Coca-Cola je extrémně toxická jako pesticidy. V Indii se používá jako hnojivo

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 8569

U nás je kola velice oblíbená i přesto, že se stále hovoří o její škodlivosti. I v Indii je populární, ale ne jako nápoj na pití. Indičtí farmáři ji požívají namísto pesticidů, protože je levná a funguje skvěle!

Na co všechno se dá kola použít? Vypadá to, že má různorodá využití. Stala se součástí mnohých experimentů, v kterých se zkoušel převážně její čistící efekt. Lidé ji například použili na ropnou skvrnu, nebo vodní kámen. Dokonce není k zahození i jako pesticid.

 

Levná a účinná proti škůdcům

Na portálu Preventdisease.com se uvádí, že farmáři z Indie si kolu velice pochvalují. Dokáže totiž radikálně působit proti škůdcům, proto se bez ní neobejdou na svých rýžových polích. A proč je tak dobrá? Dle místních farmářů je o mnoho levnější než běžně dostupné pesticidy a hlavně zbavuje škůdců stejně účinně! Tvrdí to farmáři z oblasti Rajnandgaon, kteří se mohou pochlubit světovým rekordem rýžové úrody. Všechno vypěstovali bez použití geneticky modifikovaných druhů.

 

Extrémně toxické pesticidy v nápojích

Jedna z indických předních dobrovolných organizací, Centrum pro vědu a životní prostředí (CSE) prohlásila, že nealkoholické nápoje vyráběné v Indii, včetně kolových, obsahují nepřijatelně vysoké hladiny pesticidů. Proto je farmáři používají na polích. Společnost, která vyrábí kolové nápoje,ale razantně odmítá, že by v jejich nápojích bylo něco, co by působilo proti škůdcům.

Zajímavé jsou ale výsledky analyzovaných vzorků z roku 2003. Rozbor vzorků z 12 nealkoholických nápojů od neznámých výrobců, které se prodávají v okolí hlavního indického města, zrealizovalo Centrum pro vědu a životní prostředí ve svých laboratořích. Centrum zjistilo, že všechny z nich obsahovali zbytky čtyřech extrémně toxických pesticidů a insekticidů –lindan, DDT, malation a chlorpyrifos.

„ Ve všech testovaných vzorcích pro úroveň pesticidů, daleko překročili maximální limit povoleného obsahu celkových pesticidů 0,005 mg na litr vody sloužící jako potrava, stanovený Evropskou hospodářskou komisí (EHS),“ uvedl Sunita Narain, ředitel CSE na tiskové konferenci. Studie ukázala, že úroveň chlorpyrifosu byla 42-krát vyšší, než ukazují normy Evropské hospodářské komise. Zbytky malathionu byly 87-krát vyšší a lindán, který je zakázaný v USA, byl 21-krát vyšší.

Podle vědců je každý vzorek natolik toxický, že údajně může způsobit vznik rakoviny, poškození nervového a reprodukčního systému, vrozené vady a závažné narušení imunitního systému. Vzorky kolových nápojů měli obsah pesticidů v podobných koncentracích. Vzorky z pepsi ukázaly znečišťující látky o 37-krát vyšší, než je limit EHS, zatím co kola překročila normy 45-krát.

Šéfové indických mateřských společností kolových nápojů ale rychle obvinění vavrátili. Prezident společnosti označil odhalení ze strany CSE za nespravedlivé a nepravdivé.

 

Nesmysl?

Polnohospodářský specialista Devendra Sharma tvrdí, že je nesmysl, aby měli kolové nápoje stejné účinky jako pesticidy proti škůdcům. Podle něj jsou to obyčejné sirupy, které když se nalejí na plodiny, přitáhnou mravence, kteří přispějí k larvám hmyzu. Jiný vědec zase tvrdí, že díky kole získají rostliny přímý přísun sacharidů a cukru, čímž si posílí imunitu a nakonec díky nim budou mít celé plantáže lepší úrodu. Názor si udělejte sami. Zdroj: vysetrenie.sk a svobodnenoviny.eu

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.