Ruská odveta začíná: Gazprom „omezuje plyn pro EU“, v posledních dvou dnech omezil Polsku dodávky o 24%

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 7847

Přes víkend jsme komentovali, že v reakci na poslední a nejvážnější kolo evropských sankcí, které by mohly nakonec dopadnout na ruské giganty dodávek energie Rosněft, Gazprom Něft (ale ne samotný Gazprom) a Transněft, tak „se náhle pro Rusko, a tudíž i pro Evropu, staly sázky až příliš reálnými, jelikož teď už Putin nebude mít jinou volbu, než vážně nasadit eskalaci odvet, což po zákazu potravin může znamenat jen jedno: značnou redukci přítoku plynu do Evropy.“

A tak zatímco Evropa, zdá se, vyzvonila svůj úder předčasně s tím, že sankce unikly ještě dříve, než Evropa opravdu dosáhla konsensu o jejich realizaci (a když se to teď už stalo každodenní hrozbou Evropy, která rozkřikuje, že každým okamžikem už ty sankce uvalí, ač to dosud neudělala), tak Rusko takovými morálními zábranami netrpí, a tři dny po naší předpovědi je to tu, a Gazprom zase jednou potvrzuje, že mu dělá hroznou radost hrát strategickou hru „vzájemné dezerce“ v probíhající a eskalující se lekci teorie her mezi Evropou a Ruskem, a to z jednoduchého důvodu: protože všechny páky drží on.

Od Bloomberg:

  • RUSKO OMEZUJE PLYN PRO EU, ABY ZAMEZILO REVERZNÍM DODÁVKÁM NA UKRAJINU

Jinými slovy, tohle je jen začátek, jelikož Ukrajina dala jasně na srozuměnou, že si zacpe tu mezeru v potřebách plynu pomocí „reverzních toků“ ruského plynu z tranzitu do Evropy. Co je ještě důležitější, tohle přichází po dnešních zprávách od polského PGNiG, které uvádí, že Gazprom v minulých dvou 2 dnech omezil dodávky o 20%-24%.

Takže by to byl už teď před zimou počátek opravdu doslovné studené války v Evropě? Vypadá to tak, ač prozatím je to všechno zahaleno diplomacií, když Bloomberg hlásí, že ruský vývozce „stanovil objemy denních dodávek zemního plynu pro Polsko na úrovni konce minulého týdne kvůli přípravám na topnou sezónu v Rusku, jak řekl telefonicky činitel Gazpromu, který požádal, aby nebyl kvůli korporátní politice identifikován.“ Je to tohle a Gazprom se ještě z praktických důvodů rozhodl „provést nějaké údržbářské práce na svém potrubním systému v Rusku.“ Některé údržbářské práce, které náhle pocítilo Polsko, které je z 80% závislé na ruském plynu, jako pokles dodávek o čtvrtinu.

Nakonec ještě Gazprom uvedl, že příští měsíc musí napumpovat dodatečných 7,3 miliardy kubíků paliva do místních podzemních zásobníků.

Aby bylo jasno, Polsko odmítlo odhalit karty, a rychle to komentovalo, že mu to nevadí, „jelikož má plné podzemní zásobníky,“ a jak se také dalo čekat, prostě aby se vyhnuli předvedení, že Rusko má všechny páky, což je cosi, co jsme vysvětlovali už před tím, když jsme si v článku „A tady kvůli tomu Evropa právě proti Rusku spouští “jadernou volbu”,“ všímali toho, že Evropská zimní válka 2014 bude mezi množstvím plynu uskladněného v evropských rezervoárech a tím, jak se ruské společnosti obejdou bez opatřování financování z Evropy.(Tento článek na Reformy.cz: A tady kvůli tomu Evropa právě proti Rusku spouští “jadernou volbu”)

A opět, a zase jednou jako potvrzení, že je to všechno o pákách, a o tom, kdo je má, tak Gazeta.ru hlásí, že to přimělo Polsko, aby hned hodiny poté zastavilo svůj reverzní tok na Ukrajinu:

Polsko suspendovalo dodávky plynu na Ukrajinu přes reverzní toky. Konstatoval to šéf společnosti „Ukrtrangaz“ Igor Prokopěv, hlásí RIA „Novosti“.

„Nic není tak jednoduché. Dnes začalo Rusko s omezováním dodávek plynu pro Polskou republiku, aby jak jsme se dověděli, zmařilo reverze z Polska. Ve dvě hodiny Polsko zrušilo reverze Ukrajině o objemu 4 miliony kubických metrů,“ vysvětloval situaci.

Už před tím ohlásil polský PGNiG redukci ruských dodávek plynu o 24%.

Tisková služba Gazpromu k tomu odmítla poskytnout bezprostřední komentář, ač žádného není zapotřebí, stačí rychlý pohled na mapu evropské závislosti na ruském plynu, kterou jsme pro větší pohodlí připojili níže.

Zdroj: [1][2]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.