EU zakázala propagaci alternativní léčby. Nechcete polykat chemii? Smůla
Jste marod? A nechcete polykat chemii? Smůla.
Odteď se totiž jen velmi těžko dostanete k relevantním informacím o alternativní přírodní léčbě. Evropští byrokrati nám zakázali podobné informace šířit. Šli tak na ruku lobbystům. Už tak dost bohaté farmaceutické firmy chtějí větší a větší zisky a zdražování léků jim nestačí. Potřebují prostě všechny marody pro sebe.
„Naše internetové stránky právě procházejí drastickými změnami, vynucenými nařízením Evropského parlamentu a rady Evropského společenství (ES) č.1924/2006, které vstoupilo v platnost dnem 14. prosince. Na jeho základě již nesmíme zákazníkům poskytovat informace o účincích peruánských bylin a o jejich blahodárném vlivu na organizmus. Všechny tyto informace musíme ze stránek odstranit, což také postupně činíme, protože už chodí první kontroly…“ uvádí na svém webu zavedený jablonecký výrobce přírodních léčiv Uncaria ČR.
EU legislativa zavedla pro léčivé rostliny nepřiměřenou regulaci. Došlo k jejich vyjmutí z režimu potravin a odsunutí do vysoce omezujícího režimu, který byl šitý na míru pro průmyslové léky. Zakazuje užívat u potravin tvrzení, která by naznačovala jejich vliv na zdraví, s výjimkou tvrzení, která budou schválena Evropskou komisí. „Vše směřuje k tomu, že plánují možnost použití pouze chemických léků a úplný zákaz použití bylin. Kdo za tím nařízením stojí je více než jasné… Pokud se nyní neprobudíme a nezačneme s tím něco dělat, kdosi nám odebere další z práv svobodného člověka, možnost výběru volby péče o své zdraví,“ komentují novinku EU na svých stránkách dovozci oblíbených peruánských bylin.
„Pod záminkou ochrany spotřebitele bere lidem bezpečnou a dostupnou alternativu a nahrazuje ji institucionalizovaným přístupem. Evropské úřady se staví mezi člověka a přírodu a rozhodují o tom, co se o léčivých rostlinách smíme a nesmíme dovědět,“ komentuje nařízení EU prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc. „V praxi se tím naplňuje arogance a diktát moci. Obyvatelé EU jsou kráceni na svých právech, neboť je jim odpírána základní možnost svobodně si zvolit způsob péče o své zdraví, jak je ostatně zakotveno v Základní listině lidských práv a svobod. „Evropská unie, respektive její rozbujelá administrativa, se staví do role arbitra, který bude rozhodovat, co je a není pro zdraví občana vhodné,“ říká. Podstatou tohoto problému však podle prof. Valíčka není ve skutečnosti nic jiného, než vliv mocné farmaceutické lobby a její snaha po jejich ještě větších ziscích, o které přicházejí alternativní léčbou. Mají totiž dost finančních prostředků na požadované zkoušky i registraci léčiv, což je většinou nedostupné drobným firmám zabývajícím se výrobou přípravků pro bylinnou léčbu. Mají také finance na přesvědčení (uplacení) „profesionálních politiků“.
V USA, kde přípravky z léčivých rostlin užívají desítky milionů lidí, zaviní bylinná léčba statisticky smrt dvou lidí ročně, upozorňuje světoznámý odborník na léčivé rostliny Dr. James A. Duke. Pokud bychom pro USA předpokládali pouze dva miliony lidí léčených bylinami, znamená to, že úmrtnost v důsledku bylin je nejvýše 1 : 1 000 000.
Naproti tomu léky na předpis způsobily podle zprávy American Medical Association jen v roce 2005 smrt 15 107 lidí, tedy 1:14 000 vzhledem k počtu těch, kteří v USA užívají léky na předpis. Pobyt v nemocnici je ještě nebezpečnější – třeba podle American Association of Retired Persons umírá v USA v důsledku lékařského omylu 1 z 250 pacientů ročně.
Nesmyslným nařízením EU se snaží v Česku bránit například iniciativa Nedejmesipřírodu.cz. Podle ní ti, kteří žárlí na volnou dostupnost bylin, si v různých odborných lékařských časopisech ve snaze prosadit své zájmy dlouhodobě stěžovali, že byliny nepodléhají stejnému režimu klinického testování jako průmyslové léky a že někteří lidé byliny obhajují magickou rovnicí přírodní = neškodné. Bezpečnost bylinných přípravků je však realitou, za níž stojí evoluční důvody. Díky evoluci totiž mají léčivé rostliny u lidského druhu své klinické testování už dávno za sebou.
Podle iniciativy „Nedejme naši přírodu“ je pod záminkou „ochrany spotřebitele“ odebírána lidem možnost volby a navíc to zásadně omezuje nabídku a zvyšuje ceny na trhu léčivých rostlin. Poptávka po léčivých rostlinách totiž u většiny jejich druhů dávno nestačí přírodní nabídce a proto se léčivé rostliny pěstují. Většina lidí v průmyslové společnosti nemá čas ani příležitost sbírat či pěstovat vlastní léčivé rostliny a pokud bude lidem zakázáno léčivé rostliny a přípravky z nich prodávat a kupovat, znamená to de facto jejich odříznutí od léčivé síly přírody.
Zdroj: bub.cz
Komentáře: