Je sklad NATO na Slovensku tak nevinný? Vojenský analytik varuje

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 8262

V Rusku je Slovensko vnímáno skoro jako na proponent ruské politiky na Západě. Vždyť přeci, bylo i proti sankcím a hrozilo, že je vetuje. A co se potom týká základny NATO, tak Slováci dělají všechno pro to, aby to nebylo připuštěno.

Avšak, na summitu NATO ve Walesu slovenský prezident Andrej Kiska hovořil o plánu vybudovat v Popradu zásobovací základnu NATO. Stejnou myšlenku poté ještě jednou zopakoval i ministr obrany země Martin Glváč. Ve slovenském tisku se můžeme střetnout s militaristickými a Rusku nepřátelskými výroky. Populární portál Aktuality.sk právě zveřejnil článek Zolo Mikeše.

Autor se raduje z toho, že na summitu NATO nakonec začali o NATO a o Rusku mluvit jako o nepřátelích, o tom, že se USA konečně probudily, a že návrat k politice Studené války je krok správným směrem.

Jak vysvětlit všechny tyto rozpory v názorech a pohledech v rámci jedné země? Vojenský dopisovatel a plukovník v záloze Viktor Baraněc situaci na Slovensku bedlivě pozoruje:

Když si Slovensko dovolí vyjádřit pozici, která se od té oficiální pozice NATO odlišuje, tak na něj okamžitě začínají tvrdě tlačit. My velmi dobře víme, že země NATO, dokonce i takové, jako je Francie, Itálie, nebo Německo, nejsou samostatné. Jejich vůdci hovoří o podpoře USA v otázce zavádění stále nových sankcí proti Rusku. A večer pak volají ruskému ministru zahraničních věcí Lavrovovi a vysvětlují mu, že nemají volnost v rozhodování, a že jsou vázány společnými závazky a prosí o pochopení.

Předpokládaná zásobovací základna NATO na Slovensku je infrastrukturní objekt, nebo se Slováci rozhodli, že pomohou partnerům?

V logistice NATO existují takové týlové struktury, kde je skladována vojenská technika, munice, léky, proviant, náhradní díly, nebo, dokonce, oblečení. Takový „sklad“ je povinný prvek vojenské infrastruktury. Je pochopitelné, proč právě nyní vznikla nutnost vybudování tohoto skladu. NATO rozšiřuje svoje kontingenty v Evropě. Rozšiřuje nejenom letecké perutě v Pobaltí, Rumunsku a Polsku, ale také buduje jednotku rychlé reakce, pluky pro speciální operace o početním stavu 3.000 osob.

A může se takový „sklad“ stát cílem odvetného úderu v případě vypuknutí vojenských operací?

Každý objekt NATO se může stát bojovým cílem pro Ruskou armádu, pokud, nedej Bůh, dojde k ozbrojenému konfliktu s aliancí. Ať už v tomto skladu leží třeba, například, 15.000 zimních bot určených pro boj v podmínkách tvrdé zimy. Stejně bude nutné jeho srovnat se zemí, aby protivník musel bojovat bos. Na bojovém poli jednoduše neexistují nepotřebné objekty. Pochopte mě správně: já nikomu nevyhrožuji, jenom vysvětluji logiku bojů a logiku války.

Zdroj: czech.ruvr.ru

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.