FBI jako továrna na teror? Agentky provokatérky svádí muslimy k džihádu

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Kontroverzní realita Počet zobrazení:: 4115

Tajné služby v USA údajně zneužívají muslimy s psychickými problémy, aby vylepšily statistiku boje proti terorismu. Tvrdí to organizace Human Rights Watch, novináři i právníci. Na možný útok by prý mnohdy ani nepomysleli, kdyby je k tomu nepřiměl tajný agent v roli kamaráda či partnerky. FBI nařčení odmítá.

„Prostě přivážu lano ke stropnímu větráku. Postavím pod něj židli, uvážu si lano kolem krku a pak tu židli odkopnu. Do dvou minut bude konec,“ líčil po telefonu jedenadvacetiletý Khalil Abu-Rayyan, jak se chystá ukončit svůj život.

Muslimský mladík, který se živil jako prodavač v restauraci svého otce, tak chtěl vyřešit nešťastnou lásku. Nedávno se mu totiž přestala ozývat dívka jménem Ghadda, s níž byl zasnoubený a plánoval svatbu.

S plánem se svěřil jiné slečně - Jannah. Ta mu však obratem doporučila, ať jej přehodnotí. „Když je to ve jménu Alláha, pokud jde o džihád na základě tvé islámské víry. Jedině tehdy to Alláh schvaluje. Ale nemůžeš svůj život promarnit a jen tak se oběsit - jak mi říkáš, že to chceš udělat,“ řekla mu.

Dva dny poté skončil Khalil v policejní cele. „Hovořil o spáchání teroristických činů a mučednictví ve jménu Islámského státu,“ cituje deník USA Today z příkazu k jeho zatčení

Mladíka chtěla k terorismu nasměrovat vláda, míní advokát

Ačkoli podle odposlechnutého hovoru to byla spíše Jannah, kdo místo oběšení navrhoval smrt „ve jménu Alláha“, dívka se žádného trestu bát nemusí - už proto, že žádná Jannah neexistuje. Jméno si vymyslela tajná agentka FBI. Navázala tak na práci své kolegyně, která pod pseudonymem Ghadda přivedla mladíka až k myšlenkám na sebevraždu.

Jannah jeho smutek ze zlomeného srdce utěšovala, ale v konverzacích nezapomínala zmiňovat hnutí Islámský stát. „Přísahám, že kdyby žádal můj život, v mžiku bych ho obětovala. Chci zemřít ve jménu Alláha,“ psala mu.

„Jsi mladá, nezkušená a myslím, že nevíš, co chceš. Nedělej nic, co by ublížilo tobě nebo jiným lidem,“ odepsal tehdy Khaled. Jeho advokát Todd Shanker to považuje za jasný důkaz, že mladík není žádný terorista - naopak se snažil dívku od činu odradit.

„Vláda Abu-Rayyana jasně zneužila a nestydatě se ho snažila nasměrovat k terorismu jako Bohem přijatelné formě sebevraždy,“ uvádí právník. 

Neškodného muže podle něj FBI nejdříve okouzlila předstíranou láskou informátorky, pak ho rozchodem uvrhla do deprese a nakonec navrhla masakr. Důvod? Vyšetřovatelé se prý chtěli pochlubit úspěchem v boji proti teroru.

FBI: Provokatéři jsou legitimní nástroj

FBI je přesvědčená, že Abu-Rayyan měl v úmyslu zaútočit na kostel v Detroitu a zavraždit šest tisíc lidí. Údajně o tom svědčí telefonní odposlechy a příspěvky na sociálních sítích.

„Federální orgány se zabývají pouze jednotlivci, kteří mají předpoklady pro účast na zločinných aktivitách. Obecně je to postup, který používáme, pokud již existují určité důkazy, že nepřípustné aktivity probíhají,“ hájí kroky FBI michiganská žalobkyně Loretta Lynchová. Za své agenty se postavil i šéf federálních vyšetřovatelů David Gelios, všechny kroky byly prý legitimní.

Ačkoli chystaný útok na jaře rezonoval médii, žádný rozsudek ohledně terorismu nakonec nepadl. Mladík dostal u soudu podmínku a 80 hodin veřejných prací za nedovolený nákup střelné zbraně.

Soudce mu podle zpravodajského serveru Click on Detroit uvěřil, že ji koupil na svou obranu, neboť se v restauraci už několikrát stal obětí přepadení. Rozsudek mimochodem nezohlednil, že se v mladíkově počítači skutečně našla videa Islámského státu. Agentka mu po telefonu tvrdila, že jejich stahování přece není zločin, dívají se na ně prý všichni.

USA odhalily 104 stoupenců IS, většinou pomohli informátoři

Detroitská kauza Khalila Abu-Rayyana není ojedinělá. Jen v tomto městě stanuli v posledních měsících před soudem další dva lidé, kteří naletěli „kamarádům“ z řad najatých agentů FBI.

Například Mohammad Hamdan se podle vyšetřovatelů chystal v Libanonu přidat k hnutí Hizballáh. Jeho obhájci však tvrdí, že se chtěl jen na několik týdnů vrátit do své vlasti a využít tam služeb místních zubařů, kteří jsou o dost levnější než v USA. I v tomto případě byl Hamdan v policejních zprávách líčen jako islámský extremista, před soudem se však nakonec zpovídá jen ze lhaní agentům.

Agenti provokatéři, které si FBI často vybírá přímo z řad mladých muslimů z problémových čtvrtí, přitom v některých případech skutečně pomohou odhalit možného teroristu. Od března 2014 padly v USA rozsudky nad 104 stoupenci hnutí Islámský stát. 

Nastrčení agenti k jejich dopadení přispěli v 56 kauzách, vypočítává Seamus Hughes, který na Univerzitě George Washingtona vede studijní program zaměřený na extremismus.

Detroitský velitel FBI David Gelios navíc zdůrazňuje, že muslimové nejsou jediní, na něž jeho lidé nasadili provokatéry. Záleží prý na konkrétním nebezpečí, ne na víře sledovaného jedince.

Továrna na teror, píše o FBI investigativní novinář

Geliosovo přesvědčení však rozhodně nesdílí novinář Trevor Aaronson, ředitel Floridského centra investigativní žurnalistiky. FBI považuje za největší americkou „továrnu na teror“ - založila podle něj už více džihádistických buněk než hnutí al-Káida, aš-Šabáb a Islámský stát dohromady, aby pak své rekruty mohla pozatýkat a zapsat do výroční zprávy jako zneškodněné teroristy.

Po útocích z 11. září 2001 si podle něj tajná služba pro tento účel vytvořila síť více než 15 tisíc placených provokatérů, kteří vyhledávají snadno manipulovatelné muslimy s duševními problémy. Aaronson se opírá o výzkum, na který dostal grant od univerzity v Berkeley.

„Dospěl jsem k závěru, že FBI je mnohem úspěšnější ve vytváření teroristů než v jejich chytání,“ konstatuje Aaronson. Jeho výzkum údajně odhalil 175 muslimů trpících psychickými nebo finančními problémy, které FBI přivedla k myšlence na džihád, dala jim peníze na nákup zbraní či obstarala bombu.

Podobně už před dvěma lety hovořila lidskoprávní organizace Human Rights Watch, která ve spolupráci s právnickou fakultou Columbia University vydala obsáhlou studii pod názvem Iluze spravedlnosti.

„Vláda Američanům tvrdí, že chrání jejich bezpečí díky prevenci a trestání domácího terorismu. Když se však podíváte zblízka, zjistíte, že spousta lidí by zločin nikdy nespáchala, kdyby je k tomu bezpečnostní složky nepodněcovaly, netlačily na ně a v některých případech jim dokonce za teroristické činy neplatily,“ tvrdí Andrea Prasowová, zástupkyně ředitele HRW ve Washingtonu.

FBI kritiku svých praktik odmítá. Trvá na tom, že provokatéry nasazuje pouze na lidi, u nichž existuje důvodné podezření. „Trevor Aaronson ve svých příbězích opomíjí klíčové skutečnosti,“ napsal v recenzi pro deník Wall Street Journal někdejší tajný informátor FBI Ali Soufan.

„Nemůžete stíhat člověka jen za to, že hlásá o své touze zabíjet Američany. Rovněž nemůžete číst myšlenky, abyste zjistil, jestli svou hrozbu myslí vážně. Proto můžete buď čekat, až se s ním spojí skutečná al-Káida (a doufat, že na to přijdete), nebo zakročit. Většina Američanů by nepochybně upřednostnila druhou možnost před skutečným hazardem s lidskými životy,“ tvrdí Soufan.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.