Francie volá po vojenské re-intervenci do Libye

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 2912

Francie volá po vojenské akci v Libyi, tj. v severoafrické zemi, ze které NATO a Spojené státy udělaly zhroucený stát.

Ministr obrany Jean-Yves Le Drian v úterý při interview s novinami Le Figaro konstatoval, že: „V Libyi musíme jednat a zmobilizovat i mezinárodní komunitu.“ Le Drian navíc kromě naléhání na akci na schůzi evropských ministrů obrany v Miláně a apeloval i na tlak na Radu bezpečnosti Spojených národů kvůli vojenské akci proti islamistům, kteří tuto zemi zabrali. Řekl, že Francie může přesunout vojska do sousedních zemí k libyjským hranicím.

 

Od invaze NATO a zavraždění plukovníka Muammara el-Kaddáfího před třemi lety vedou o kontrolu nad Libyí nepřetržitě válku soupeřící milice. 1. září libyjská vláda přiznala, že ztratila kontrolu i nad svými ministerstvy poté, co milice zabraly i Tripolis, což je podle New York Times „další milník v rozpadu tohoto státu.“

V srpnu militantní islamistická skupina Ansar al-Sharia vyhlásila v Benghází „Islamistický emirát.“ Na Ansar al-Sharia se poukazovalo při útoku během CIA vedené operace transferu zbraní v Benghází, po němž zůstal mrtvý velvyslanec Chris Stevens a tři další Američané.

Po válce NATO, která vyústila ve smrt více než 30 000 Libyjců, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen předpověděl, že tato země upadne mezi zhroucené státy a stane se rájem teroristů. „V nejhorším případě dojde ke scénáři, kdy spatříme zhroucený stát, který bude živit extremismus a terorismus,“ řekl v roce 2011 v Rotterdamu.

„Je to na Libyjcích, aby utvořili budoucnost své země,“ řekl.

„V Libyi vládne chaos,“ hlásil v září Abdel Bari Atwan. „Libye se prostě rozpadá podél kmenových a geografických zlomových linií. Většina jejího lidu je ve stavu zuřivosti včetně Berberů na jihu a národní usmíření zůstává vzdálenou vidinou.“

Ta libyjská „humanitární intervence,“ která zabila desetitisíce lidí, byla konkrétně konstruovaná tak, aby z této ropou bohaté země udělala ruiny, jak uvádí Iskandar Arfaoui:

Libye byla ponechána, aby osamocená uchřadla, což se vnucuje s otázkou – byla intervence do Libyie opravdu o ochraně civilistů, nebo to byla zase jen další geopolitická a imperialistická kampaň k odstranění nějakého vůdce, který odporoval Západnímu ekonomickému systému? Kaddáfí před svou krvavou smrtí slíbil, že bude financovat tři ambiciózní africké projekty – vytvoření Africké investiční banky, Afrického měnového fondu a Africké centrální banky. Afričané pociťovali potřebu těchto institucí jako naléhavou, aby skoncovali se svou závislostí na MMF a Světové bance.

Zdroj: [1][2]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.