Měli byste vědět. Česká média často citují Syrskou observatoř pro lidská práva. Co to vůbec je a kdo za ní stojí?
Syrská observatoř pro lidská práva 20. října oznámila, že během dvaceti dní ruských vzdušných akcí v Sýrii zemřelo 243 tzv. „bojovníků“ a 127 civilistů, včetně 34 dětí a 36 žen. Tuto informaci ihned rozšířila západní média.
Taková informace zpochybňuje prohlášení ruského ministerstva obrany, že byly provedeny útoky na 500 cílů, které způsobily četné ztráty v řadách teroristů. Podle Syrské observatoře pro lidská práva je ale každý třetí člověk zabitý ruským letectvem civilistou, že?
Vypadá to, že většina cílů byla zasažena, aniž by přitom došlo k citelnějším ztrátám v řadách teroristů. Ve skutečnosti zde ale máme co do činění s další informační válkou proti syrské vládě a Rusku. Začněme obsahem zpráv. Najdeme v nich přesné počty. Všichni mrtví jsou přesně označeni buďto jako „civilisté“ nebo jako „bojovníci“ a do jednoho spočítáni. Jedná se o desítky cílů v celé Sýrii, ale nezapomínejme, že část z nich se nachází mimo městské oblasti. Syrská observatoř pro lidská práva píše o ruských náletech. Vypadá to, jakoby někdo pokaždé, ve dne i v noci, zapisoval, které z letadel, ruské nebo syrské, zaútočilo na základnu teroristů v lese nebo velitelství nacházející se v horách.
Teď se podívejme na zdroj zpráv. Co to vůbec je Syrská observatoř pro lidská práva? Jak píše deník „New York Times“ ze dne 13. dubna 2013, celou organizaci tvoří jeden člověk. Tím je Rami Abdulrachman, známý také jako Ali Sulejman, ne příliš úspěšný podnikatel a opozičník, který byl v Sýrii naposledy před patnácti lety. Abdulrachman dostává informace z více než 200 anonymních zdrojů, jež tvoří aktivisté a bojovníci z různých míst v Sýrii.
Jeho prohlášení a zprávy jsou předávány mezinárodním organizacím, které se zabývají lidskými právy, včetně OSN. Rami Abdulrachman v rozhovoru pro „New York Times“ uvedl, že jeho zpravodajská činnost je financována ze zisků dvou obchodů s oblečením, „malé podpory“ z prostředků Evropské unie a z prostředků „několika evropských států“. Není těžké uhodnout, z jaké země tyto prostředky pocházejí, protože Rami Abdulrachman po celou dobu své činnosti bydlí na předměstí Londýna.
Jakým způsobem může 200 anonymních zdrojů (složených z „aktivistů a bojovníků“) získávat a předávat informace? Jak odhalují fakta, identifikují letadla, počítají zabité bojovníky a civilisty? Nejsou to ti samí aktivisté, kteří dávají na sociální sítě rok staré snímky a tvrdí, že se jedná o současné následky ruských náletů? nejsou to ti samí bojovníci, kteří si dělají selfie vedle mrtvých těl syrských vojáků, které zabili? Je očividné, že Syrská observatoř pro lidská práva a její informace jsou jedním velkým podvodem, dalším článkem v globální síti lží, která má zahalit, co se skutečně děje v Sýrii a dalších zemích, jež se staly oběťmi agrese některých západních států, místních radikálů a extrémistů využívaných Západem.
Infrastruktura tohoto megapodvodu byla vytvořena ještě dávno před tím, než došlo k současným událostem. Internetové technologie, na nichž jsou založeny sociální sítě jako Facebook nebo Twitter, byly vyvinuty pod dohledem tajných služeb. „Arabské revoluce“ měly informační podporu (včetně školení personálu a rozdělení rolí v síti) o několik let dříve, než začalo „arabské jaro“ a syrská válka. To se dělo takřka na očích za financování ze strany Ministerstva zahraničních věcí USA a nadací George Sorose a při pomoci takových institucí, jako je Stanfordova univerzita.
Jaký vidíme výsledek této činnosti? Západní zpravodajské agentury a politici čerpají „informace“ o „násilnosti Asadova režimu“ a o „následcích ruských náletů v Sýrii“ z příspěvků na sociálních sítích. Tyto příspěvky vkládají zaujatí „odborníci“, připraveni tajnými službami a různými nadacemi. Civilisté na území, kde dochází k vojenským operacím, nemají vůbec čas na používání internetu.
Proto jsou snímky neznámého původu zveřejňovány a rozšiřovány na sociálních sítích. Tyto snímky „ukazují“ smrt civilistů a „zločiny“ syrských vládních vojsk nebo ruského letectva. Zdá se, že tam není nikdo, kdo by vyprávěl o tom, jak americká letadla vybombardovala elektrárnu, která dodávala elektrickou energii Aleppu.
Ba co víc, dokonce i tak pečlivě Syrskou observatoří pro lidská práva vybírané informace užívají západní média k manipulacím. Světové zpravodajské agentury například 1. října rozšířily informaci o 30 zabitých civilistech v Homsu, kteří se stali oběťmi ruských náletů. Agentury se odvolávaly na údaje Syrské observatoře pro lidská práva, přičemž Rami Abdulrachman psal o 27 obětech náletů syrského letectva.
Stanice „Deutsche Welle“, s odvoláním na agenturu Reuters a Syrskou observatoř pro lidská práva, 20. října informovala, že v Sýrii zemřeli tři ruští vojáci. Ovšem Abdulrachmanově zprávě čteme, že se jednalo o dobrovolníky bojující na straně syrských vládních vojsk.
Tak vypadá informační válka, která je vedena s využitím sociálních sítí a falešných „organizací monitorujících lidská práva“.