Geneticky modifikované „super banány“ budou testované na Američanech

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 3802

O vitamíny obohacené „super banány“ vyvinuté ve vědeckých laboratořích, budou testovány na lidech. Testy se konají ve Spojených státech po dobu šesti týdnů. Vědci chtějí zahájit pěstování tohoto ovoce v Ugandě v roce 2020.

Banány jsou „super“, protože byly geneticky navrženy tak, aby měly zvýšenou hladinu vitamínu A, kterého nedostatek může být fatální. Stovky tisíc lidí umírá ročně po celém světě na nedostatek vitamínu A mnoho jiných díky tomuto nedostatku oslepne, uvedl vedoucí projektu pro AFP.

„Důsledky z nedostatku vitamínu A jsou strašné, okolo 650,000 – 700,000 dětí na celém světě umírá a každým rokem přibývá 300,000 slepých,“ uvedl profesor James Dale.

„ Dobrá věda může zde udělat obrovské rozdíly, díky obohacování plodin, jako jsou ugandské banány, vitamínem A a poskytne chudé populaci nutričně odměřené jídlo,“ řekl Dale.

Tento projekt byl vytvořen univerzitou Queensland University of Technology (QUT),v Austrálii a podporován Bii a Melinda Gates Foundation.

„Víme, že naše věda bude fungovat,“ uvedl Dale. „ Udělali jsme všechny konstrukty genů, které jsme přidali do banánů.“

Dale dodal, že geneticky modifikované banány jsou více oranžové, než jsou obvyklé banány, ale jinak vypadají stejně.

Ve východní Africe je vaření banánů základ kuchyně. Nicméně mají banány nízké hladiny stopových prvků, zejména vitamínu A a železa.

Pokud projekt po zkouškách v USA dostane v Ugandě zelenou, může posléze dostat zelenou i ve státech jako je Rwanda, Keňa a Tanzanie.

Tvrzení, že geneticky modifikované organismy(GMO), nepředstavují žádná rizika pro lidské zdraví a životní prostředí nejsou ani zdaleka vyřešena, navzdory tvrzení průmyslu.

V říjnu, 93 mezinárodních vědců prohlásili, že je nedostatek empirických a vědeckých důkazů, které by podporovali to, co říkali a jednalo se o falešné tvrzení biotechnologického průmyslu o tzv. „konsensu“ o bezpečnosti GMO. Vědci naléhali, že je zapotřebí více nezávislých výzkumů, neboť stávající studie, které tvrdí, že geneticky modifikované organismy jsou bezpečné, jsou převážně financované podporované biotechnologickými společnostmi.

Nadace Billa Gatese, Gates Foundation má za sebou velikou historii v podpoře GMO výzkumů a technologie, přinejmenším od roku 2010, kdy jeho neziskovka investovala do malého množství akcií biotechnologického gigantu MONSANTO. Gates údajně podporuje GMO pro „chudé země, které mají problémy uživit jejich lid“ a dodal, že „ by měla být otevřenost a pokud se prokáže bezpečnost a výhody GMO potravin, musí být schválené i ve všech ostatních zemích se středními příjmy.“ Tato podpora měla za následek kritiku a podezření o skutečném programu jeho nadace.

Gates podporuje využití geneticky modifikovaných plodin v rozvojovém světě, stejně jako „rozsáhlé investice do zemědělské půdy, od jiných států rozvojového světa,“ napsala v roce 2012 AFP. Před několika měsíci Gates zdůraznil svou podporu pro GMO zemědělství v Africe.

GMO plodiny se nyní pěstují ve 28 zemích na 12 procent světové orné půdy a výměr se zdvojnásobuje každých pět let. Nicméně, v Evropské unii jsou zatím povolené jen dvě odrůdy GMO, které dostaly licenci pro komerční sklizeň.(ve srovnání je to 96 druhů v USA).

V USA drtivá většina Američanů tvrdí, že podporují označování geneticky modifikovaných produktů – úsilí, které získalo trakci v některých státech a zájem téměř ve všech ostatních.

Odpůrci označování, včetně mocného potravinářského průmyslu a biotechnologických hráčů, vyvíjejí značná úsilí k tomu, aby mobilizovali své zdroje na vnitrostátní úrovni s cílem zastavit příliv sentimentu vůči šíření GMO. Tyto skupiny pracovaly s podporou členů Kongresu, aby zavedly federální legislativu, která by blokovala státy, pokud by chtěly zavést označování GMO, jako je třeba Vermont.

GMO byly součástí potravin od roku 1990 a jsou zahrnuté ve zhruba 70 až 80 procentech výrobků dostupných pro americké spotřebitele, v závislosti na výrobcích potravin. Mezi nejčastěji používané GMO plodiny v USA patří kukuřice, sójové boby a řepka. Uvedla RT

[zdroj]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.