Majitel firmy Tesla šokuje: Všechny patenty patří lidem

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 10297

Chcete důkaz, že starý systém hierarchistického řízení a kontroly společnosti se pomalu, ale jistě hroutí? Stačí se podívat na vyjádření šéfa Tesla Motors Elona Muska k tématu revolučních motorů.

Ještě včera jsme měli v centrální hale Palo Alto umístěné naše patenty. To je ale již minulostí. Byly odstraněné, ve víře svobodného přístupu k informacím a pro rychlejší vývoj technologií elektrických automobilů. Tesla nebude podnikat žádné právní kroky proto nikomu, kdo v dobré víře použije jejich technologie.

Když jsem začínal se svoji první firmou Zip2, myslel jsem si, že patenty jsou dobrá věc a dost tvrdě jsem pracoval na tom, abych je získal. A možná byli před časem i dobré, dnes už jen brzdí vývoj, upevňují pozice gigantických korporací na trhu a obohacují advokáty, namísto investorů. Po Zip2 jsem si uvědomil, že získání patentu se rovná výhře lístku na zaručený soudní spor a od té doby jsem se jim vyhýbal všude kde se to dalo.

Cože? Muska se stal komunistou? Ani zdaleka. Uvědomil si, že bude na tom lépe v tržní konkurenci, než kdyby měl držet nějaké kousky papíru od státu, kterými by vyhrožoval každému, kdo by se snažil napodobit jejich technologii.

Jinými slovy, rozhodl se vyzkoušet kapitalizmus, který napříč širokého veřejného mínění, nemá absolutně nic společného s patenty. Volný trh je volný jako lidská řeč. Pokud je váš produkt na trhu, každý by měl mít právo jej upravovat, vylepšovat a potom s ním i konkurovat.

Tak funguje móda. Tak funguje potravinářský průmysl. Tak funguje trh. Žádný výrobce není povinen prozradit svá výrobní tajemství. No a pokud je konkurent schopný a natolik šikovným, že dokáže zjistit a okopírovat to nejlepší co výrobce nabízí, potom má smůlu.

Musk také ve svém vyjádření dodává, že ještě nikdo nezbohatl ani o cent tím, že lpěl na patentech. Ochrana patentů před pijáctvím je extremně nákladná činnost a vždy jí i byla. Pro firmu, která chce být skutečně úspěšnou, nestačí jen kopírovat to, co už někdo jiný na trh uvedl. Musí inovovat. Tato inovace zase motivuje původní firmu, aby vylepšila svůj produkt a snížila jeho cenu.

Držitel patentu se snaží chránit před přirozenými trhovými silami.

Zní konkurence trhu příliš těžce? Zní to tak, že udržet si ziskovost je těžké bez státních privilegií? Určitě. Vítejte ve svěžích vodách trhu, kde vládnou spotřebitelé a ne výrobci. Skutečný kapitalizmus je přetrvávající spiknutí na redukci zisků největších hráčů na trhu na nulu.

Trvá to už velmi dlouho, možná i stovky let, co jsou lidé zmatení z patentů. Začaly jako státní licence pro monopolní privilegia politicky oblíbeným firmám. Staří liberálové 18. století, obhájci volného trhu, byli proti nim. No časem se znovu objevili a pro veřejnost se stali stělesněním samotného kapitalizmu.

Určitě to nedělalo dobrou pověst kapitalizmu, když si lidé spojovali trh se silnými a bohatými vlastníky těchto speciálních privilegií. Ironické na tom je, že je tomu tak dodnes. Lidi to zlobí a přispívá to jen k obrazu o trhu jako o skryté formě despotismu.

Navíc to navozuje dojem, že nedostatky, které se snaží trhoví hráči překonat, jsou umělé, vytvořené zákonem. To neplatí pro většinu věcí, no platí, že patenty vytvářejí nedostatky z informací, které by jinak patřili všem z důvodu čisté povahy volného trhu.

Trh spoléhá na imitace. Žádná firma totiž nemůže inovovat něco, bez toho, aby s tím vůbec začala. Historie ekonomického vývoje se vyskytuje v marginálních krocích, kde se jeden podnikatel učí tím, že napodobuje jinou firmu v úspěšných fázích v délce celého vývoje. Zisk slouží jako signál pro ostatní : tito lidé ví, co dělají, běžte a dělejte to podobně. Patenty narušují tento proces a násilně zpomalují průmyslový vývoj.

V případě Tesly, byli jejich patenty získané defenzivně. Jinými slovy, firma nechtěla vyjít na trh s velkými inovacemi bez patentů a čelit tím riziku, že jiný konkurent by využil stát na to, aby jim znemožnil výrobní proces. V tomto směru vytvářejí patenty morální hazard. Mají tendenci stáhnout firmy do korupčního vesmíru státních regulací a odklonit jejich pozornost od podnikání a vývoje.

I kdyby byl každý vlastník patentu ochotný vzdát se jej, je to v podstatě samotný systém, který tomu zabraňuje. Je to jako vzájemná systémová destrukce. Musíte se držet zbraně, jinak budete zničeni.

Tesla se rozhodla pro tento radikální krok jen proto, že si uvědomil, že jejich konkurence pro ně nepředstavuje velkou hrozbu. Americký automobilový průmysl je tak hluboko zahrabaný v regulačním bludišti, že v podstatě stojí na jednom místě a nedělá inovace v oblasti elektronických automobilů jen z důvodu státních regulací. To v podstatě zanechává Teslu na trhu dost opuštěnou.

Vzhledem k této situaci, učinila Tesla nádherný krok směrem k propagaci obchodování na volném trhu. Uvolněním patentů pro všechny vlastně vyjádřila názor, že nebudou používat násilí na zastavení napodobování. Lidé hovoří o tomto rozhodnutí jako o altruistickém. To sotva, Je to naopak rozumné. Stačí si spočítat, kolik firma ušetří tím, že se nebude muset zabývat všemi těmi nesmysly.

Žádná firma nezbohatla tím, že se držela svých patentů. Skoro všechny udělené patenty jsou zbytečné. Nevznikly díky nim žádné skvělé produkty. Nemotivovali spotřebitele ke koupi. Nevznikal díky nim zisk. To vše vzniká jen díky šikovným firmám na trhu.

Napříč veškeré korupci, všem nákladům a veškeré ztracené energie, zůstává jen malá naděje na reformu patentů přicházející od vlády. V tomto případě se ale průmysl reformuje sám. Potřebujeme tisíce dalších Tesel, abychom viděli, jak se náš monopolistický systém průmyslových privilegií přemění na mírumilovnou sílu trhu.

[zdroj]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.