Nesnesitelné utrpení Richarda Müllera. Těžce nemocný zpěvák zhubnul padesát kilogramů

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Domácí Počet zobrazení:: 6514

Nový dokumentární film, nazvaný Richard Müller: Nepoznaný je pro mnohé diváky skutečně šokující podívanou. Zpěváka, který patří již celé čtvrtstoletí k nejvýraznějším osobnostem české a slovenské hudební scény, doslova obnažuje v situacích, kdy ho jeho vážná psychická nemoc fatálně poznamenala a znemožnila mu, aby pokračoval ve své úspěšné hudební kariéře.

Film, na němž pracoval režisér Miro Remo tři roky, je mimořádně cenný a u nás nemá obdoby. Naprosto výjimečným způsobem totiž dokumentuje, jakému nesnesitelnému utrpení je vystaven člověk, trpící duševní poruchou, maniodepresivní psychózou. Zároveň evokuje dobu, kdy byl Richard Müller zářící hvězdou první kategorie a jeho písničky se staly obrovskými hity, ale pak začal jeho strmý pád. Načas se dokonce rozhodl, že se svojí kariérou končí. Naštěstí svůj názor změnil a rozhodně to nebyl kalkul, jak je tomu v jiných případech, kdy někteří zpěváci ohlásili konec kariéry, aby vzápětí učinili slavný comeback.

Z mnoha scén působivého dokumentu je patrné, jak mimořádně těžké je pro něj každé vystoupení. Léky, které musí brát ve stavu těžkých depresí, jej do značné míry paralyzují, a tak často není schopen ani tvořit, ani zpívat. Jeden ze záběrů jej zachytil ve studiu, kde se snaží nahrát novou píseň. Vzápětí zjistí, že to zkrátka nezvládne a musí se omluvit celému týmu. To, že nedokáže včas natočit slíbenou desku, protože je na dně svých sil, ho ještě více stresuje a zvyšuje jeho úzkosti.

Vůbec nejsilnější jsou však pasáže z turné, které absolvoval se slovenskou vokální skupinou Fragile v roce 2014. Kamera jej zachytila v okamžicích, kdy leží ve své šatně naprosto vyčerpaný a musí odpočívat. Jeho tým (před nímž nezbývá než s úctou smeknout), o něj pečuje jako o malé dítě. Obléknou ho, upraví a téměř nemohoucího dovedou na jeviště.

Tam Richard jako zázrakem, s pomocí Fragile odzpívá svoje největší hity. Když se děkuje publiku, jeho smutný obličej prozrazuje, že ani není schopen se z úspěchu radovat. A je neuvěřitelné, že v tomto stavu dokázal absolvovat 110 koncertů. Jak vyčerpávající pro něj byly, dokazuje fakt, že během tohoto turné zhubnul padesát kilogramů.

Výjimečný dokument Mira Rema je pro Müllerovy četné fanoušky zajímavý také tím, že využívá jeho bohatý vlastní filmový archiv, který nechává nahlédnout i do intimity soukromí. Například do několika šťastných let, které prožil se svojí první manželkou Soňou, populární slovenskou hlasatelkou a moderátorkou. Když však jeho tři osudové ženy promluvily o společném životě, prozradily, jak těžké bylo s tak složitou osobností, jakou Richard je, žít. Velmi působivá je například zpověď jeho bývalé partnerky Ivy Bittové. Naprosto souhlasím k kritikem Kamilem Fillou, že tento dokument vytváří k Richardu Müllerovi obrovský soucit a že přináší zážitek, který se málokdy podaří. Lze jen spekulovat, proč se od něj zpěvák nakonec distancoval. Vždyť teprve díky němu mohli diváci mnohé pochopit a dokonce tomuto geniálnímu umělci leccos odpustit.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.