BIS zaznamenala snahy o Šáriju v ČR
Zprávy BIS byly vždy zajímavým počtením, protože pokaždé popisují náladu ve společnosti. Jelikož jde o tajnou službu, musí se to číst mezi řádku a v podtextu.
Asi ta nejzajímavější část výroční zprávy BIS za rok 2012 byla část s názvem “Terorismus.” Agentura zde zmínila slavnou skupinu “Šárija pro Česko”:
Dále se BIS zaměřila na radikalizaci v rámci možného šíření ideologie islamismu ze zahraničí. Přestože je tomuto jevu v hromadných sdělovacích prostředcích i na sociálních sítích věnována velká pozornost, lze konstatovat, že projevy islamismu ve srovnání s celkovými počty muslimů nejsou pro prostředí české muslimské komunity charakteristickým jevem. Přesto BIS projevy radikálních ideologií průběžně zaznamenává a vyhodnocuje.
Současným celosvětovým trendem v muslimských diasporách je větší důraz na dodržování islámského práva (arab. šarí´a). V zahraničí je tento jev považován za jednu z forem prosazování myšlenek islamismu. Konkrétně jde o úsilí zavádět prvky islámského práva paralelně s platným právním systémem většinové společnosti. Podobné snahy zaznamenala také BIS v muslimském prostředí na území ČR. Nejvýraznější aktivitou v tomto ohledu je vytvoření facebookové diskusní skupiny pod názvem Sharia4Czech. BIS se bude tomuto fenoménu průběžně věnovat, a to v širších souvislostech v návaznosti na další vývoj v zahraničí, kde jsou podobné skupiny mnohem aktivnější.
Dále je nutné konstatovat, že kvůli džihádistické propagandě via internet nelze vyloučit výskyt autoradikalizace jedinců náchylných k nekritickému přejímání propagandistických sdělení. Tyto osoby, tzv. osamělí vlci, jsou současným fenoménem, na jehož ideologickou podporu se nyní soustřeďují šiřitelé nenávistné propagandy. Zatím je tento trend na vzestupu.
BIS ve své zprávě vše zlehčila. Důvodů může být několik, přavážně i ten, že tajná služba nebude do své zprávy zmiňovat detaily, ale spíše jen náznaky a pěkně napsaná slova. Agentura si to ale začíná uvědomovat, jak s tím české úřady naloží je pak už věc druhá. Západní zpravodajské služby to většinou dělají tak, že s podezřelými teroristy tajně spolupracují a pak je buď ztratí z dosahu, nebo se obrátí proti nim. Tento postup není ničím novým.
Komentáře: