Tohle nám ČT nepoví: Šokující rozhovor s ženou, která přežila masakr v Oděse
Situace na jihovýchodě Ukrajiny a pomoc uprchlíkům se staly hlavními tématy na konferenci mezinárodní zpravodajské agentury Rusko dnes (Rossija segodňa) s účastí zástupců ruské Veřejné komory, ukrajinských sociologů, politologů a novinářů.
Konference začala minutou ticha: v den, kdy byla uspořádána, se konal i pohřeb obětí tragédie v Oděse. Aktivistka a veřejná činitelka Taťjana Georgijevová pocítila všechnu tu hrůzu na sobě: byla totiž 2. května v Domě odborů:
Lidi trávili plynem. Někteří vyskakovali z oken sami, některé odtud prostě vyhazovali. Byli mezi nimi ženy a staří lidé. Dole pak ty, co přežili, dobíjeli obušky. V samotné budově Domu odborů shořelo zaživa 50 lidí. Úřadující oděský starosta Němirovskij to všechno klidně zpovzdálí sledoval. To už není politická situace. K moci se dostali ti, které jsem já nevolila. Ukrajinská vlajka je pro nás teď pouze vlajkou katanů. A pokud jde o můj návrat na Ukrajinu, nemám ho v plánu do té doby, dokud jsou tam u moci nacisté.
Takových uprchlíků z Ukrajiny jako Taťjana, jsou už v Rusku přes dva a půl tisíce.
Šokující reportáž ruské televize o skutečných příčinách masakru v Oděse (18+)
Podporuje je ruská Veřejná komora a při ní zvlášť za tímto účelem vytvořený koordinační štáb pomoci obyvatelům Ukrajiny. Toto řekl zástupce tajemníka Veřejné komory Vladislav Grib:
Uprchlíci vyprávějí strašlivé věci. Někomu zmlátili syna, někomu zavraždili ve Lvově dceru…A všechno jen proto, že mluvili rusky. Poskytujeme jim informační a právní pomoc, pomáháme jim s bydlením a zaměstnáním.
Samotný příjezd ukrajinských účastníků konference do Moskvy už je na Ukrajině důvodem k jejich zatčení. Novinářka Jelena Rajgoroděckaja se odvolala na nové zákony ukrajinského státu:
To, že se jako občané Ukrajiny nacházíme tady, za to podle nových zákonů neseme trestní odpovědnost. Za jakékoli kontakty s Ruskem, když budou zhodnoceny jako poškození ukrajinské státnosti, hrozí každému 15 let odnětí svobody. Dokonce v hitlerovském Německu z roku 1933 nebylo za jeden rok schváleno tolik zákonů, kolik přijala za mnohem kratší dobu „majdanovská vláda“.
Problém informování o ukrajinských událostech v západních hromadných sdělovacích prostředcích, to je zvláštní téma pro rozhovor. Ukrajinský politolog Dmitrij Gubin upozornil zahraniční novináře přítomné na konferenci na nepřípustnost současného postoje spočívajícího v tom, že obyvatelé Donbasu jsou líčeni jako teroristé, zatímco ti, co stříleli na Majdanu, jsou hrdinové:
Neustále tvrdíme našim západním kolegům: Nejdřív se podívejte, kdo vraždí, koho vraždí a kdo křičí: Zabij! A kdo se tváří, jako by se nic nedělo. Vyzývám zde přítomné zástupce zahraničních médií: říkejte pravdu a neposlouchejte rozběsněné nacisty z Kyjeva!
Podle slov zástupců ruské Veřejné komory jsou jednání možná dokonce i po tragických událostech v Oděse. Když se ale prezidentské volby, které zajistí legitimnost úřadů, přece jen budou konat, pak definitivně projdeme bod nenávratu.
Komentáře: