Obří časovaná bomba - OKD - už tiká: Po Koženém Bakala
O tom, že se OKD začaly hroutit, už nemůže bý žádných pochyb. Řeší se teď sice otázka, kolik miliard dá stát na to, aby případně zachránil Důl Paskov nebo jeho zaměstnance, ale dluhy celého toho neprůhledného molochu mají být údajně v desítkách miliard, píše Dušan Streit.
Velká část majetku byla vyvedena – stejně jako předchozí zisky – nebo jej mají banky v zástavě (jako bytový fond OKD). Nedovedu si představit řešení, které by dnes zabránilo tragédii.
A netýká se to jen 2,5 tisíc zaměstnanců Dolu Paskov, a pravděpodobně i všech 70 tisíc zaměstnanců firem kolem OKD, ale celého Ostravska i české ekonomiky.
Nějaké kolektivní vyjednávání nebo politické hrátky kolem nejrůznějších dotovaných projektů (sociální těžba apod.) na tom nemůže nic změnit. Je to prostě v ...... (víte kde). Myslím, že to dobře ví i Bakala, jen získává čas, aby „vytěžil“, co ještě zbylo, přičemž tou těžbou nemyslím uhlí.
Já pouze upozorňuji na tragický rozměr - doslova - katastrofy. Srovnání s Koženým je zcela na místě. A ejhle, tentokrát to nelze připsat k tíži Klausovi. Celá záležitost měla svůj původ u lidí kolem Havla. Bakala byl jeho poradcem a přítelem Karla Schwarzenberga a také působil jako doprovod a tlumočník při přípravě privatizace Chemopetrolu Litvínov.
Některé funkce již sice mohou patřit minulosti, ale uvedu svou formulaci z roku 2008: „Bakala je předsedou správní rady Knihovny Václava Havla a spolu se Schwarzenbergem je přítelem nadace Vize 97, kde předsedou dozorčí rady je generální ředitel ČSOB Kavánek. Bakala založil finanční společnost Patria, která se podílela různým způsobem na privatizaci státního majetku. Z té doby zná předsedu ODA Kalvodu, jehož strana měla pod palcem privatizace, se kterým se podílel na televizní stanici TV3. Dostal se i do představenstva Českých radiokomunikací. Se Schwarzenbergem byl zase spolumajitelem Becherovky. Kruh se uzavírá, když Patrii prodal právě Kavánkově ČSOB. Mnoho méně podstatných jeho účastí jsem vynechal, i když měl různé funkce od člena Burzovní komory, přes Telecom až po Národní galerii. Stejně jsem vynechal jako neověřené, že měl s ČSOB spolupracovat a mít obchodní zájem na převzetí IPB.“
Zlatým hřebem ovšem bylo nabytí OKD, k němuž by bez tehdejšího prezidenta Havla nikdy nemohlo dojít. Je ovšem pravda, že roli užitečných idiotů zde sehráli politici ČSSD. Byla to vláda ČSSD, která v roce 2004 prodala - za asi 8 krát podceněnou cenu - ještě Koláčkovu Karbon Investu svůj významný, i když minoritní podíl. Zároveň však byla proti Koláčkovi - už v průběhu přípravy prodeje - spuštěna trestní kampaň, která vyvrcholila jeho spektakulárním zatčením v noci, s pouty na rukou a za přítomnosti televizních kamer.
Pak, kde se vzal, tu se vzal, najednou se majitelem Karbon Investu stal Bakala. Koláček a jeho společníci raději horký podíl prodali (hovoří se o částce mezi do 10 miliardam), když pochopili, že stát má rád někoho jiného. Pochopení Koláčka bylo odměněno - kromě již odhadovaného výnosu v roce 2007 - i definitivním zproštěním obvinění. Takže novým uhlobaronem se stal člověk, který uhlí rozuměl jako koza petrželi.
Ale nekupte to! Cena totiž ani z části neodrážela skutečnou hodnotu společnosti, která se tehdy odhadovala na nějakých 40 miliard korun (bez bytů OKD). Takže milionáře z Bakaly udělal už Václav Havel, ale miliardáře teprve ČSSD. Pak nečinně přihlíželi, jak Bakala vyvedl OKD prostřednictvím firem RPG a NWR na Kypr a do Nizozemska. Sám se nyní raději přestěhoval do Švýcarska.
Byty OKD pro 45 tisíc rodin jsou samostatnou kapitolou. Ocituji Janu Lorencovou: „V soupise majetku bývalého státního podniku totiž označil ten, kdo soupis připravoval, všech 44 tisíc bytů za byty služební, bez ohledu na to, že jejich obyvatelé na ně měli řádně vystavené dekrety, jako na kterékoli jiné státní nebo podnikové byty. Na tomto jediném „pochybení“ pak došlo k tomu, že se byty staly součástí podnikatelských aktivit nových vlastníků akcií OKD...“
Bakala pak nedodržel údajný příslib, který po něm dodatečně s velkou pompou neúspěšně vymáhal Zaorálek, že byty za zvýhodněné ceny převede nájemníkům. Kdyby každý byt měl hodnotu jen kolem tři čtvrtě miliónu, přivlastnil by si tak Bakala dalších 33 miliard korun. Má tedy pravdu novinářka Lorencová, že Bakala OKD zprivatizoval za cenu plotu kolem nich. Ale i to je otázka, protože na účtech tehdy OKD měly 5 miliard korun a byly ziskové. Odhaduje se, že následně pak bylo dosud vyvedeno z OKD takových 50 miliard korun (já to považuji za velice střízlivý odhad).
Dlužno dodat, že Bakala OKD nevlastní jako český daňový poplatník, ale prostřednictvím kyperské firmy RPG vyvedl majetek do Holandska, kde ovládá holding NWR. Pak třetinu akcií, krytých majetkem OKD, prodat na burze. Spekuluje se o výnosu mezi 18 až 35 miliardami (z toho chtěl asi 8 miliard „vytěžit" na pražské burze). V dividendách už předtím „vydoloval“ další miliardy.
Po tom všem nastala dnešní téměř bezvýchodná situace. Bakala je jedním z největších boháčů nejen u nás, ale i ve světě. Původně státní majetek z rozhodující části „legálně“ vyvedl do zahraničí. Státu zbyly jen starosti, co za katastrofa nastane, naplní-li se pravděpodobný černý scénář.
Kdo to zavinil? Kromě Havla, který jej stejně jako Schwarzenberga „přivedl“ a otevřel mu dveře, a politiků ČSSD, zejména Sobotky, má velký podíl na tom i pozdější ministr financí Kalousek, který byl nečinný, když se na úrovni EU znovu jednalo o nedovolené podpoře ve věci bytů OKD (tehdy se prý falešně předložily měsíční výnosy z nájmů jako roční).
Jsem přesvědčen, že kdyby dnes OKD ovládal tehdy účelově kriminalizovaný Viktor Koláček, OKD by bez problémů fungovaly, byť v horší hospodářské situaci. Ať byl jaký chtěl, Koláček měl na rozdíl od Bakaly havířskou duši a jeho bohatství by mělo multiplikační efekt v České republice.
Bakala sice patří podle časopisu Forbes k několika stovkám nejbohatších lidí na světě, ale to Ostravsku ani naší ekonomice nepomůže, naopak. Dopad bude ještě horší než když Kožený „privatizoval“ Československou námořní plavbu.
Komentáře: