Redaktor MF Dnes Vladimír Ševela kritizoval ANO. Končí

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Domácí Počet zobrazení:: 12256

Novinář Ševela kritizoval Agrofert i rozhodnutí jmenovat ministrem životního prostředí Richarda Brabce, muže chemického průmyslu. Teď musí odejít z Mladé fronty Dnes. Vydavatel Babiš i šéfredaktorka Slonková popírají politický motiv

Vloni v červnu napsal Andrej Babiš na svém twitteru: „Dnes som mal hodně vystrašených otázek či nebudu zasahovat novinářům do řemesla. Samozřejmě ne, hned by se to rozneslo a byl bych mrtvý muž.“ Jeho slova nyní ale dostávají povážlivou trhlinu. Děje se to právě v době, kdy přebírá podíl na reálné politické moci jako ministr financí.

Babišovy geneticky modifikované plodiny od Monsanta na našem stole

Vedení Mladé fronty Dnes, kterou od 1. ledna řídí jako nová šéfredaktorka Sabina Slonková, neprodloužilo smlouvu ekologickému novináři Vladimíru Ševelovi, který byl autorem článků kritizujících Agrofert i rozhodnutí Babišova politického hnutí ANO obsadit ministerstvo životního prostředí reprezentantem chemického průmyslu Richardem Brabcem.

„Ve Valašském Meziříčí stojí hned vedle hřbitova továrna DEZA. Ta podle žebříčku ekologické organizace Arnika vypouští ze všech továren v Česku nejvíc jedů způsobujících rakovinu a zároveň nejvíc neřádu ohrožujícího plodnost. Patří Andreji Babišovi, jehož hnutí ANO se nyní po dobytí ministerstva financí rozhodlo jít do dalšího ukázkového střetu zájmů,“ napsal na sklonku loňského roku v komentáři Modré krocení pokračuje Babišem redaktor MF Dnes Vladimír Ševela.

Upozornil tak na krajně rozporuplný návrh hnutí ANO, které vyslalo na ministerstvo životního prostředí bývalého ředitele a předsedu dozorčí rady jedné z Babišových chemiček, lovosické Lovochemie. „Pokud na poslední chvíli nezvítězí zdravý rozum, ministrem životního prostředí se stane Richard Brabec,“ zdůraznil Ševela a připomněl, že Lovochemie skončila na třetím místě v antisoutěži o vypouštění látek ničících živočichy a rostliny v řekách.

„Babišovy chemičky vyrábějí také umělá hnojiva, s jejichž nadměrným šířením by ministerstvo také mělo zápolit. A aby střetů zájmů nebylo málo: Babiš si pořídil i lesní firmy, které před tímto nákupem kácely dřevo v šumavském národním parku, proti čemuž se mezi ochránci přírody zvedla vlna nevole,“ pokračoval v kritickém tónu Ševela.

Proti nominaci Brabce se začátkem roku ozvali také ekologové. Mluvčí Hnutí DUHA Jan Piňos označil obsazení ministerstva Brabcem za exemplární střet zájmů. „Je nepřijatelné, aby velkoprůmyslník typu pana Babiše měl ve své správě životní prostředí. Proti panu Brabcovi nic osobně nemám, ale kdyby byl jen trochu soudný, tak by do takové funkce jako exředitel dvou našich chemiček a lobbista ve Svazu průmyslu vůbec nešel,“ argumentoval Piňos.

Andrej Babiš na kritiku ekologických organizací tehdy podrážděně reagoval, obhajobě ekologického profilu firmy Agrofert věnoval i několikaminutové vystoupení na tiskové konferenci, na níž vznikající kolice představovala rozdělení a obsazení resortů.

Týden po zveřejnění kritického komentáře Ševelovi vedení MF Dnes nabídlo, aby pracoval v pražské mutaci deníku. To jako zkušený novinář odmítl. Vedení redakce mu na to oznámilo, že s ním neprodlouží smlouvu.

Pokračování článku ZDE.

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.