Jednotka České armády pro psychologickou bitvu hodnotila v rámci výcviku zpravodajství o Ukrajině
Na stránkách Českého Ministerstva obrany se ve středu objevilo následující prohlášení:
Příslušníci 103. centra CIMIC/PSYOPS z Olomouce využili zvýšený zájem sdělovacích prostředků o dění na Ukrajině k vlastnímu výcviku, při němž se pokusili popsat současné mediální prostředí.
„Informační kolotoč, který se roztočil okolo situace na Ukrajině, poskytl středisku operací PSYOPS takřka ideální podmínky k výcviku tohoto typu,“ potvrdil jeho velitel kapitán Tomáš Novák.
Právě věrohodná simulace civilního a mediálního prostředí přitom podle něj bývá u vojenských cvičení velice obtížná. Proto příslušníci centra, které se mimo jiné zabývá psychologickými operacemi, upřednostňují při výcviku spíš reálné kulisy než modelové situace.
Cílem výcviku bylo podle velitele 103. centra podplukovníka Mojmíra Jančíka především prověřit schopnost provést obsahovou analýzu vybraných světových zpravodajských agentur, zhodnotit perspektivu, ze které situaci na Ukrajině popisují, a pokusit se rozkrýt a nalézt strategii a témata, která pro svůj popis mediální reality využívají.
„Zpravodajské agentury a další média jsme si rozdělili do balíků s pracovními názvy ‚západ‘, ‚východ‘, ‚ostatní‘ a ‚alternativní‘, kam jsme zařadili internetové zpravodajství, blogy a sociální média,“ popisuje Tomáš Novák. Cvičící pak z každé skupiny náhodně vybrali zhruba 40 zpráv, a ty analyzovali.
Podle Nováka jsou výsledkem setříděná data podle určitého vzorce a kritérií, s nimiž se dál pracuje. „Odkryjeme záměr agentury, v armádním prostředí protivníka, který na nás obrazně útočí přes média. V další fázi pak jednotka PSYOPS naplánuje protiopatření, při němž opět v mediálním prostředí zpochybňuje, vyvrací a podobně. Jedná se o klasickou psychologickou válku,“ dodává.
Obrovským přínosem pro oblast psychologických operací bylo podle něj nasazení českého elementu PSYOPS v zahraniční operaci ISAF v Afghánistánu. Armádní specialisté zde působili od roku 2005. „Možnost učit se a srovnávat způsoby práce německých a amerických příslušníků odbornosti psychologické operace značně urychlil plné pochopení této problematiky a růst schopností PSYOPS v české armádě,“ zdůrazňuje Tomáš Novák.
Z prohlášení vyplývá, že Česká armáda zkoušela v rámci výcviku analýzu světových médií s ohledem na situaci na Ukrajině. Následující tabulky dokazují anti-ruské běsnění světový médií. Z tabulek je jasné, která média bylo protiruská. Žádné překvapení.
Komentáře: