V Praze hledali odpověď na brexit. Našli ji?

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Domácí Počet zobrazení:: 3276

V Praze projednali šéfové diplomatických rezortů Visegrádské skupiny, Německa a Francie novou evropskou realitu bez Velké Británie. Předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit Marek Černoch komentoval pro Sputnik výsledky minisummitu.

Marek Černoch: Anglický brexit berou s pochopením v mnoha zemích, protože Evropská unie se dnes změnila fakticky v říši, která se vůbec neohlíží na nálady svých občanů. A nedokáže-li se EU v tomto historickém okamžiku rychle obnovit, nepostoupí-li více práv národním parlamentům, nepřestane-li diktovat zemím svou politiku a zasypávat je nekonečnými pokyny z Bruselu, začnou o odchodu uvažovat i jiné země. Na briefingu po ukončení schůzky vyzval pan Zaorálek k pokračování v dialogu o nové realitě EU na summitu 27 států. Zdálo se mi, že Visegrádská čtyřka si uvědomuje nutnost rychlé přestavby EU po anglickém odchodu.

Sputnik: Němci však mají podle všeho vlastní odpověď na brexit. Polská televize TVP oznámila, že Frank-Walter Steinmeier navrhne účastníků schůzky plán zřízení „evropského superstátu". Země, které do něj vstoupí, budou muset se fakticky vzdát vlastní armády, bezpečnostních služeb, trestního zákoníku, vlastního daňového systému a vlastní měny. Na briefingu po ukončení schůzky označil český ministr zahraničí rychlou velkou integraci za „špatnou odpověď". Znamená to tedy, že německá myšlenka opravdu byla…

Je naprosto nesmyslná, je to nereálný plán. Jsem proti vytvoření superstátu. V Evropě je několik ekonomicky silných zemí, jsou ale i menší, svrchované Česko, Polsko, Maďarsko, Slovensko a jiné. Každá má své dějiny, kulturu a konečně i mentalitu. Nelze to všechno zničit a zřídit nějaký obří stát na způsob USA. Mohu říci, že naše strana Úsvit bude bojovat, dojde-li k realizaci této myšlenky. Dokonce v její nynější podobě a za nynější úrovně integrace vyvolává EU velkou nespokojenost členských zemí. Na pořadu dne je pravý opak — postoupení větších pravomocí národním parlamentům a odmítnutí nekonečných směrnic z Bruselu, avšak samozřejmě za zachování obchodní spolupráce. Lidé už nechtějí „více integrace" poté, co jsme pocítili německý diktát v tom, co se týče problému běženců a požadavků bezvízového režimu s Tureckem. Viděli jsme, jak vnutili Slovensku euro jako měnu, a co se odehrává nyní v Řecku. Ne, takový osud si nepřejeme. V případě vytvoření superstátu se ocitnou malé země v ještě horší situaci, než nyní.

To snad chápou ti, kdo dnes vyzývají k czexitu, tedy k vystoupení Česka z EU. Co vy na to?

To hlavní je, aby byla vyjádřena vůle občanů. Ať řeknou, jestli chtějí zůstat v EU, nebo ne. A ještě jsou potřebné ekonomické výpočty a modelování situace, abychom pochopili, kde se ocitneme po podobném kroku. Zkrátka, aby učinili rozhodnutí, musí mít lidé veškeré informace o následcích. Já osobně pokládám nynější model EU za životaneschopný. Dojde-li však k modernizaci unie, zachová-li v ní Česká republika široké spektrum pravomocí, přestane-li Brusel nám diktovat (třeba jaké banány si máme kupovat), nebude-li nás nutit k závaznému příjmu migrantů podle kvót… Zkrátka, poskytnou-li nám více svrchovanosti, pak bude možno v takové unii zůstat.

Zdroj: cz.sputniknews.com

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.