Jakou barvu má ve skutečnosti obloha na Marsu?
Zapomeňte na nedávnou internetovou hádanku, zda šaty, které vidíte na obrázku, jsou bílo-zlaté nebo modro-černé. Podobný problém řeší i lidé, kteří zkoumají snímky z Marsu.
V roce 1976 odeslala americká sonda Viking 1 na Zemi fotografie, na kterých byla obloha „rudé“ planety modrá. A od té doby se spekuluje, jak je to vlastně ve skutečnosti. Je na Marsu obloha modrá stejně jako na Zemi, nebo načervenalá, jak ji známe z pozdějších snímků?
Konspirační teoretikové tvrdí, že nás americká NASA tahá za nos a že Mars je ve skutečnosti modrý a zelený, podobně jako Země. Uvádějí, že vesmírná agentura manipuluje s barvou snímků, aby byly oranžové a růžové, protože chce zatajit, že na planetě existuje život.
NASA sice připouští, že na prvních snímcích z Marsu byla obloha modrá, ale ve skutečnosti je opravdu oranžovo-červená. Snímky se nyní kalibrují správným vyvážením barev, což se dřív nedělo. A v této souvislosti lidé z agentury zmiňují Rayleighův rozptyl. Jde o rozptyl světla na molekulách plynu, případně jiných částicích, podstatně menších než vlnová délka světla. Důsledkem tohoto rozptylu v atmosféře vidíme na Zemi modrou oblohu. Jenže na Marsu funguje efekt opačně. Prach v atmosféře zabarvuje částice světla do červena, takže obloha má načervenalou barvu. Potvrdil to i člen týmu Viking Carl Sagan: „Přestože na obrázcích z Marsu vidíme modrou oblohu, je ve skutečnosti růžová.“
Jenže zdaleka ne všichni jsou o tom přesvědčeni. Například výzkumník z firmy Lockheed Martin Ron Levin tvrdí: „Na všech modrých a zelených deskách z Marsu je přebytek červené barvy. Takové extrémní zobrazení je pak v rozporu s šedivými deskami. Zdá se, že skutečná syrová obrazová data byla před zveřejněním upravena převedením modrých a zelených pixelů na šedé, což celý obraz hrubě zkresluje.“ Konspirační teoretikové jdou ještě dál: „Snímky jsou přebarvovány načerveno záměrně, aby to vypadalo, že na Marsu není vůbec žádný život. Je to proto, abychom neviděli, že na jeho povrchu rostou zelené řasy a lišejníky.“
Obě funkční vozítka Opportunity a Curiosity, která dnes brázdí povrch rudé planety, mají přístroje nastavené tak, aby barvy snímaly co nejreálněji. Mozaika snímků, které pořídil rover Curiosity na Mount Sharp, ukazuje Mars v syrových barvách. Podle NASA ze všeho nejvíc připomínají fotografie, které bychom na místě pořídili chytrým telefonem. Ty samé snímky pak byly vyváženy bílou barvou, čímž obloha získala modrý odstín. Podle NASA toto zabarvení simuluje pozemské podmínky a usnadňuje zkoumání snímků geologům.
Komentáře: