Nejnovější průzkum: Američané mají plné zuby války
Nový průzkum CBS News/New York Times ukazuje:
- Více Američanů neschvaluje než schvaluje to, jak Obama řídí vztahy s Íránem.
- Američané převážně schvalují (82%) dohodu dosaženou mezi USA, Ruskem a Sýrií k vydání jejich chemických zbraní.
- Američané by nepodpořili letecké útoky na syrskou vládu, i kdyby Sýrie nesplnila závazek – to je možnost, která, jak říkají USA, stále trvá, pokud by nakonec diplomatická jednání selhala.
- Značná většina (68%) se domnívá, že USA nemají odpovědnost, aby cokoli dělaly s válkou v Sýrii. To se ukázalo již dříve tento měsíc jak v názorech demokratů, tak republikánů, a v posledních týdnech došlo jen k malému posunu.
- Většina Američanů nevidí rozdíl ve způsobu zabíjení: 68% říká, že mezinárodní společenství by mělo reagovat stejně na všechny druhy zabíjení, a 26% říká, že zabíjení lidí chemickými a biologickými zbraněmi si vyžaduje silnější zásah než zabíjení konvenčními zbraněmi.
- Hodnocení prezidentovy zahraniční politiky je negativnější než v červenci, z důvodu eskalace americké účasti na syrské krizi. Pouze 40% schvaluje jeho zahraniční politiku, zatímco 49% neschvaluje – to je nejvyšší nesouhlas, jaký kdy byl dosažen v této oblasti.
Anketa Economistu/YouTube ukazuje, že se Američané domnívají, že Putin byl ohledně Sýrie účinnějším vůdcem než Obama. Otázka: Kdo byl nejefektivnějším vůdcem při krizi s chemickými zbraněmi v Sýrii?
Ještě více udivující je, výsledek, když byla otázka položena opačně – kdo byl nejméně účinným vůdcem? Obama byl nejméně účinný, dokonce méně než syrský vůdce Assad:
Není to proto, že by Američaně nějak zvlášť měli v lásce ruské či arabské vůdce. Je to spíše proto, že Američané už nechtějí další válku. Syrský vůdce souhlasil, že se vzdá svých chemických zbraní, a ruský vůdce zpečetil smlouvu. Na druhé straně Obama chtěl válku, a k jednacímu stolu byl přivlečen ječící a kopající.
Jak poznamenává anketa Economistu/YoGov:
58% je proti zásahu. I kdyby Sýrie nesplnila dohodum vojenský zásah si přeje méně Američanů. Pouze 28% říká, že by podpořili vojenský úder mezinárodní koalice zahrnující i USA.
Nový Německý Marshallův fond Spojených států zjistil, že opozice proti válce v Sýrii je ještě vyšší. Američané jsou proti vyzbrojování syrských rebelů … i kdyby se americká vojska neúčastnila války.
Průzkum v září 2012 provedený Chicagskou radou pro globální záležitosti ukázal, že mezi americkými voliči převládá opozice vůči útoku na Írán - 70% odmítalo jednostranný útok. A to předtím, než nový umírněný íránský vůdce začal jednat o jaderných otázkách.
Pravdou je, že Američané mají plné zuby války na Středním východě již léta.
Komentáře: