The Guardian: 25 lidí, kteří jsou zodpovědní za finanční krizi
Krize drtí Evropu, celý svět a hledá se viník. Britský The Guardian tvrdí, že toto je 25 lidí - od bankéřů, ekonomů, centrálních bankéřů po politiky, jejichž činnost vyústila od finanční krize, kterou nyní zažíváme.
Zhoršuje se krize v eurozóně, v USA trvá fiskální pat, neudržitelný růstový model Číny by ji mohl poslat pod vodu a napětí na blízkém východě se blíží bodu varu. Tato rizika už dnes zhoršují hospodářské zpomalení, v roce 2013 mohou ale vyústit v globální recesi.
Centrální bankéři
Alan Greenspan, předseda Federálního rezervního systému (FED) USA (1987-2006)
Greenspan se stal šéfem Federálního rezervního systému v roce 1987, aby zabránil světové ekonomice před krachem. Kritici tvrdí, že jeho působení ve FED a politika rezervního fondu byly hlavní příčinou hypoteční krize, k níž došlo krátce po jeho odchodu z funkce šéfa FEDu. Nedokázal zabránit "přítoku toxických hypoték". Dnes dělá soukromého poradce prostřednictvím své poradenské firmy Greenspan Associates LLC.
Mervyn King, guvernér Bank of England
Kritizují ho, že byl příliš pomalý, aby mohl reagovat na krizi už v jejích začátcích. Po rozpoutání krize ho přirovnávali k Alanu Greenspanovi. Británie totiž v roce 2005 byla na téže cestě k hypoteční krizi jako USA. Jak psal The Economist zvedání cen nemovitostí v Británii je "největší bublina v historii". Mezinárodní měnový fond upozorňoval, že ceny nemovitostí v Británii jsou předražené až o 40 procent. Později přiznal, že za krizi jsou zodpovědní politici a finanční společnosti a že lidé se na nich mají právo zlobit.
Politici
Bill Clinton , bývalý prezident USA
Přesto, že o jeho administrativě se mluví jako o jedné z vůbec nejlepších v historii amerických prezidentů, přece jen mu přisuzují spoluvinu za hypoteční krizi. Ve svém prvním volebním období jeho vláda revidovala tzv.. Community opětovných investicích Act z roku 1977 a jeho kritéria uplatňovala při schvalování fúzí a akvizic. Tento zásah ovlivnil posuzování rizikových hypoték a byl jednou z hlavních příčin krize. V roce 2000 rozhodla jeho vláda neregulovat exotické cenné papíry, tzv.. cezpultové deriváty. Ty se obchodují oboustrannou dohodou mimo burzu. To stejně považuje za "jeden z klíčových obratů na cestě ke krizi".
Gordon Brown, bývalý premiér Velké Británie
Právě on dovedl Británii do největší krize současnosti. Ve svém posledním předvolebním projevu chválil bankéřů pro jejich úkol přivést Londýn do nového zlatého věku. Stal se však přesný opak.
George W. Bush , bývalý prezident USA
Neudělal nic zásadního, aby zabránil krizi. Vyšetřovatelé komise amerického Kongresu mu vyčítají, že jeho administrativa nezvolila společný postup proti krizi. V září 2008 totiž nechali padnout banku Lehman Brothers, která dříve společně s FEDem zachránila Bear Stearns. Krach Lehman Brothers byl startovacím výstřelem pro hypoteční krizi.
Phil Gramm, senátor
"Někteří viděli na rizikových půjčkách zlo. Já jsem se na ně podíval a vidím americký sen v akci, "řekl Gramm v Senátu v roce 2001. I jeho další citáty stojí za povšimnutí: "Když jsem na Wall Street, uvědomuji si, že to je nervové centrum amerického kapitalismu. A kapitalismus udělal pro pracující to, že Amerika je podle mě svaté místo. "Gramm bojoval proti deregulaci a pomohl schválit zákon, který umožnil vytvoření gigantů jako Citogroup nebo Bank of America. Gramm, který v současnosti pracuje pro švýcarskou investiční banku UBS, až letos připustil, že některé kroky finančních skupin a politiků mohly vést ke krizi.
Bankéři / Wall Street
Abby Cohen, senior stratég Goldman Sachs
Před krizí byl hlavním investičním stratégem v bance, která je považována za jednoho z vůbec nejvíce odpovědných za krizi. Později se objevily informace, že manažeři Goldman Sachs dokonce dělali z klientů úplných bláznů.
Kathleen Corbet, bývalá šéfka Standard & Poor
Ratingová agentura dávala nejvyšší ratingy i zemím, které jejich jednoznačně neměli dostat, co spustilo další vlnu krize.
Maurice "Hank" Greenberg, bývalý výkonný ředitel AIG insurance group
Pojišťovací dům AIG byl krizí z roku 2008 zasažen jako jeden z prvních a jako jeden z nejvíce postižených. Nejprve požádali vládu o pomoc ve výši 200 miliard dolarů, pak si v březnu 2009 schválili odměny pro 73 manažerů ve výši 218 milionů dolarů!
Andy Hornby, bývalý šéf HBOS
Během jeho působení byly ve společnosti zjištěny velmi vážné pochybení související se sanací daňových poplatníků
Fred Goodwin, bývalý šéf Royal Bank of Scotland
Goodwin letos odebrali rytířský stav kvůli hněvu za jeho roli při vyvolání finanční krize. Goodwin získal jako šéf Royal Bank of Scotland nelichotivé pojmenování "nejhorší bankéř na světě". Dovedl banku do takového stavu, že ji musela zachránit vláda (45,5 miliardy liber).
Steve Crawshaw, bývalý šéf Bradford and Bingley
Tvrdí, že je zodpovědný za zánik 157-leté finanční instituce. Banka pod jeho vedením dosáhla ztráty, ze kterých se už nedostala.
Adam Applegarth, bývalý šéf Northern Rock Bank
Za jeho vedení se společnost stala z malého městského poskytovatele hypoték pátým největším v Británii. Nakonec se banka stala první obětí hypoteční krize v zemi. Applegarth musel čelit následně tvrdé kritice poslanecké sněmovny parlamentu.
Dick Fuld, výkonný ředitel Lehman Brothers
Šéf Lehman Brothers prostě nesmí chybět. "Gorila z Wall Street", jak zněla jeho přezdívka, byl přímo zodpovědný za politiku banky, která směřovala k byznysu s rizikovými úvěry (brzy byly toxické). Pád Lehman Brothers byl startem hypoteční krize.
Ralph Cioffi a Matthew Tannin
Tato dvojice vedla hedgeové fondy Bear Stearns, které zbankrotovaly v roce 2007. Jsou obviněni z klamání investorů o rizicích rizikových úvěrů.
Lewis "Lew" Ranieri, kmotr hypoték
Ranieri se již v roce 1984 chlubil tím, že jeho obchodní oddělení v Salomon Brothers dělá s více penězi než celý Wall Street. Ale pro rizikové úvěry začaly chybět peníze, hypoteční trh se zastavil, ceny dluhopisů se zhroutily jako domeček z karet. "Cítím se provinile," řekl Ranieri v souvislosti s krizí v roce 2009.
Joseph Cassano, AIG finanční produkty
Cassano dostal přezdívku "Pacient nula" světového ekonomického kolapsu. Kvůli nadměrně riskantním obchodním transakcím, které mohly vést ke krizi AIG a následně k potřebě její záchrany, ho vyšetřovali v USA i Velké Británii. Cassano a jeho tým prodávaly Swap úvěrového selhání, které se často spojuje s krizí.
Chuck Prince, bývalý šéf Citigroup
"Dokud hraje hudba, musíš vstát a tančit. Proto stále tančíme, "reagoval Prince v době, kdy se o krizi začalo mluvit už velmi nahlas. Krátce na to hudba přestala hrát a Citi se dostalo do vážné krize. Prince odstoupil z funkce 4. listopadu 2007.
Angelo Mozilla, Countrywide Financial
Mozilla byl propagátorem myšlenky, že prakticky každý může dostat megahypotéku. Nemusí mít přitom ani práci. Countrywide byla největším věřitelem riskantních úvěrů na světě, dokud ho nezachránila Bank of America. Mozilla byl usvědčen z podvodu a musel zaplatit pokutu 67,5 milionu dolarů. To však při jeho odhadovaném majetku 600 milionů dolarů není až tak mnoho.
Stan O'Neal, bývalý šéf Merrill Lynch
Jimmy Cayne, bývalý šéf Bear Stearns
CNBC ho prohlásila za jednoho z nejhorších "předsedů představenstev všech čas". Před krizí stála akce Bear Stearns 133,2 dolaru, pod vedením Cayne se cena za akci dostala na 10 dolarů. Za to ji koupila JP Morgan.
Ostatní
Christopher Dodd, bývalý předseda senátního bankovního výboru
Lhal veřejnost o tom, že jisté podniky jsou v krizi. Tvrdil o nich, že jsou "v podstatě silné," "je v nich dobrá situace", "jsou v dobré kondici", přestože podle kritiků musel vědět, že jsou krátce před krachem. Stát na jejich záchranu musel vyčlenit neuvěřitelných 200 miliard dolarů. Šlo o Fannie Mae (Federální národní hypoteční asociace) a Freddie Mac (Federální národní korporace pro hypoteční úvěry). Provalilo se, že Dodd získával od těchto společností finance. Jeho jméno se spojuje také s údajnými bonusy za záchranu AIG a pod.
Geir Haarde, premiér Islandu (2006-2009)
Jediný politik shledán vinným v souvislosti s krizí.
John Tineri, výkonný ředitel FSA (2003-2007)
Bez vysokoškolského vzdělání se vypracoval na hlavního účetního Arthur Andersen. Firmu opustil devět měsíců před tím, než se zhroutila pod tíhou podvodů a falešného účetnictví. Odtud odešel do Financial Services Authority (FSA).
Američané
Nejen bankéři byli chamtiví. Běžní Američané vytáhli z bank miliardy dolarů půjček, přestože si to nemohli dovolit. To byl také mimořádně vážný důvod hypoteční krize. Následné reakce způsobily mj. vážnou krizi nejen v USA, bankroty, nárůst nezaměstnanosti apod.
Komentáře: