Martin Armstrong se ptá „budou zase na Wall Streetu věšet bankéře?“

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 3166

To, k čemu ve Washingtonu došlo během posledních dvou týdnů s odvoláním Dodd Frankova zákona regulace bank a s tím v podstatě i Volckerova pravidla, má ohromující podobnost přinejmenším se třemi předchozími obdobími americké historie, které vedly k naprosté katastrofě.

Byli to samozřejmě severní „přivandrovalci“ (carpetbaggers), na které na Jihu mnozí pohlíželi jako na oportunisty hledající možnost kořistit a nahrabat si na neštěstí tohoto regionu po Občanské válce. Ti „přivandrovalci“ pak během období Rekonstrukce sehráli ústřední roli v utváření nových vlád na jihu, a k těm se přidali ti Jižané, kteří hledali ekonomický prospěch z toho, že se při vyžírání Jihu dají k Seveřanům. Těm se říkalo „přisluhovači“ (scalawags). 


Pak tam ještě byli Stříbrní Demokraté, které si koupil a platil důlní průmysl. Doruda rozpálený emotivní projev Williama Jennings Bryanda na Demokratickém konventu z roku 1896 navždy vstoupil do historie. Šmeliny jak Demokratů, tak Republikánů, kteří se pokoušeli nadhodnotit stříbro, téměř vedly k národnímu bankrotu a způsobily proslulé poděkování JP Morgana za Paniku z roku 1896, kdy zařídil zlatou půjčku k záchraně země.

Pak tu ještě bylo to, co lidé nazývali Prvním věkem cechů před více než stoletím, kdy senátory a reprezentanty vlastnil Wall Street a velkopodniky. To kulminovalo do Krachu z roku 1929.


A co měla všechna tahle tři období společného s posledními dvěma týdny? Tehdy jako stejně jako teď byli ti, kdo zatáhli účet za politickou kampaň bohatě odměněni zvýhodňujícími zákony. Takový je totiž standardní provozní postup ve Washingtonu, a proto zoufale potřebujeme politickou reformu.


Ve všech těchto třech obdobích rostla zranitelnost a narůstalo napětí a rebelie proti těm u moci.

I dnes mají lidé čím dál více dost Washingtonu, ale rebelie se rozvíjí JEN, když se ekonomika propadá. To je ovšem ze hry Charlese Dazeye Válka bohatství, která se hrála na Broadwayi 10. Února 1896. (The War of Wealth – Obrázek k ní o kousek výše.) Ten vrchol 51,6 let dlouhé Vlny cyklu akcií přišel v čase 1929,75 (919-924), když tahle Vlna začala v době smrti Karla Marxe, kdy předchozí 51,6 letá Vlna měla vrchol v roce 1878. V roce 1882 se kvůli anti-monopolním zákonům Standard Oil přeorganizoval na trust, který byl pak po všechny časy cílem útoku. (Poznámka: Armstrong se zabývá především hospodářskými a společenskými cykly, proto i zde rozbor cyklu.)

To, co tu bankéři v posledních dvou týdnech spustili, bylo ve skutečnosti prováděno na základě PŘEDPOKLADU, že lidé mají tak krátkou schopnost udržet pozornost, že (1) neočekávají žádný protitlak, a (2) očekávají, že to přes svátky vyšumí.

Bankéři ale udělali největší CHYBU své kariéry. Jejich touha vykořisťovat světovou ekonomiku prostřednictvím tradingu, tedy s upřednostňováním TRANSAKČNĚ orientovaných obchodů místo obchodních VZTAHŮ (což znamená, že v tom nejsou žádné dlouhodobě plány spolupráce, jen kšeft za kšeft), bude jejich zkázou. Bankéři byli VŽDY ve společnosti těmi nejnenáviděnějšími. Byli to bankéři, kdo způsobil paniky v antických Aténách i v Římě a způsobil i nesčetné bouře a občanské války. Bylo Filip IV ve Francii, kdo vyvlastnil a uvěznil italské bankéře za půjčování peněz Anglii, se kterou vedl válku. Zkonfiskoval i papežství a odstěhoval ho do Francie. Zlikvidoval Templářské rytíře, kteří představovali největší bankovní organizaci. I Julius Caesar překročil Rubikon kvůli zkorumpovaným bankéřům v Senátu, přičemž lid jej vítal, zatímco bankéři prchali do Asie.

V časovém měřítku k Panice 1896 došlo po 13 letech 51,6 leté vlny. Vzhledem k dnešku současná vlna začala se zformování G5 v roce 1985, což nás přivádí k roku 1998 a k prvnímu vykupování z dluhů Long-Term Capital Management. Pak nás 26 let v této vlně přivádí do roku 1908. Byl to Krach 1907, který to přesměroval od Věku železnic do Průmyslového věku. V současnosti bylo 26 let v tomto cyklu v roce 2011 s vrcholem všech komodit včetně zlata a ropy. Znamenalo to začátek Euro-krize s tím, že první krach znamenalo v roce 2010 Řecko.

Nápis: Bankéři jsou vždy veřejně proklínáni, ale v soukromí objímáni.


Zažíváme nový posuv a tato změna se odráží na trhu s akciemi. To, co bankéři právě spustili, povede k jejich zhroucení. Hráli si s historickým ohněm, a to by mohlo vést ke skutečnému krveprolití. Nebylo by to poprvé, kdy by byli vyvlékáni ze svých paláců a věšeni v ulicích. A o tom výraz „ČERNÝ PÁTEK“ opravdu je – je to den, kdy dav věší bankéře z Wall Streetu.

Zdroj: [1][2]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.