Pokles z 67,70% na pouhých 18,59%. Chápete už konečně, co se tady děje?

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Domácí Počet zobrazení:: 6495

Každé velké zemětřesení má dozvuk v následných otřesech. Zatím se snad nikdy nestalo, aby následný otřes byl masivnější a ničivější než ten první. V České republice jsme první velké zemětřesení zažili v roce 2013.

...

Následný otřes přišel sice až po čtyřech letech, ale byl daleko silnější a devastující než záchvěv první. Politická mapa České republiky je absolutně překreslena. Tradiční strany jsou pokořeny a začíná nová éra českého politického života. A současně začíná boj o zachování tradičních politických stran. Má-li být takový boj úspěšný, je nutné vzít v potaz několik následujících faktů.

Výsledky letošních voleb jsou jasným vzkazem voličů, který dali ve svobodných a demokratických volbách. Nelze tyto hlasy zpochybňovat, dělit na dobré a špatné či na vzdělané a nevzdělané. Jak tomu bylo například po britském referendu o vystoupení z EU. Jakékoliv zpochybňování relevantnosti odevzdaných hlasů, musíme rázně a kategoricky odmítnout.

Protestní strany ANO, Piráti a SPD získaly dohromady přes 51% hlasů. Před tímto výsledkem jsem několikrát varoval. Volební zisk tohoto trojlístku by měl být jasným vzkazem tradičním stranám (zejména ČSSD a ODS), že bez razantní proměny míří do propadliště dějin. Následující čísla to snad ukazují zcela jasně:

V roce 2006 byl součet hlasů ODS a ČSSD 67,70%

V roce 2010 byl součet hlasů ODS a ČSSD 42,30%

V roce 2013 byl součet hlasů ODS a ČSSD 28,17%

V roce 2017 byl součet hlasů ODS a ČSSD 18,59%

ČSSD zažila nejhorší volební výsledek od roku 1989 a ODS druhý nejhorší od svého založení. Žádná renesance tradičních stran se tak nekoná. Zvláště ODS nemá důvod k oslavám. Po čtyřech promarněných letech v opozici je současný výsledek žalostný. Byť jednotlivé počty preferenčních hlasů mohou napovědět, jakým směrem by ODS měla nebo mohla jít.

V předvolební kampani bylo mnoho nainvestováno do odmítnutí povolební spolupráce s hnutím ANO. V řadě případů to byl jediný program, který kandidující strana měla. I přes jasné a přesvědčivé vítězství Babišova hnutí se bude nová vláda rodit jen velmi těžko. Možná by pomohlo, kdyby si jednotlivé strany uvědomily, že předvolební kampaň skončila a přijmuly odpovědnost za budoucí vývoj České republiky. Voliči rozdali karty a očekávají vznik fungující vlády. Permanentní předvolební kampaň a okopávání kotníků není v ničím zájmu. Bohužel mám pocit, že právě k tomuto stavu směřujeme.

Jan Kloucký

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.