýři, fyzici a odborníci telekomů jsou svoláni koncem měsíce na setkání v Londýnské královské společnosti, aby diskutovali, co se dá dělat k odvrácení krize webu.

Obrovský rozmach internetové televize, streamových služeb a stále výkonnější počítače zvýšily tlak na naši komunikační infrastrukturu.

- Jak by web mohl zkolabovat? Kabely a optická vlákna, které posílají informace do našich laptopů, smartphonů a tabletů, dosáhnou svého limitu. Vědci varují, že věda již dosáhla svého limitu a že vláknová optika již nemůže dostat do optického vlákna více dat. Internetové společnosti by mohly položit další kabely – ale to by znamenalo mnohem větší výdaje. Experti říkají, že bychom mohli platit dvojnásobek, anebo mít internet, který se občas vypíná. Tlak na síť by mohlo zmírnit uchovávání informací ve velkém na „serverových farmách“ místo jejich přenášení.

- Energetická náročnost Internetu: V současné době internet spotřebovává mezi 8 a 16% energie v Británii. To je ekvivalent 3 jaderných elektráren. Protože užívání internetu se zvyšuje, množství potřebné elektrické energie se každé 4 roky zdvojnásobuje. V r. 2020 Británie pravděpodobně dosáhne hranic své kapacity v přenášení dat. Jestliže bude používání dále narůstat, v r. 2035 by internet mohl spotřebovat veškerou elektřinu v Británii. Británie tak nebude schopna vyrobit dostatek energie.

Dosud se inženýrům dařilo uspokojovat poptávku, za posledních 10 let se zvýšila rychlost internetu 50x.

V r. 2005 měl širokopásmový internet maximální rychlost 2 megabitů za sekundu. Dnes jsou v mnoha částech země dostupné stahovací rychlosti 100Mb za sekundu.

Ale experti varují, že věda dosáhla svých hranic a vláknová optika už nepojme více dat.

Podle prof. Andrew Ellise, který spoluorganizuje setkání Královské společnosti 11. května, budou výsledkem dražší účty za internet nebo pauzy při užívání internetu.

Prof. Ellis z Aston Univerzity Birmigham řekl našemu listu: „Ve výzkumných laboratořích začínáme docházet k bodu, kdy už nemůžeme do jednoho optického vlákna dostat více informací. Intenzita je taková, jako byste stáli proti slunci. Rozšíření na trhu je asi 6 – 8 let opožděno za výzkumnými laboratořemi – takže za 8 let to bude skutečností, už tam nedostaneme více dat. Poptávka stále roste a je stále těžší udržet krok. Mnoho let se nám to dařilo, ale přicházíme k bodu, kdy musíme přijít s nějakými radikálními myšlenkami, jinak náklady dramaticky vzrostou.“

Užívání internetu narůstá takovým tempem, že prof. Ellis předpovídá, že v r. 2035 by Internet spotřeboval veškerou energii vyrobenou v Británíi, a Británie by nebyla schopna uspokojit potřebu.

Až dosud internetové firmy s nárůstem poptávky prostě posílaly optickým vláknem stále více informací. Ale optická vlákna dosáhla své fyzické kapacity a nedokážou už přenést více světla.

Internetové společnosti by mohly natáhnout více kabelů – ale to znamená zvýšení cen.

Prof. Ellis: „Když položíte druhý kabel, zdvojnásobí to náklady. Je to zcela jiný obchodní model. Myslím, že je třeba diskuse s britskou veřejností, zda jsou ochotni přejít na tento model za účelem zvýšení kapacity. Jsme ochotni platit více? Nebo máme přestat rozšiřovat kapacitu a spokojit se s tím, že internet nebude nepřetržitý?“

„Přenosy dat také budou spotřebovávat stále více energie. Internet spotřebuje stejně energie jako letecký průmysl – asi 2% celé spotřeby energie v rozvinutých zemích. A to je jen pro přenos dat. Když k tomu přidáte počítače, telefony, televize, pak je to až 8% spotřeby energie ve státě. Pokaždé když se zvýší rychlost internetu, stoupá i spotřeba elektřiny potřebné k tomuto přenosu.“

„Je to docela značný problém. Pokud budeme mít dostatek optických kabelů, abychom uspokojili poptávku po přenosech, dojde nám za 15 let energie. Veřejnost se musí rozhodnout, jestli chce využívat svou cennou elektřinu z větrných elektráren na elektrická auta, nebo na více internetu. Diskuse musí začít teď.“

Británie už teď spotřebovává až 16% energie na používání internetu a každé 4 roky se míra zdvojnásobuje. Hlavní spojoví operátoři spotřebovávají 1 – 3% státní energie v Británii – ekvivalent tří jaderných elektráren, a do roku 2035 by mohlo používání internetu spotřebovat veškerou britskou produkci energie.

Ne všichni jsou však přesvědčeni, že situace je vážná. Andrew Lord, vedoucí optického výzkumu Britského telekomu a hostující profesor na Essex University tvrdí, že vědci přijdou s řešením. Profesor Lord, který promluví na setkání Královské společnosti, řekl, že nároky na přenos dat by uvolnilo jejich skladování na „serverových farmách“. Řekl: „Internet nezkolabuje. Má ještě v sobě mnohé pásmové možnosti".

Mluvčí Britského Telecomu řekl: „Současná generace technologií bude stačit nárokům na internetová pásma ještě po mnoho let, ale samozřejmě jsou třeba nové technologie, které by zajistily narůstající požadavky v budoucnu. Proto spolupracujeme s významnými univerzitami, abychom mohli překonávat současná omezení a abychom se dostali do nové fáze výzkumu.“

„Je předčasné spekulovat, jaké budou ceny v budoucnosti, protože je ovlivňuje mnoho faktorů. Pokud by nedocházelo k dalšímu rozvoji, samozřejmě by mohlo dojít ke „zhroucení kapacity“, ale proto se scházejí experti, aby prodiskutovali, co je možné udělat pro odvrácení tohoto nebezpečí. Pokud bychom neudělali nic, znamenalo by to ovšem omezení dat, konec neutrality internetu a zvýšení jeho cen.“

Zdroj: [1][2]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.