Vláda Spojených států posílá hrozivý signál celému světu
Před téměř sedmdesáti léty shodili Američané jaderné bomby na japonská města, přestože věděli, že se Japonsko chystá kapitulovat. Svou povědomost o tom ale zapřeli. Tato událost byla jen začátkem. Plánovali změnit jaderné útoky na prostředek strategické agrese. Chtěli pod svoji kontrolu dostat i „mírový atom“. V roce 1946 připravili t.zv. Barudův plán, podle něhož by měly všechny státy předávat Spojeným státům technologické informace v oboru jaderné energetiky. Zablokoval jej Sovětský svaz svým vetem v RB OSN.
Po několika dnech po bombardování Hirošimy a Nagasaki navrhl jeden z představitelů USA provést komplexní vojenské cvičení na cíle, jimiž měly být válečné lodě. Mělo se tak údajně předvést, jak je atomová bomba účinná proti ohromným válečným lodím. (1) Jenže válečné lodě Německa a Japonska už neexistovaly, takže terči mohly být jen lodě sovětské.
Spojené státy nezkoušely jaderné zbraně jen na Japoncích, ale i v Nevadě a na Marshallových ostrovech kolem Bikini (operace Crossroads). 30.6.1946 došlo k výbuchu nad vodou a 25. 7. k podvodnímu. Všechny lodě použité jako terče i okolní prostředí byly kontaminované. Americký chemik Glenn Seaborg, předseda Komise pro atomovou energii, nazval tyto zkoušky první jadernou katastrofou ve světě. (2) V témže místě byla v březnu 1954 v operaci Bravo vyzkoušena vodíková bomba, po níž tam zůstala největší radioaktivní kontaminace na světě.
Od roku 1946 do roku 1958 bylo na Marshallových ostrovech provedeno 67 jaderných a termojaderných zkoušek. V roce 1947 přešly ostrovy do opatrovnictví OSN a pod správu USA a od roku 1986 jsou státem „volně přičleněným“ ke Spojeným státům. Po celou tu dobu byly obyvatelé ostrovů ve skutečnosti pokusnými králíky na účinky záření.
V roce 2014 podaly Marshallovy ostrovy žalobu k Federálnímu soudu USA na porušování Dohody o nešíření jaderných zbraní tím, že pokračují v modernizaci svého jaderného arzenálu a o odzbrojení odmítají jednat. USA požádaly o přerušení žaloby. Podle prezidenta Nuclear Age Peace „posílá vláda USA děsivý signál celému světu, ale hlavně – americké soudy nejsou správným místem k řešení sporů s jinými zeměmi, které se týkají smluvních závazků USA. … Je to špatné v několika směrech, ale také pro občany USA a veškeré lidstvo.“ (3)
Odmítnutí USA uznat právoplatnost žaloby Marshallových ostrovů svědčí nejen o závislosti amerického soudnictví na americkém ministerstvu zahraničí, ale vypovídá i o vojenské strategii Washingtonu.
V červenci 2014 oznámila západní média, že mezi Velkou Británií a USA byla podepsána tajná úmluva, která podle odborníků prodlužuje dohodu o vzájemné obraně z roku 1958 a bude mít rozhodující význam pro jaderné vyzbrojení obou zemí. Obama oznámil Kongresu, že nová dohoda připustí předávání tajných informací týkajících se jaderných zbraní, jaderných technologií, materiálů a zařízení pro přípravu v oboru obrany, výuky personálu, hodnocení možnosti protivníka; rozvoje systému dodávek a výzkumu, přípravy a konstrukce vojenských reaktorů mezi Spojenými státy a Spojeným královstvím.
Obsah úmluvy zůstane tajný
Podle britského Guardianu značí obnovená úmluva, že USA a Velká Británie pokračují ve spolupráci na výrobě jaderných hlavic. V USA je úmluva součástí legislativy, ve Velké Británii nikoliv. (4)
Ředitel britsko-americké Rady pro informační bezpečnost (BASIC) Paul Ingram řekl, že dohoda nebyla nikdy projednána v parlamentu a obyvatelé Británie jsou postaveni před hotovou věc. Ve smyslu článku 1 Smlouvy o nešíření jaderných zbraní může mít úmluva pro mezinárodní bezpečnost vážné důsledky.
V uvedeném článku 1 se praví: „Každý z účastníků současné Dohody, vlastnící jaderné zbraně, se zavazuje nikomu jaderné zbraně nebo jiné jaderné výbušné zařízení nepředávat, ani kontrolu nad takovými zbraněmi nebo výbušnými zařízeními, ani přímo, ani nepřímo, stejně tak nenapomáhat, nepodněcovat a nenabádat žádný stát, který jaderné zbraně nevlastní, k výrobě jaderných zbraní či jiných jaderných výbušných prostředků a ke kontrole nad takovými zbraněmi nebo výbušnými zařízeními.“
Je tedy nebezpečí, že nová anglo-americká úmluva je podepsána v rozporu s Dohodou o nešíření jaderných zbraní. Je možno předpokládat, že jaderné propojení Washingtonu a Londýna bylo naplánováno již dříve a patří mezi plány NATO otevřít novou etapu „odstrašování Ruska“.
Odkazy uvedeny u originálu. Zdroj: outsidermedia.cz
Komentáře: