Smrt dolaru přichází. Revoluční banka rozvoje uvádí novou éru peněz
Delegáti ze zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) podepsali vznik vlastní banky pro obnovu a rozvoj během šestého summitu BRICS, jenž se odehrál ve městě Fortaleza v Brazílii 15. července 2014. Konference BRICS ve Fortaleze přináší světu výraznou změnu ve financích: ekonomický vývoj 21. století, podobný jako Brettonwoodský systém století minulého.
Je to už 70 let, co táhlá konference v Bretton Woods dala život nové světové finanční struktuře. Washington se stal hostitelem MMF a Světové banky, což vyzdvihlo USA a dolar už na počátku globalizační éry do epicentra dění.
Z výsledné centrální pozice dolaru USA hodně profitovaly, především v nedávných letech, kdy začala jejich vláda nekontrolovatelně utrácet. Na rozdíl od jiných národů, Spojené státy mohou prostě vytisknout více peněz, aby si od dluhů ulevily.
Amerika zneužívala tuto pozici po celá léta. Fiskálně nedbalá politika „porcování medvěda“ zahrnovala utrácení „peněz druhých“ ve zcela novém rozměru. Přehnaná privilegia americké dolarové dominance byla zneužívaná k efektivnímu braní peněz občanům národů z celého světa tak, aby platili za americkou vládu. Toto je tragická taktika, která se díky americké zákeřnosti a volným trhům stala nejmocnější ekonomickou silou v historii - úspěch byl postupně podrýván toxickou povahu rozhazovačné vlády s globálními následky. Všepožírající monstrum opustilo americkou ekonomiku v relativním úpadku, a navzdory nekonečným nárůstům utrácení vlády se s žádným nárůstem výhod nesetkal americký občan. Tomu se jen navýšily regulace a daně.
Dominance amerického dolaru je však ohrožena. Spojené státy to přehnaly se svou regulační pozicí, uvalovaly sankce na cizí banky protože se dolarové transakce provádí přes USA. Nicméně největším problémem je vzestup východní ekonomické moci, ohrožující starou západní dominanci. Ekonomika Spojených států, bývalá jedna třetina globálního obchodu od 80. let, se propadla na sotva 18%. Jen samotná Čína obsáhne 15% a na rozdíl od USA stále roste. Relativní úpadek USA lze přirovnat ke stejně jasnému konci, jako u zdiskreditovaného komunistického ekonomického modelu.
Zatímco je šálivá EU očividně rozhodnutá zregulovat své členy až do ekonomického zatracení, národy mimo západní hegemonii pracují na stále bližších obchodních stycích pouze mezi sebou. Nedávná Rusko-Čínská dohoda o energii i Eurasijská ekonomická unie redukují závislost mezinárodní trhu na americkém dolaru. Dokonce i relativně mírný odklon od dolaru jakožto epicentra globálních plateb bude mít rizikové dopady na americkou ekonomiku. Další fází globalizace jsou stále silnější rozvojové trhy - nemusí se spoléhat na západní hegemonii, aby obohatily své občany. To už dávno neplatí.
Brettonwoodská dohoda z roku 1944 byla do velké míry ignorována, neboť se tehdejší média zaměřovala na stále ještě zuřící světovou válku. Nedávno se střed globálního obchodu prudce odklonil od Washingtonu, ale opět tomu světová média nevěnovala velkou pozornost. Plánovaný soupeř MMF se oficiálně narodil v brazilském městě Fortaleza. Summit skupiny BRICS ve Fortaleze bude, pochopitelně až za určitou dobu, stejně známý jako dohoda v Bretton Woods: V obou případech se jedná o klíčové momenty finančního vývoje, pouze každé v jiném století.
Nová rozvojová banka (NDB) vytváří podnik konkurenceschopný vůči MMF/Světové bance. Právě soutěž prý žene inovaci a úspěch - to je jádro kapitalistických hodnot. Popravdě, NDB čelí výzvám. Nesmí se například stát věřitelem zatvrzelých dlužníků jako je Argentina. Nicméně, dohoda ve Fortaleze je nejjasnějším signálem současné doby, možná i dekády, že se éra amerického dolaru řítí do zániku.
Národy BRICS kontrolují zhruba 50% světových měnových rezerv, USA a EU sotva 8%. EU zůstává v ekonomické smrtící spirále a Spojené státy jsou nejisté, hlavně v porovnání s nedávnou expanzí gigantů jako jsou Indie a Čína.
Shrnutí je jasné. Dohoda z města Fortaleza přináší smrt dolaru. V budoucnu můžeme očekávat, s trochou štěstí, mnohem vyváženější obchod, založený na soutěži různých měn a také kryptoměn, jako je bitcoin. NDB vede nový světový řád financí a obchodu.
Komentáře: