Je zázračná řepka od Monsanto pěstovaná Babišem skutečně GMO? Je.

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Domácí Počet zobrazení:: 9234

Před pár dny zde byl zveřejněn článek o Babišově společnosti Agrofert, která hodlá v ČR intenzívně pěstovat GMO řepku od Monsanta. Článek obsahuje petici za označování geneticky modifikovaných potravin.

Další aktuální článek - rozhovor ilustrující, že Babišovi a jeho společnosti Agrofert jde o zisk z pěstování řepky hlava nehlava, najdete na iHned: Agrofert testuje zázračnou řepku. (V článku samozřejmě výraz GMO nepadl ...)

Tak si to ověříme. Co je Vistive? Babiš žádný takový název nevyslovil, a jednoduchým zahledáním na netu zjišťuji, že Vistive není odrůda řepky, nýbrž starý program prodeje řepkových osiv, kterým se společnost Monsanto snažila proniknout do Evropy před r. 2011. Možno ověřit na webu Monsanto.

Co Monsanto nabízí teď? Od r. 2012 už jede v Evropě daleko pokročilejší program. V osivech řepky (i kukuřice) je to prodej produktů jejich podfirmy DeKalb Genetics Corporation, zkráceně DEKALB. Společnost Dekalb nabízí (mimo jiné) řadu odrůd s označením DK, speciálně šlechtěných na odolnost proti klimatickému stresu a dalším škodlivým vlivům (sucho, střídání chladu a horka, škůdci, choroby, atd.).

Babiš v rozhovoru konkrétní název zkoušeného osiva neuvádí, nicméně to bude asi jedno ze seznamu firmy Dekalb, které v ČR prodává již několik společností, např. ZDE. Tipuji, že Babiš má na mysli konkrétně DK Excellium, které údajně dává obzvláštní výnosy oleje. Babiš hovoří o oleji, který se prý vyrovná panenskému olivovému.

A teď to hlavní: Jsou tyto řepky od firmy Dekalb geneticky modifikované? Nikde se to výslovně neuvádí. Ale, koneckonců, genetická modifikace je vlastně šlechtění, nebo snad ne? Takže za pojmem "šlechtěné odrůdy" či "hybridy" se mohou klidně skrývat "geneticky modifikované odrůdy". To napovídá i internetový časopis "Dekalblisty", (pdf ke stažení).

Najdete tam i článek o "neškodnosti" GM potravin. Proč by ho tam dávali, kdyby nešlo o GM? Dále, zdůrazňuje se tam "genetická výbava" osiv - to nejspíš proto, že právě ona je podrobena šlechtění ...

Další informace o Monsanto a Dekalb najdete zde (pdf ke stažení), Ani zde se zde nemluví výslovně o genetické modifikaci, nýbrž o šlechtění. Ale vzhledem k tomu, co je o GM všeobecně známo (jde o měnění genetické výbavy rostlin tak, aby odolávaly všem stresům), se nemůže jednat o nic jiného nežli o "genetické šlechtění".

Zdá se, že Monsanto dosahem své působnosti již daleko překonalo naši představivost. My se zatím ještě pořád domníváme, že GM plodiny hrozí někde v dáli za našimi hranicemi, a že stačí podepsat petici a teprve začít jednat, a zatím už jimi máme dávno zamořenou celou republiku.

O prázdninách tu byli příbuzní z USA, a říkali, že u nich už je veškerá kukuřice geneticky modifikovaná, a že výrobky z ní klidně prodává třeba i Trader Joe´s, což je síť supermarketů se superzdravými potravinami. A říkali, vy se máte, vy tu ještě možná máte normální plodiny ... Jenže z toho, co dnes čtu, se domnívám, že co se týče řepky a kukuřice, tak asi nemáme.

Jen se o tom neví. Monsanto prostě nabízí pěstitelům "vysoce šlechtěné, vysoce odolné" odrůdy plodin, a ti si je samozřejmě kupují, aniž vědí a aniž je zajímá, že se jedná o plodiny geneticky šlechtěné. Stát o tom už vůbec nemá ponětí, a i kdyby ano, oficiálně jsou přece geneticky šlechtěné plodiny zcela bezpečné. Proč nenechat pod(vod)nikatele vydělat, a kdyby politikové něco namítali, úplatek to spraví ...

Monsanto tedy obešlo veškeré zákonodárství všech zemí jednoduchou fintou, a to, že nepopulární výraz "genetická modifikace" prostě nepoužívá a nahrazuje ho výrazem "šlechtění".

Náhradou výrazu "genetické modifikování" je i výraz "genetické sekvencování", použité ve videu firmy Dekalb. Tato firma hodlá do r. 2030 vyvinout metodou "genetického sekvencování" plodiny dávající dvojnásobný výnos.

Takže, GMO plodiny i potraviny už tu dávno máme, možná zatím o trochu méně než v USA (protože nejíme tolik kukuřice). Monsanto se našim peticím může jen usmívat, protože jejich osiva jsou již všudypřítomná, aniž o tom víme, a výrobky z nich zřejmě taky, dříve než nějaké legislativy stačily vůbec zareagovat (ostatně, nereagovat je v jejich zájmu, na Monsantu se dá dobře přiživit).

Zdroj

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.