Britská vláda „šílí v naprosté panice“. Průzkum hlasování pro nezávislost Skotska překročilo „ano“ 50%

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 4291

Rupert Murdoch:

Ve skotském hlasování se odráží celosvětová deziluze z politických vůdců a starého establishmentu, což otevírá prostor pro libertariány a krajní levici.

Všichni ti znalci, kteří v posledních několika měsících neustále povídali, že možnost skotské nezávislosti v důsledku hlasování 18. září je v nejlepším případě vzdušný zámek,

měli dnes ráno drsný budíček, jelikož průzkum skotského YouGov pro Sunday Times poprvé k začátku těchto šetření umístil „Ano“ (pro nezávislost) na vrchol s tím, že Ne spadlo pod dělící linku většiny s 49 procenty, a to nejen, když se vyloučí nerozhodnutí voliči, ale i když se nerozhodnutí zahrnout, tak i potom je „Ano“ pořád od dvě procenta ve vedení s 47-45.  Jak hlásí Spectator: Ten odstup pro „Ne“ byl během čtyř týdnů 22 bodovým postupem vpřed rozdrcen.“

Podle Bloomberg by „posuv k vyloženému vedení pro přívržence nezávislosti mohl dále rozvířit finanční trhy poté, co libra minulý týden oslabila, když se náskok podpory pro Británii zúžil na pouhých šest procentních bodů.“ Dnešní zprávy by mohly být určitě pro GBP negativní, ale Bloomberg vypadá, že pořád ještě pracuje na základě předpokladů Starého normálu, ať přijdou jakékoliv zprávy, špatné nebo dobré, tak to neznamená nic jiného než, že jsou ohromné pro akcie. Očekávejte tedy, že prorazí v posledním vývoji nový rekord všech dob, když tento vývoj bude rychle „oceněn“ a překroucen jako předzvěst následného znovusjednocení.

Jako obvykle mediální třída komentariátu, který donedávna přísahal, že hlasování pro Ano má nulovou šanci, je zase v totálním úžasu:

„Aby pozitivní poselství nabralo tolik za jediný měsíc, to je naprosto bezprecedentní,“ řekl Matt Qvortrup, vedoucí výzkumník na Cranfield University v Anglii a autor „Referenda a etnické konflikty.“ „Tohle je z hlediska referend dost revoluční. Jsme v první řadě historických událostí.“ Hlasování o skotské nezávislosti 18. září je teď v Británii dominantním tématem, když obě strany minulý týden zintenzivnily svou kampaň od dveří ke dveřím, a když obchodníci a investoři už přestali vylučovat dramatické vítězství nacionalistického vůdce Alexe Salmonda.“

Jiní byli v tomto směru ještě otevřenější:

Fraser Nelson ze Spectatoru k tomu řekl tohle:

Nedělejte si žádné iluze, Britská vláda teď už naplno panikaří. Tohle přebíjí všechno: země je 12 dnů před rozdělením. Vidíme téměř perfektní návrat k tomu, co se v říjnu 1995 stalo v Quebecku, kdy ‚ano‘ náhle v poslední minutě proklouzlo do vedení. Pak si toho Kanaďané, kteří až do té doby tuhle debatu ignorovali, náhle začali všímat a uvědomovat, že se jim země rozpadá. Sedm dnů před hlasováním byla ministrem rybářství jednajícím z vlastní iniciativy zorganizována v Montrealu ohromná demonstrace za sjednocení. Bůh ví, že takovéto iniciativy by bylo zapotřebí i teď.

Britští politici nad tím přirozeně nejásají, počínaje ministrem financí, britským kancléřem pokladu, George Osbornem, pro kterého je jakákoliv změna odchylující se od status quo velice nevítaná:

Ministr financí řekl, že pro Skotsko je tu program zvýšené decentralizace, pokud bude hlasovat Ne, a nabídl Edinburghu více kontroly nad daněmi, veřejnými výdaji a sociální politikou, který oznámí během „několika následujících dnů“, jelikož londýnská vláda reaguje na tento posuv v průzkumech.

„Je jasné, že Skotsko chce více kontroly nad rozhodováním, které se týká Skotska,“ řekl Osborne v televizním interview BBC. „Časový rozvrh pro to vstoupí v platnost v tom okamžiku, kdy se odhlasuje ‚ne‘ v referendu. Pak bude mít Skotsko to nejlepší z obou slov. Jednak se zbaví rizik vzniklých z odtržení, ale zároveň budou mít více kontroly nad svým vlastním údělem, což je myslím tím, co by mnozí Skotové chtěli mít.“

Osborn rovněž zopakoval opozici k měnové unii s nezávislým Skotskem, které sdílí se všem hlavními stranami ve Westminsteru. „Pokud ne, tak žádné ale, nebudeme se se Skotskem dělit o libru, když se Skotsko odtrhne od zbytku UK,“ řekl.

I jeho předchůdce začal rychle cosi dštít: tohle je Alistair Darling.

‚Průzkumy mohou být rozporuplné, ale poselství, které z nich přichází je jasné: Pokud chcete, aby Skotsko zůstalo součástí britské rodiny, tak pro to musíte 18. září hlasovat. Separace bude napořád. Tyhle průzkumy teď mohou a musí posloužit jako budíček pro každého, kdo si myslel, že výsledek referenda je pro něj ztracená záležitost. Nikdy tomu tak nebylo. Bude to bitva do posledního okamžiku. Teď je čas promluvit a promlouvat.

‚Vycházíme do ulic, klepeme na dveře, obvoláváme v bezprecedentních počtech různá čísla a slyšíme, jak lidé ve Skotsku pozitivně reagují na naší vizi toho, jak si Skotsko zabezpečí to nejlepší z obou slov. To znamená více pravomocí pro Skotsko, aniž by se mluvilo o všech těch rizicích z odštěpení.

‚Prožívejte tu bitvu. Není to sice Bitva o Británii – ale je to bitva o Skotsko, o skotské děti a vnoučata i další přicházející generace. A tuhle bitvu vyhrajeme.‘

Pak to odsud začíná být ještě panikářštější:

S tím, jak je kampaň ve svých posledních dnech, tak opoziční Labour Party zkouší udržet své příznivce v srdci země svých přívrženců a přimět je, aby hlasovali proti nezávislosti. Bývalý ministerský předseda Gordon Brown, nyní labouristický zákonodárce, bude objíždět zemi a obhajovat jednotu.

„Chci se podělit o naše zdroje se zbytkem Spojeného království, a to bude znamenat lepší penze, lepší zdravotní péči, více pracovních míst a lepší bezpečnost,“ řekli Brown a Scot v interview na Sky News. „Ač je kterákoliv vláda u moci jen dočasně, musíte se dívat na obraz z dlouhodobé perspektivy. Musíte se podívat 50 let dopředu, 100 let dopředu. Tohle je nezvratné rozhodnutí.“

Ale možná v uvědomění, že je neoslní skleněnými korálky, a ty levné sliby nebudou fungovat, tak se britský ministerský předseda uchýlil „až k nejzazšímu“ a spustil jako jaderný Hank Paulson hrozby proti Skotsku s veškerou smrtí a zkázou, pokud se voliči odtrhnou. Z Bloomberg:

Skotsko, pokud bude 18. září hlasovat pro nezávislost, tak bude v tomto „velice nebezpečném a nezajištěném světě“ daleko zranitelnější teroristickými útoky, řekl britský ministerský předseda David Cameron.

Když jsou Skotové součástí Unie, tak jim to poskytuje prospěch z ochrany jako součásti velké země, řekl včera reportérům Cameron na konci summitu Severoatlantické smluvní organizace v Newportu ve Walesu.

„Není s těmi teroristickými hrozbami a s dalšími hrozbami lepší být součástí Spojeného království, které má jeden z pěti největších obranných rozpočtů, jedno z nejlepších zpravodajství a jednu z nejlepších bezpečnostních služeb kdekoliv na světě, které je součástí jediné aliance, která ve světě něco znamená, tj. NATO, G-8, G-20, Evropské unie, a člen rady bezpečnosti OSN?“ řekl Cameron. „Všechny tyhle sítě a schopnosti k práci se spojenci, kteří nás udrží v bezpečí. Není lepší mít tyhle věci, než se od nich odštěpovat?“

Protože jak jinak by se mohlo Skotsko uchránit, než když je přičleněné k národu, který právě v první řadě spolu s USA těm „teroristům“ ty zbraně poskytuje?

A zatímco všichni ostatní požadují pokračování status quo, a „žasnou“ nad Skotským lidem, že neoceňuje ty „jasné přínosy“, které jim unie přináší, tak tu byl jeden člověk, který nad tím naprosto jásal, tím byl vůdce Skotské národní strany Alex Salmond, který, když jeho straně průzkum poprvé ukázal vedení v kampani za ‚Ano‘, tak řekl, že očekává při referendu 18. září více než 80 procentní účast. „Povzbuzuje nás ta jasná panika v řadách kampaně za ‚Ne‘,“ řekl Salmond v interview BBC.

„Už se jim nepovedlo Skoty zastrašit, tak nás teď zkouší podplatit. To ale také nebude fungovat.“

Oni to ale zkouší dál: jen si vzpomeňte na článek „Skotské referendum o nezávislosti představuje hlasováním ‚Ano‘ „nesmírně rizikovou událost,“ varuje City.“ Takže je naprosto jisté, že před chvilkou přišla i Citi s posmrtným prohlášením pod názvem: „Sterling je předurčen k negativnímu vývoji kvůli překvapení ze skotského průzkumu.“

  • Nedávná historie by mohla naznačit, že pohyb libry směrem k 1,56 za USD nebo i níže by nešlo vyloučit, pokud by Skotsko opustilo unii, napsala dnes Citigroup v sdělení klientům.
  • Jasné vedení kampaně pro nezávislost v posledním průzkumu YouGov udržuje investory v obavách před výsledkem referenda 18. září.
  • Ve zbývajícím týdnu a půl mohou strůjci referenda ještě provést více průzkumů; skutečností ale je, že těch 86 průzkumů provedených od roku 2012 pouze nakonec vedlo k hlasování „Ano“ jako převažujícímu.
  • Lepší britská čísla tento týden, jako je průmyslová a výrobní produkce z července, mohou být jen slabou útěchou.
  • Výpověď Carneyho pro slyšení před finanční komisí 10. září by mohla zdůraznit politická a ekonomická rizika pro britskou libru, pocházející z tohoto referenda.

A od Berenberg:

  • Riziko skotského hlasování pro nezávislost je reálné a roste; nedávný pohyb v tomto směru se hnul dále a rychleji, než se čekalo, napsal Rob Wood ekonom u Berenberg v sdělení klientům.
  • Pořád ještě očekáváme hlasování ne; náskok kampaně za ano je uvnitř chybového pásma posledního průzkumu a není v souladu s ostatními průzkumy, mohlo by to tedy být kvůli outlierům.
  • Skotsko je reprízou referenda o nezávislosti Quebecku z roku 1995, které se vedlo až do posledního okamžiku, než skončilo těsným vítězstvím nad odtržením od Kanady.
  • Hlasování Ano za nezávislost by mohlo způsobit vážné krátkodobé bolestivé nejistoty na měnových trzích, ve statutu EU, a Skotsko by mohlo být donuceno k uskrovňování.
  • Mohlo by to zvýšit riziko odchodu Británie z EU bez Skotska, které je pro EU.
  • Těsné hlasování pro NE by mohlo udržovat naživu šance pro další referendum za 5-10 let, což by mohlo znamenat další pravomoci pro Skotsko a nastartovat tak změny v britské regionální správě.

Atd.

Samozřejmě, že všichni vědí, že konečný výsledek „hlasování“ bude možno připsat příslovečnému, pokud ne doslovnému Dieboldovi, přičemž tak nějak pochybujeme, že při tom se umožní nějaký převratný výsledek, když se Skotsku dovolí, aby určovalo svůj osud. Protože kdyby tomu tak mohlo být, tak by se to náhle mohlo stát volbou i pro zbytek Evropy, kontinentu, na kterém se, jak pořád Mario Draghi opakovaně vysvětloval, investovalo příliš mnoho politického kapitálu, aby se pouhým rolníkům umožnilo rozhodnout o svém vlastním osudu.

Mezi tím však máme dobrou výmluvu pro to, abychom čapli pytlík popkornu, sedli si a užili si celého toho klasického představení.

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • Zdroj: [1][2]

    Komentáře:

    Loading...

    Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.