Zlom? Juncker z EU ustupuje s plynovodem Jižní proud Gazpromu
Jak chcete v Evropě dosáhnout 300 miliard € (nejspíš převážně neužitečných) „infrastrukturních investic“?
A při tom zakázat pokračování projektu za 40 miliard $, což nejspíš takovému záměru moc nepomůže, ani nemluvě o tom, že zrovna ten by byl opravdu užitečný.
Poté, co minulý týden Gazprom prohlásil, že už toho má dost a pohřbívá projekt plynovodu Jižní proud (podrobnosti viz „Jižní proud umírá“), když už do něj investoval 5 miliard $ a utkal se s nesčetnými politicky motivovanými překážkami, tak president EU komisariátu zahájil taneček se zpětným chodem s přílohou nějakých nesmyslných povídaček o tom, že „Rusko z Bulharska vydírá výkupné.“ Nejspíš dostal od bulharského ministerského předsedy Bojko Borisova kvůli této sabotáži projektu co proto:
„President Evropské komise Jean-Claude Juncker tvrdil, že ten plynovod Jižní proud za 40 miliard $ může pořád ještě pokračovat a obvinil Rusko, že si drží člena EU Bulharsko jako rukojmí na výkupné, když tvrdí, že od tohoto projektu upouští.
Juncker po rozhovorech s bulharským ministerským předsedou Bojko Borisovem, jehož země by měla z Jižního proudu, co by přes ní procházel, největší prospěch, odsoudil ruské prohlášení, že jej zabily předpisy o ochraně hospodářské soutěže EU. Řekl reportérům, že problémy týkající se plynovodu nebyly nepřekonatelné, a že spolu s Bulharskem pracoval na jejich řešení.
Rusko v pondělí řeklo, že upouští od tohoto plynovodu, který by obcházel Ukrajinu, tradiční tranzitní trasu Gazpromu pro ruský plyn, s uvedením konkurenčních požadavků EU k vlastnictví tohoto plynovodu, které musí být odlišné, než vlastník jeho nákladu. Řekl, že už pracují na alternativní trase přes Turecko.
Juncker obvinil Moskvu z vydírání Bulharska, které si udržuje silné politické a ekonomické vazby s Moskvou a je se svým plynem téměř zcela závislé na Rusku. „Nemohu tak snadno jednoduše akceptovat představu, že Bulharsko je možno ohledně energetických vztahů vydírat,“ řekl Juncker.
„Přijmeme … všechny nezbytné kroky, abychom zajistili zlepšení našich vztahů s Ruskem, to ale nezávisí jen na ochotě Evropské komise EU. Abyste mohli tancovat tango … tak musí být dva tanečníci.“
I Borisov řekl, že Jižní proud lze postavit a souhlasil s tím, že by musel být v souladu s předpisy EU včetně legislativy známé jako třetí energetický balíček, který omezuje, jakou část lze vlastnit v plynovodní společnosti, když kontroluje i jeho obsah. K dalšímu úsilí rozhýbat tento projekt dojde v úterý, kdy se k pravidelným rozhovorům sejdou ministři energetiky. „Doufám, že na této schůzi se vyřeší všechny tyto technické podrobnosti včetně třetího energetického balíčku,“ řekl Borisov. Dodal, že z Ruska o Jižním proudu neobdržel žádné oficiální vyrozumění, že by už nepokračoval.
EU zdroje mluvící pod podmínkou anonymity říkají, že ruská kalkulace by mohla být taková, že by jejich oznámení zrušení Jižního proudu mohlo vyvinout na Komisi tlak z některých členských států, aby změkčila své regulační ustanovení. Spolu s tím má teď Rusko vzhledem k padajícím cenám ropy a ekonomickým sankcím potíže sehnat na Jižní proud peníze.
Pár poznámek k výše uvedenému: ano, je pochopitelné, že Bulharsko povstalo do zbraně, ale bylo to na nich, neboť stavební aktivity neměly být v první řadě nikdy přerušeny. Tak, jak se věci mají, předchozí bulharskou vládu obtěžovala EU i John McCain, který je navštívil s hlavním cílem, jimž bylo zjevně zastavení tohoto plynovodu, aby se nepostavil. Vláda oznámila, že stavba plynovodu se zastaví dvě hodiny po McCainově odletu.
Bojko Borisovič vyobrazený chvilku před tím, než JC Junckerovi skočil po krku. Nedoporučovali bychom ho moc štvát, je to bývalý bodyguard s černým pásem karate. Má přezdívku „Batman“ (vůbec nekecáme!).
Mohlo by tomu být tak, že Gazprom oznámil toto zrušení pouze, aby vyvinul tlak na Komisi EU? Je to dost možné. Poznamenáváme však, že pochybujeme, že nižší ceny ropy byly v tomto „příčinou“ čehokoliv. Není to ropovod, je to plynovod – což je na jiném, ač provázaném trhu. Ač ceny za objem nejsou zcela nezávislé na tržní ceně, tohle jsou kontrakty na dlouhodobé dodávky konstruované tak, aby zajistily oceňování a plánování bezpečnosti jak pro spotřebitele, tak výrobce.
Ovšem Gazprom má finanční problém hlavně kvůli sankcím EU. Už nemůže refinancovat svůj krátkodobý dluh denominovaný v cizích měnách na Západních trzích. Což jasně znamená, že tato společnost bude muset přehodnotit některé ze svých investičních plánů. A tak by mělo být jasné, že investice, které až dosud nenarážely na jiné překážky než ty od byrokracie EU, budou nejspíš mezi těmi, které se budou rušit. Ve skutečnosti, i kdyby se ty problémy s „ochranou hospodářské soutěže“ vyřešily (o čemž si myslíme, že by to bylo dost snadné – viz klíčové slovo: „Severní proud“), tak by se Gazprom stejně mohl rozhodnout nepokračovat, protože takováto finanční záležitost by se mu mohla zdát příliš riziková.
Juncker říká, že EU udělá cokoliv, čím bude moci zlepšit vztahy s Ruskem a je určitě pravda, že když dojde k neshodě, tak je vždy „na tango zapotřebí dvou.“ Avšak dovolte nám, abychom teď takových úvah nechali, a zamysleli se na chvilku, co to znamená v jednoznačném, jasném jazyce. Z hlediska vedení EU (a zvláště US), to znamená, že ruská vláda musí přistoupit na 100% všech požadavků, které vznesou. Už jsme poukazovali na to, že tohle je v podstatě fašistická zahraniční politika. Nic než naprostá kapitulace se v ní nepřijímá. Nemyslíme si, že by nebylo teoreticky možné dosáhnout dohody ohledně Ukrajinské krize, se kterou by všichni mohli žít (kromě über-jestřábů jak v US, tak v Rusku – tedy v podstatě v US neoconů a zanícených nacionalistů v Rusku. My teď už začínáme mít i trochu pochopení pro tu paranoiu bývalých zemí Východního bloku). Až dosud by už ale mělo být zářivě jasné, že ekonomické sankce a démonizace ruského vedení při každé příležitosti, není tím zázračným prostředkem, který to dokáže.
Kromě tohoto všeho se to určitě dostává do trapnosti, která snad ani nemůže být větší. Jen tohle pondělí orgány Evropské státní propagandy … pardon evropský mainstreamový tisk přišel s triumfalistickými titulky, jako je tenhle, který v překladu znamená „Vítězství EU nad moskevskou politikou plynovodů“ – a pod nadpisem čteme „to byrokraté srazili Putina na kolena, nikoliv diplomaté.“ K tomu se dá říci jen nějaká variace na proslulé prohlášení Pyrrha krále Epiru: „Pokud bychom snad zvítězili v ještě jedné bitvě s Rusy, tak nás to už naprosto zruinuje.“
Závěr:
Ač každá špatná věc, která není vinou klimatické změny, je údajně vinou Putina, tak to vypadá, že EU komisariát „to tak opravdu nemyslel“ a nakonec by chtěl vidět Jižní proud přeci jen postavený. K řešení bychom měli nápad: zavřete je na hodinu do jedné místnosti s Borisovem a dovolte mu, aby k jejich přesvědčení použil svých specifických mocenských možností, to by ten proces urychlilo.
Bojko „Batman“ Borisov v akci
Tohle vypadá, že by mohlo bolet.
Komentáře: