Čeká nás bitva o vodu?
Voda, která je zdrojem života, se stává hrozbou pro existenci celých států.
Počet obyvatel naší planety stoupá a lidé potřebují stále víc přírodních zdrojů. To, s čím se mohou lidé potýkat v nejbližší době, bude zřejmě globální nedostatek vody.
Už teď je pitná voda dražší než ropa. A po nějakém čase se může stát právě žízeň důvodem pro znovurozdělování světa.
Na Zemi pozorujeme oteplování podnebí. Podle předpovědi mezinárodní skupiny expertů bude za sto let na naší planetě tepleji o 1,5-4 stupně Celsia. Pro řadu zemí, například ve Střední Asii, to bude znamenat katastrofu – hrozí jim sucho, tvrdí vedoucí programu Podnebí a energetika Světového fondu divoké přírody Alexej Kokorin:
Bude dobré, když tu budou moderní hydrotechnické stavby. Ty jsou ale strašně drahé. Jak je známo, v těchto zemích jsou už takové stavby velice staré a své funkce už neplní.
Pokusy budovat nové přehrady se stávají důvodem pro mezinárodní nesváry. Tak třeba Uzbekistán otevřeně pohrozil Tádžikistánu válkou, jestliže Dušanbe postaví Rogunskou vodní elektrárnu na řece Vachš a omezí tak množství vody níž po proudu.
Podobná je i situace v Africe. O povodí řeky Nilu se dělí asi tak deset zemí, všechny mají vymezenu kvótu na využívání vodních zdrojů. Ale ještě z dob kolonialismu dostává nejvíc vody Egypt. Až dosud reagovala Káhira na jakékoli pokusy přešetřit dávné dohody a zvýšit kvóty pro ostatní země, odmítavě. Dnes je ale tato zem oslabena vnitřní krizí a Etiopie se rozhodla, že toho využije. Na jejím území pramení Modrý Nil, hlavní zdroj vody pro velkou řeku. A Addis Abeba tam začala budovat přehradu. Etiopci tvrdí, že kdyby měli možnost zavlažovat půdu vodou z Nilu, nepotřebovali by potravinovou pomoc ze zahraničí. Obyvatelé Egypta jsou pobouřeni a jsou připraveni hájit svá práva na vodu se zbraní v ruce. Počet obyvatel Země se zvyšuje a spotřeba přírodních zdrojů je větší, než dokáže naše planeta opět reprodukovat. Podle údajů OSN stačí, bude-li toto tempo pokračovat, ropa na nejbližších 50 let, plyn na 60 a ostrý nedostatek pitné vody bude za deset let pociťovat téměř polovina obyvatel planety. A v takovém případě je nevyhnutelná válka – nejdřív informační a pak se uvidí. Rusko se svými zásobami pitné vody a unikátním jezerem Bajkal se může stát prvním objektem útoku, soudí politolog Oleg Matvejčev:
Informační válka znamená dát na srozuměnou celému světovému společenství, že zdroje jsou bohatstvím všech, aby donutili Rusko umožnit všem neomezený přístup k Bajkalu a vůbec k naší pitné vodě. Vzduch taky přece dýcháme společný, společná tedy musí být i voda.
Zabránit bitvě o zdroje může jen jejich rozumná spotřeba. Úspora plus moderní technologie jsou s to zabránit ekologické katastrofě a voda, která je zdrojem života, se nestane důvodem k vraždění.
Komentáře: