Prokleté knihy. Tianovy stance. Jsou mimozemského původu?
Odedávna vládne mínění, že dílo, jež tají nauky starých civilizací, může mít mimozemský původ. Na Západ přivezl tuto myšlenku mudrc a cestovatel Apollonio Tianský.
Na vlastní oči viděl knihu, která se dostala do Indie z Venuše. Koncem 18. století dostala název Tianovy stance nebo Kniha Dzyan.
Jako opravdová prokletá kniha způsobila hodně nepříjemností Jeleně Blavatské, která uveřejnila úryvky Stancí ve své Tajné doktríně.
Během své cesty po Egyptu se Blavatská seznámila s mágem koptského původu, který jí vyprávěl o existenci velmi nebezpečné knihy tibetském klášteru. Prý, Tianova kniha (Kniha Dzyan) odhaluje tajemství stavby a pořádku našeho Vesmíru. Tyto znalosti získali tibetští mudrci bezprostředně z Venuše: buď od Vyššího rozumu anebo od místních Mimozemšťanů.
Blavatská hodně cestovala, žila v Americe, v Indii, kde se jí podařilo dostat k této prokleté knize. Hned jí ale začal někdo vyhrožovat: nevrátí-li Stance, čekají ji velké nepříjemnosti. Žádali, aby zničila všechny poznámky spojené s knihou, a nikde o ní nemluvila. Autor dopisů vyhrožoval Blavatské nemocí, když jeho požadavky nesplní. Blavatská to neučinila a těžce onemocněla. Pouze za tři roky, díky cestě do Indie, kde jí pomáhali místní lékaři, se dokázala vyléčit. Avšak brzy ji postihlo další neštěstí. V roce 1871 byla během cesty do Egypta na palubě lodi Evnomia. Loď explodovala. Zahynuli prakticky všichni cestující, kromě Blavatské, která zázrakem zůstala naživu.
Po návratu do Londýna chtěla Blavatská ukázat obecenstvu Tianovy stance. Věřila, že se tím zachrání před pronásledováním. Ale dokonce během akce se ji pokusil zabít neznámý muž, který tvrdil, že ho řídí někdo na dálku. A když tajná kniha zmizela z nedobytné skříně v hotelu, Blavatská se přesvědčila o existenci spiknutí.
Po několika desetiletích se Blavatské podařilo získat kopii knihy v neznámém jazyku senzar. Přeložila ji do angličtiny a uveřejnila v roce 1915 v Hermetic Pubishing Company v San Diegu. Kritici a vědecké společenství ji zkritizovali a zorganizovali kampaň s cílem odhalení Blavatské. Pověsti spisovatelky a okultistky byla zasazena nenapravitelná rána, z které se nedokázala vzpamatovat.
Vydání z roku 1915 mají dnes v knihovně Kongresu USA ve Washingtonu. Ale záhada stejně zůstala: skutečně obsahuje tato kniha tajné nauky indických mudrců, s jejichž pomocí se dají na dálku číst knihy, hýbat předměty a získat klíč ke knihovně světového rozumu, anebo jde o podařenou literární mystifikaci?
O Knize Dzyan bylo jistě mnoho napsáno a ještě více řečeno. V prostředí esoterického světa na toto téma panují různé a mnohdy protikladné názory a pohledy. Kniha Dzyan prý fyzikálně nikdy neexistovala a ani neexistuje. Podle celé řady zasvěcenců jde o speciálně energo-informační pole do kterého lze vstoupit pouze po předchozí speciálním tréninku pod dohledem zasvěcených osob. Takový trénink prý svého času podstoupila i Helena Petrovna Blavatská v době kdy pobývala v Himalájích. Zde je výtah jistých částí tohoto systému (míněno Kniha Dzyan) z úvodních pasáží obsáhlého a zcela ojedinělého esoterického díla od Alice A. Bailey "Pojednání o kosmickém ohni".
Jak sami za chvíli zjistíte jsou jednotlivé pasáže psány poměrně těžkým způsobem jelikož velmi bohatě využívají různé aformismy a analogie. Takže čtenář se prostě musí naučit umět převádět takto formované informace do kalsického intelektuálního jazyka...
Komentáře: